چرا ماشین لباسشویی نشت می کند؟

چرا ماشین لباسشویی نشت می کند؟

وجود آب در اتاق مخصوص شستن لباس، همیشه نشان می دهد که ماشین لباسشویی تان نشت دارد. خوشبختانه، برخی از این موارد ممکن است تنها به ترمیم و تعمیر کوچک نیاز داشته باشد. در برخی از موارد نیز نشت کردن نشان دهنده مشکل بزرگی است. مهم نیست دلیل بروز چنین مشکلی چیست؛ هر نشتی باید مورد بررسی قرار گیرد و قبل از اینکه به مشکلی بزرگ تبدیل شود ترمیم و تعمیر گردد. جایی که آب در آن تجمع پیدا کرده است می تواند نشانه خوبی از علت بروز این مشکل باشد. این موضوع می تواند برایتان مفید باشد اما به خاطر داشته باشید که آب همیشه جریان دارد و در نواحی با ارتفاع کمتر تجمع پیدا می کند. اگر ماشین لباسشویی با کف اتاق همتراز نباشد، نشتی ممکن است به طور مستقیم به بالای این ناحیه نرود. قبل از اینکه بخواهید به سایر مشکلات موجود نگاه کنید مطمئن شوید که ماشین لباسشویی با کف زمین همتراز است. با اینکه برخی از نشتی ها ممکن است در هر دو نوع ماشین های بارگذاری از جلو و بالا رایج باشد اما استفاده از فهرست زیر به شما کمک می کند موقعیت مشکل را بسته به نوع ماشین لباسشویی که مورد استفاده قرار می دهید تعیین کنید. بعد از اینکه محل مشکل را پیدا کردید قادر خواهید بود به تعمیر آن بپردازید.

ماشین های لباسشویی با بارگذاری از بالا:

در این شرایط نشتی ممکن است به خاطر موارد زیر باشد:

 • آب از جلوی ماشین لباسشویی نشت پیدا می کند:

  نشتی در جلوی این نوع ماشین های لباسشویی معمولا به خاطر سرریز لوله مسدود شده یا پر شده رخ می دهد. مسدودشدگی می تواند به خاطر کف بیش از حد ناشی از کاربرد شوینده زیاد یا ترکیب نادرست لباس ها باشد. کف بیش از حد در منازلی که سیستم نرم کننده آب را نصب کرده اند به راحتی رخ می دهد. با آب نرم تر، شوینده کمتری برای شستشوی لباس ها نیاز خواهد بود. برای اینکه ببینید از مقدار شوینده زیادی استفاده می کنید یا خیر، لباس های تازه شسته شده کوچک همچون حوله دستی را قبل از خشک شدن،در داخل کاسه ای از آب داغ بریزید. اگر آب شروع به کف کردن کرد، باید بدانید که از مقدار شوینده زیادی استفاده می کنید. ماشین لباسشویی اگر لباس زیادی داشته باشد یا تعادلی در سطح خود نداشته باشد ممکن است نشتی داشته باشد. مطمئن شوید که ماشین لباسشویی با کف زمین همتراز است، تعداد لباس ها را کاهش دهید و دوباره به دنبال نشتی بگردید. اگر مشکل حل شد می توانید مطمئن باشید که دلیل نشتی تعداد زیاد لباس ها و همتراز نبودن ماشین است. اگر ماشین لباسشویی دارید که قابلیت شستشوی اسپری را دارند، تداخل ایجاد کردن دستی در چرخه شستشو می تواند باعث نشتی شود. معمولا تداخل دستی باعث می شود چرخه شستشوی اسپری بیش از حد طولانی شود و سرریز کند.
 • نشتی آب در پشت ماشین لباسشویی است: اگر ماشین لباسشویی شما جدید است، ممکن است یادتان رفته باشد قبل از نصب شلنگ تخلیه، دوشاخه تخلیه کارخانه سازنده را بردارید. شلنگ را در بیاورید و دوشاخه پلاستیکی که باید عوض شود را پیدا کنید. سطل و حوله را آماده در کنار خود بگذارید تا بتوانید آب اضافی را بگیرید. نشتی پشت ماشین لباسشویی می تواند به خاطر نصب نادرست شلنگ تخلیه باشد. مطمئن شوید که شلنگ را به درستی در لوله تخلیه قرار می دهید. اگر هنوز هم نشتی در اطراف شلنگ تخلیه بود (به خصوص زمانی که ماشین لباسشویی لباس ها را می چرخاند)لوله تخلیه مسدود شده است. مسدودشدگی به آب اجازه نمی دهد به سمت لوله و انتهای آن برود و همین امر باعث سرریز و نشتی می شود. علت احتمالی دیگر برای نشتی از پشت ماشین لباسشویی این است که ارتباطات موجود در شلنگ ها شل است. منبع آب را قطع کنید و شلنگ ها را خارج نمایید. حالا باید ببینید که واشرهای پلاستیکی شکل خوبی دارند یا اینکه مشکلی در آن ها وجود دارد. معمولا ممکن است واشر استفاده نشده باشد و همین امر باعث ایجاد نشتی شده باشد. اگر بعد از نصب مجدد و سفت کردن واشرها هنوز نشتی وجود داشت، شلنگ را عوض کنید. ممکن است سوراخی در شلنگ باشد و همین امر باعث نشتی گردد.
 • نشتی آب در زیر ماشین لباسشویی رخ می دهد:

  این موضوع نشان می دهد که سوراخی در پمپ آب وجود دارد. باید بلافاصله پمپ را عوض کنید تا موتور به طور کامل از کار نیفتد. اگر دست به آچار هستید می توانید در راهنمای موجود برای ماشین لباسشویی نحوه تعمیر این بخش را پیدا کنید.
 • سرریز شدن: سرریز شدن ، نشتی بسیار سختی است و می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. معمولا چنین شرایطی به خاطر دریچه آب یا مشکلات موجود در سوییچ فشار رخ می دهد. باید این ها را تعمیر کنید.

ماشین های لباسشویی با بارگذاری از جلو:

 • نشتی از پشت ماشین است:

  همین مشکل در ماشین هایی با بارگذاری از بالا رخ می دهد. ممکن است مشکل در شلنگ تخلیه و آب باشد؛ نکات بیان شده در بخش بالا را دنبال کنید تا نشتی را بیابید و به تعمیر آن بپردازید. این نوع ماشین ها ممکن است به خاطر کف زیاد در پشت نیز نشتی داشته باشند. همیشه باید از شوینده HE استفاده کنید.
 • نشتی از جلوی ماشین لباسشویی است:

  اگر مهر و موم درب جلویی از گرد و خاک و صابون در امان نیست، ممکن است این بخش نشتی داشته باشد. باید سبد را به طور هفتگی تمیز کنید و توجه زیادی به لبه های ماشین لباسشویی داشته باشید. مهر و موم موجود را برای سوراخ شدگی ها و سایر موارد بررسی کنید. نشتی ممکن است در صورت بسته نشدن صحیح و کامل درب، ایجاد شده باشد. لولاها ممکن است شل شده باشد و نیاز به تنظیم مجدد باشد.
 • نشتی از زیر ماشین لباسشویی است:

  در این نوع ماشین های لباسشویی، درام داخلی و خارجی وجود دارد. در بیشتر ماشین های لباسشویی درام خارجی به دو نیمه ساخته شده است و سپس این دو نیمه به هم متصل گشته اند. این موضوع ممکن است باعث نشتی شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. اگر چنین مشکلی دارید این درام ها را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *