3 روش رایج تمیز کردن ماشین ظرفشویی

3 روش رایج تمیز کردن ماشین ظرفشویی

ممکن است فراموش کنید ماشین ظرفشویی که ظرف های شما را تمیز می کند هم نیاز به پاکسازی و نگهداری دارد. ماشین ظرفشویی از گزینه های معمول برای از بین بردن باقی مانده مواد غذایی همچون تجمع مواد معدنی استفاده می کند. یک پیمانه سرکه را در ماشین خود قرار دهید و آن را بر روی چرخه شستشو با آب داغ تنظیم نمایید. ماهانه ماشین ظرفشویی خود را با آب و صابون تمیز کنید. لکه ها و موارد شدید را با از بین برنده های فروشگاهی تمیز کنید.

روش اول: استفاده از سرکه و جوش شیرین:

1. ظروف را از ماشین ظرفشویی خود خارج کنید:

هرگونه ظرفی که در ماشین ظرفشویی قرار دارد را قبل از تمیز کردن از دستگاه خارج کنید. هر چیزی که داخل ماشین قرار دارد ممکن است با سرکه تماس برقرار نماید. سرکه اسیدی است و می تواند به پلاستیک آسیب وارد کند.

2. سرکه سفید را در شیشه ای که برای ماشین ظرفشویی امن است بریزید:

شیشه ای را با یک پیمانه (240 میلی لیتر) سرکه سفید پر کنید. برخی از راهنماهای پاکسازی توصیه می کنند به اندازه دو پیمانه از سرکه سفید استفاده شود. با اینکه شما می توانید از سرکه اضافی به خصوص زمانی که ماشین ظرفشویی دراز یا وسیعی دارید استفاده کنید اما تا جایی که می توانید در مصرف سرکه صرفه جویی نمایید.

  • جوش شیرین را می توان به عنوان ماده جایگزین برای سرکه مورد استفاده قرار داد. یک پیمانه از آن را در انتهای ماشین ظرفشویی خود بریزید.
  • ترکیب لموناد شیرین نشده هم گزینه جایگزین دیگری است. یک بسته از آن را در داخل ظرف صابون بریزید. از انواع بو دار یا مواد دیگر استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد لک بر روی دستگاه می شود.

3. پیمانه را در رک بالایی قرار دهید:

پیمانه پر شده با سرکه باید تنها شیء قرار گرفته در ماشین ظرفشویی باشد. بعد از اینکه مطمئن شدید ظرف برای دستگاه امن است درب آن را ببندید.

4. دستگاه را با چرخه شستشوی آب داغ راه اندازی کنید:

مطمئن شوید که درب به خوبی محکم شده و ماشین دریچه بازی ندارد. در غیر اینصورت بوی سرکه شما را اذیت خواهد کرد. حالا ماشین ظرفشویی را بر روی آب داغ قرار دهید. اجازه دهید چرخه کوتاهی از شستشو انجام شود.

5. حالا چرخه شستشو با آب داغ را برای جوش شیرین تکرار کنید:

سرکه می تواند بوی بسیار تندی در ماشین ظرفشویی به جای بگذارد. برای رفع این بو می توانید یک شب درب دستگاه را باز بگذارید. گزینه سریع تری که برای از بین بردن بوی سرکه دارید استفاده از یک پیمانه جوش شیرین در بالای کف ماشین ظرفشویی است. حالا چرخه شستشوی دیگری را اجرا کنید. بعد از انجام اینکار، ماشین ظرفشویی شما ظاهر تمیزی خواهد داشت.

روش دوم: از بین بردن لکه های معدنی سرسخت:

1. ابتدا تمامی ظروف و وسایل را از ماشین ظرفشویی خارج کنید:

ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. در طول این فرایند ممکن است موارد باقی مانده دچار آسیب شود.

2. برای ماشین ظرفشویی خود لکه بر خریداری کنید:

سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که آسیبی به دستگاه شما وارد می کند.

  • لکه های داخلی قرمز رنگ به خاطر زنگ زدن است. لکه های سفید به خاطر تجمع limescale است.

3. محصول خریداری شده را در ظرف صابون بریزید.

دستورالعمل نوشته شده بر روی برچسب را دنبال کنید. ظرف صابون را با محصول پر نمایید. کمی از آن را بر روی طبقه ماشین ظرفشویی بپاشید.

4. حالا چرخه تمیز کردن را در ماشین ظرفشویی خود اجرا کنید.

ماشین ظرفشویی را بر روی چرخه نرمال تنظیم کنید مگر اینکه دستورالعمل موجود بر روی محصول چیز دیگری گفته باشد. حالا منتظر تمام شدن فرآیند باشید. بعد از اتمام شستشو، دستگاه ظاهر بهتری خواهد داشت.

5. سیستم فیلتراسیون و تصفیه را نصب کنید:

این لکه ها تا زمانی که از آب سخت استفاده می کنید تشکیل خواهند شد. سیستم فیلتراسیون و تصفیه گران قیمت است اما می تواند آهن و کلسیمی که باعث ایجاد لکه شده است را از بین ببرد.
  • جایگزین کردن لوله های زنگ زده نیز می تواند مانع از تشکیل لکه های زنگ زده شود. بسته به موقعیت ممکن است این تعویض برای شما گزینه مناسبی نباشد.

روش سوم: نگهداری از ماشین ظرفشویی

1. رک و نگهدارنده لوازم را بردارید.

هر چیزی که داخل ماشین هست را در صورت امکان خارج کنید. اینکار به شما کمک می کند لوازم جانبی ماشین ظرفشویی را تمیز کنید و به داخل ماشین هم دسترسی داشته باشید.

2. آب و صابون را با هم ترکیب کنید:

هر گونه شوینده یا تمیزکننده ای را می توان استفاده کرد. چند قطره از تمیز کننده را به آب اضافه کنید. آب صابون دار می تواند مواد غذایی و سایر لکه هایی که ایجاد شده اند را از بین ببرد.

  • تمیزکننده ملایم را می توان برای از بین بردن چرک استفاده کرد.

3. کناره های ماشین ظرفشویی را با اسفنج بشویید:

می توانید از حوله کاغذی استفاده کنید تا در ابتدا مقادیر زیادی چرک را پاک کنید. بعد از آن می توانید اسفنج را در آب صابون دار فرو ببرید و از آن برای شستن مواد باقی مانده استفاده نمایید. یک مسواک کهنه می تواند برای شستشوی نواحی کوچک تر همچون لبه های درب به شما کمک کند.

4. محل تخلیه آب را با حوله کاغذی پاک کنید:

بیشتر باقی مانده مواد در اطراف محل تخلیه آب جمع می شوند که اغلب بر روی کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته است. کمی حوله کاغذی بردارید و آن را تمیز کنید. مطمئن شوید که محل تخلیه آب تمیز است و آب از آن عبور می کند.

برای ماشین ظرفشویی که مسدود شده است می توانید یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق غذاخوری سرکه ترکیب کنید.آن را بر روی این محل بریزید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند. سپس آن را با آب جوشیده بشویید.

5. بازوهای گردان شستشو را با برس نرم شستشو دهید:

بازوی گردان شستشو بخشی از ماشین ظرفشویی است که شبیه تیغه پروانه ای با سوراخ است.اگر این بخش را دارید می توانید آن را با آب صابون دار بشویید. ابتدا با یک اسفنج، حوله کاغذی یا لباس کهنه مرطوب آن را بمالید. سپس از برس نرم برای تمیز کردن سوراخ ها استفاده نمایید.

6. سیستم فیلتر را با آب و صابون شستشو دهید:

ماشین های مدرن تر فیلترهایی را برای گرفتن باقی مانده مواد دارند. فیلتر بر روی کف ماشین نزدیک بازوی گردان شستشو خواهد بود. سیستم فیلتر را باز کنید و به بیرون بکشید. این سیستم معمولا در برگیرنده بخش های متصل متعددی است. آن را با اسفنج مرطوب شده با آب و صابون بشویید. یک برس کوچک می تواند در شستشوی بخش های کوچک به شما کمک کند.

7. رک و نگهدارنده لوازم آشپزخانه را تمیز کنید:

لوازم جانبی را هم تمیز کنید. از حوله یا اسنفج مرطوب شده با آب و صابون برای اینکار استفاده نمایید. بعد از اینکه کارتان تمام شد لوازم جانبی را دوباره مونتاژ کنید.

نکته مهم:

  • تمیز کردن ماشین ظرفشویی را یکبار در ماه انجام دهید. سرکه اسیدی است و استفاده مکرر از آن به ماشین آسیب وارد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *