دلایل ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

گاهی برخی از کاربران از ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی‌ خود شکایت می‌کنند. برخی اوقات حل این مشکل ساده است، و فقط با داشتن مقداری اطلاعات می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل گوشی خود را برطرف کنید.

اما گاهی برای حل این مشکل باید به تعمیرات موبایل مراجعه کنید. اسپیکر‌ جزو قطعاتی در گوشی‌ها است، که کاربرد بسیار زیادی دارد و اگر به درستی از آن مراقبت نکنید، آسیب دیده و مجبور به تعمیر و یا تعویض آن هستید.

در این مقاله از امدادکاران، به مشکلاتی که موجب قطع شدن و یا ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی می‌شود و همچنین به برخی از راهکارهای رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

دلایل ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی

گاهی اوقات هنگام گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان و یا صحبت کردن با شخصی در پشت خط، به یکباره صدا ضعیف و کم می‌شود و یا اینکه صدا به طور کامل قطع می‌شود.

مشکل قطع شدن و یا ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی، ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیوفتد:

 1. آپدیت نبودن برنامه‌های گوشی
 2. کم بودن صدا در قسمت تنظیم صدا
 3. ایراد داشتن لوازم جانبی متصل به گوشی
 4. ورود گرد‌ و‌غبار به داخل اسپیکر
 5. ضعیف بودن آنتن دهی گوشی
 6. آسیب دیدن و خراب بودن قطعه اصلی اسپیکر
 7. پاره شدن تور‌های اسپیکر گوشی
 8. ورود آب به درون اسپیکرگوشی
 9. تغییر تنظیمات گوشی

مواردی که ذکر شد از دلایل متداول خراب شدن اسپیکر گوشی موبایل می‌باشد که در بعضی موارد با راهکارهای ذکر شده خود‌تان می‌توانید مشکل را حل کنید، اما گاهی برای حل مشکل ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی مجبور به مراجعه به مراکز تعمیر موبایل هستید.

 

دلایلی که باعث ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی می

حتما بخوانید: دلایل disable شدن گوشی آیفون و راهکارهای حل این مشکل

راهکارهای رفع مشکل کم شدن صدای اسپیکرگوشی هنگام مکالمه

در این بخش چندین روش را برای برطرف کردن مشکل ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی حین مکالمه بیان می‌کنیم.

1- در قدم نخست سعی کنید که جای خود را عوض کنید، ممکن است ضعیف بودن صدا به دلیل آنتن‌دهی نا‌درست و ضعیف گوشی باشد. پس اگر صدا ناواضح بود و یا همراه با صدای طرف مقابل، صدای نویز نیز به گوشتان رسید، جای خود را عوض کنید.

2- اگر با انجام دادن روش اول، مشکل ضعیف بودن صدای اسپیکر گوشی برطرف نشد، تنظیمات گوشی خود را بررسی کنید. شما می‌توانید همزمان با صحبت کردن، با فشردن دکمه صدا، صدای طرف مقابل را افزایش دهید. در این هنگام شاخص calls برای شما نشان داده می‌شود و می‌توانید از زیاد و یا کم بودن صدا مطلع شوید.

3- اگر دو روش قبل مفید واقع نشد، باید اسپیکر یا بلندگوی گوشی خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن اسپیکر گوشی، از یک مسواک نرم و خشک استفاده کنید. دقت کنید که بصورت خیلی آرام، مسواک را روی بندگو بکشید. اگر گرد و‌غبار و یا هر گونه آلودگی دیگری وارد بلند‌گو شده باشد، با انجام این کار از بین خواهد رفت و کیفیت صدا بلند و واضح تر خواهد شد.

4- مورد دیگری که باید امتحان کنید، چک کردن اتصال لوازم جانبی به تلفن همراه است. اتصال هدست و یا هدفون خود را چک کنید و از متصل بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

همچنین به این نکته نیز دقت کنید که اگر هدفون شما بلوتوثی است و صدا را کم و ضعیف می‌شنوید، در قسمت تنظیمات گوشی به قسمت بلوتوث رفته و متصل بودن هدفون را بررسی کنید.

5- اگر با انجام راهکارهایی که ذکر شد، همچنان با مشکل ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی دست و پنجه نرم می‌کنید، گوشی موبایل خود را ریستارت و آپدیت کنید و سیستم عامل دستگاه خود را بروزرسانی کنید. برای بروزرسانی گوشی، وارد قسمت تنظیمات شده و در قسمت بروز رسانی، گوشی خود را آپدیت کنید.

برای ریستارت کردن گوشی موبایل خود، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1-همزمان با فشار دادن کلید کاهش صدا، کلید روشن و خاموش( پاور) را نیز به مدت چند ثانیه نگه دارید.

2-در مرحله دوم چند ثانیه صبر کنید تا گوشی ریستارت شود.

3-در آخر بعد از ریستارت شدن گوشی، صدای تلفن همراه خود را بررسی کنید.

ممکن است حتی با بررسی کردن تمام مواردی که در بالا ذکر شد، باز صدای اسپیکر گوشی ضعیف و کم باشد. در این شرایط ممکن است مشکل از نرم افزار‌های گوشی باشد.

تغییر تنظیمات گوشی

عامل دیگری که باعث ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی می‌شود، دستکاری کردن تنظیمات اسپیکر گوشی می‌باشد، که ممکن است میزان صدای پیش فرض را تغییر داده باشید تا بسیار کم شود.

برای برطرف کردن این مشکل، به بخش تنظیمات گوشی خود بروید، گزینه sound را انتخاب کنید. در این گزینه می‌توانید به میزان صدای زنگ، صدای تماس، صدای هشدار و نیز صدای رسانه دسترسی داشته باشید و میزان آن‌ها را تغییر دهید. به این ترتیب میزان صدای رسانه و صدای تماس را روی بالاترین حد تنظیم کنید. اکنون به عقب بازگردید و مجدد یک فایل رسانه‌ای را پخش کنید.

ورود گرد و غبار به داخل اسپیکر

اگر صدای اسپیکر گوشی شما حتی بعد از تنظیم صدا به بالاترین میزان، پایین و کم بماند، احتمال اینکه اسپیکر گوشی شما مسدود شده باشد وجود دارد. روی اسپیکر گوشی یک توری وجود دارد که اگر با کثیفی، گرد و غبار و یا روغن بسته شود، صدایی که از اسپیکر خارج می‌شود کاهش می‌یابد. برای برطرف کردن این مشکل، باید اسپیکر را به آرامی تمیز کرد.

اگر می‌خواهید این کار را خودتان انجام دهید، آن را با دقت و ظرافت انجام دهید. برای اینکار، گوشی را خاموش کنید، سپس از یک تکه پنبه تمیز برای تمیزکردن و پاک کردن سطح استفاده کنید. می‌توانید پنبه را با مقدار بسیار کمی الکل نیز مرطوب کنید، اما توجه کنید که زیادی مرطوب نباشد. در مرحله بعد، باید هوای فشرده را تقریبا سه بار روی توری مشبک اسپری کنید. همچنین می‌توانید از یک برس نرم برای تمیز کردن گوشی و از بین بردن گردو غبار استفاده کنید.

دلایل ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی چیست؟

حتما بخوانید: عواملی که موجب سوختن ال سی دی گوشی می‌شود چیست؟

خیس شدن گوشی موبایل

یکی از بدترین تاثیراتی که خیس شدن گوشی موبایل بر روی گوشی می‌گذارد، خراب شدن و از کار افتادن اسپیکر آن می‌باشد، زیرا مایعات می‌توانند به سرعت وارد گوشی شده و به قطعات آن آسیب برسانند. بنابراین هنگامیکه گوشی شما خیس شد، برای پیشگیری از آسیب بیشتر دراسرع وقت اقدامات لازم برای خشک کردن آن انجام دهید.

برای خشک کردن اسپیکرها از روش‌های مختلفی می‌توانیم استفاده کنیم. به طور مثال می‌توانید آن را با هوای گرم خشک کنید و یا اینکه گوشی را درون یک کیسه برنج قرار دهید. همچنین می‌توانید از برنامه‌هایی مثل speaker cleaner استفاده کنید، چنین نرم افزارهایی صدای ویبره‌ای را پخش کرده که مسدود شدن  اسپیکر را رفع می‌کند و آب را از داخل گوشی خارج می‌کنند.

خراب شدن کلید تنظیم صدا

یکی از مشکلات سخت افزاری که ممکن است باعث ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی شود، خراب بودن کلید تنظیم صداست. درصورتی که برای افزایش صدا، از کلیدهای ولوم استفاده می‌کنید و هیچ تغییری در میزان صدا ایجاد نمی‌شود، ممکن است دکمه ولوم شما آسیب دیده باشد. در این حالت برای افزایش صدا باید به تنظیمات صدا بروید و یا اینکه باید آن را به دست متخصصین زبده‌ی تعمیرات موبایل بسپارید تا نسبت به تعویض کلید صدا اقداماتی انجام دهند.

قرارگرفتن گوشی در حالت سایلنت خودکار

گاهی اوقات ممکن است بدون این که گوشی خود را سایلنت کرده باشید، به طور خودکار بر روی حالت بی‌صدا قرار بگیرد، این مشکل می‌تواند براثر وجود برنامه‌های شخص ثالث روی گوشی و یا ذخیره اطلاعات قدیمی بر روی گوشی موبایل باشد.

برای رفع این مشکل دو راهکار وجود دارد که درهمه گوشی‌‌هایی که دارای سیستم عامل اندروید هستند قابل اجرا است:

1-راهکار اول: گوشی موبایل خود را روی حالتsafe  قرار دهید.

2- راهکار دوم: بخش پنهان در حالت ریکاوری را پاکسازی کنید.

نرم افزارهای تقویت کننده صدای اسپیکر گوشی

برنامه‌های مختلفی برای بلندتر کردن صدای اسپیکر گوشی وجود دارد که به این برنامه‌ها، تقویت کننده صدا می‌گویند. این برنامه ها را می‌توانید ازPlay store دانلود کنید. بعضی از برنامه‌های مفید تقویت کننده صدا به شرح زیر می‎باشد:

 • Volume Booster Pro (VAVA)
 • Volume++ (Lan StartApp)
 • Speaker Booster (Prometheus Interaction)
 • Precise Volume (Phascinate)

دلایل ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی چیست؟

حتما بخوانید: آموزش تعویض اسپیکر گوشی آیفون۷

برگشت به تنظیمات کارخانه

در مرحله آخر، برای رفع مشکل ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی خود باید آن را به تنظیمات کارخانه برگردانیم. دقت کنید که با انجام این کار تمام اطلاعاتی که بر روی گوشی خود دارید پاک می‌شود. اما به احتمال زیاد مشکل اسپیکر گوشی حل خواهد شد. اگر قصد انجام دادن این کار را دارید قبل از طی کردن مراحل زیر، از تمام اطلاعات خود یک نسخه بک آپ بگیرید و درجای دیگر آن‌ها را ذخیره کنید.

برای انجام اینکار مراحل زیر را انجام دهید:

1- به قسمت تنظیمات( Setting ) گوشی خود بروید.

2- در بخش انتهایی تنظیمات گزینه‌ای به نام Backup & Reset وجود دارد، روی آن ضربه بزنید.

3- پس از آن صفحه‌ای به شما نشان داده می‌شود، که در قسمت انتهایی این صفحه گزینه Factory data reset  را مشاهده می‌کنید.

4- با لمس کردن این گزینه، گوشی شما به تنظیمات کارخانه برمی‌گردد.

5-بعد از اینکار چند لحظه صبر کنید، گوشی خود را که روشن کردید، صدای اسپیکر گوشی را بررسی کنید.

اگرهمچنان صدای اسپیکر گوشی موبایلتان ایراد داشت و ضعیف و یا قطع بود، باید برای رفع مشکل صدای اسپیکر گوشی خود، آن را از نظر سخت افزاری و فنی چک کنید.

سخن پایانی

قطع شدن و یا ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی موبایل، از مشکلات رایجی است که ممکن است اکثر کاربران با آن مواجه شوند. درصورتی که با انجام راهکارهای ذکر شده مشکل اسپیکر گوشی شما برطرف نشد، حتما به مراکز معتبر تعمیرات موبایل مراجعه بفرمایید.

تعمیرات موبایل در امدادکاران

شما در هر نقطه از شهر تهران که هستید (شمال،جنوب،شرق،غرب) می‌توانید در خواست خود را برای تعمیر مشکل ضعیف شدن صدای اسپیکر گوشی در تهران ثبت کنید.

همچنین می‌توانید تعمیرات انواع برند‌های موبایل اعم از آیفون، سامسونگ، شیائومی و همچنین تعمیر گوشی هووایی و… را به تیم متخصص وحرفه‌ای امدادکاران بسپارید تا در کمترین زمان ممکن موبایل شما را تعمیر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *