سیم کشی یخچال و نکات ایمنی آن

5 دقیقه زمان مطالعه

سیم کشی یخچال یکی از کارهای تخصصی است که نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد. باید به نکات خاصی در سیم کشی یخچال توجه کنید. یخچال ها مدل های مختلفی مانند ال جی، سامسونگ و غیره دارند. اما سیم کشی همه یخچال ها تقریبا یکسان است. در این مقاله شما را با سیم کشی یخچال و نکات ایمنی آن آشنا می‌کنیم. شما می توانید برای تعمیرات یخچال خود با نمایندگی تعمیرات یخچال در تهران با شماره های ثبت شده داخل سایت تماس بگیرید.

نحوه سیم کشی یخچال

یخچال های جدید باید مدارهای الکتریکی مخصوص به خود را داشته باشند. برخلاف دیگر پریزهای برق در آشپزخانه، پریز یخچال نیازی به نصب پریز ارت ندارد. مقدار برقی که یخچال به طور معمول  مصرف می‌کندتا باعث قطع شدن قطع کننده مدار خروجی GFI می‌شود که می‌تواند منجر به از بین رفتن طولانی مدت یخچال و از بین رفتن مواد غذایی و یا آب شدن مواد غذایی شود. با نصب پریز GFI در مدار یخچال خود می‌توانید مواد غذایی خود را برای مصرف سالم نگه دارید.

سیم کشی یخچال را برنامه ریزی کنید

خانه خود را بررسی کنید تا برنامه ریزی کنید که سیم برق جدید را برای مدار یخچال کجا قرار دهید. کابل باید از جعبه قطع کننده مدار به آشپزخانه هدایت شود. ممکن است لازم باشد سوراخ های دسترسی را از طریق دیوارها و تیرچه های کف برای اجرای کابل ها سوراخ کنید. نقشه ای از خانه خود بکشید و جایی که می‌خواهید کابل اجرا شود را علامت بزنید. برای ایمنی، از لوله کشی و مجاری گرمایشی در حین حرکت خودداری کنید.

سیم کشی یخچال و نکات مربوط به آن

حتما بخوانید: تفاوت بین یخچال نفراست و دیفراست چیست؟

مدار شکن

برق اصلی خانه را در جعبه شکن قطع کنید. پیچ های نگهدارنده درپوش جعبه شکن را بردارید. در حین کار، مراقب باشید که سیم‌های برق مشکی بزرگی که وارد پنل بالایی می‌شوند را لمس نکنید، زیرا آنها همچنان برق دارند.

درجه آمپر را روی مدار شکن بررسی کنید. روی کلید اصلی قرار دارد. این مجموع جریان دو ستون است که مدار خانه را قطع می‌کند. آمپر تمام قطع کننده هایی که در حال حاضر استفاده می‌شوند را اضافه کنید، سپس 15 آمپر قطع کننده مدار جدید را به کل اضافه کنید. اگر مجموع کمتر از کل کلیدهای برق خانه باشد، نصب قطع کننده جدید برای یخچال بی خطر است.

سوراخ‌ها و برش‌ها را برای سیم کشی یخچال ایجاد کنید

اگر دوشاخه یخچال نزدیک به پایین دستگاه است، 20 سانتی‌متر از زمین یا اگر دوشاخه یخچال نزدیک بالای دستگاه است، 100 سانتی‌متر از کف دستگاه اندازه بگیرید و با مداد علامت بزنید. از گوشه دیوار 10 سانتی متر اندازه بگیرید و با مداد علامت بزنید. جعبه برق را روی دیوار در مرکز بین علامت 10 سانتی متری و دیوار کناری قرار دهید. جعبه را به دیوار نگه دارید و سپس با مداد دور آن را بکشید. سوراخ جعبه برق را با تیغ برش دهید.

روی تیرچه های کف و دیوارها جایی که باید سوراخ هایی برای سیم برق ایجاد کنید علامت بزنید. برای نصب راحت تر، علامت ها را در یک خط مستقیم قرار دهید یا آنها را تا حد امکان روی هم قرار دهید. اگر فضای حفاری به راحتی قابل قبول نباشد، برخی از مناطق ریل می توانند کابل را به تیرچه های کف متصل کنند. قبل از تلاش برای اتصال کابل به این روش، کدهای ساختمان محلی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که این کار در منطقه شما مجاز است. دیوارها و تیرچه های کف را در محل علامت گذاری سوراخ کنید.

کابل برق را برای سیم کشی یخچال اجرا کنید

سیم برق را داخل خانه بکشید و از سوراخ جعبه برق شروع کنید. سیم برق را با استفاده از گیره های سیم عایق و یک تفنگ منگنه به مرکز تیرچه های کف یا دیوار وصل کنید. قبل از فشار دادن دسته تفنگ منگنه حتماً گیره‌هایی را در اطراف سیم قرار دهید تا سیم برق را سوراخ یا پاره نکنند. سیم برق را تا انتها به سمت کلید مدار بکشید. انتهای کابل برق را با سیم کاتر ببرید و 12 سانتی متر از کابل را از سوراخ جعبه برق آویزان کنید.

سیم کشی یخچال و نکات مربوط به آن

حتما بخوانید: راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزر

پریز را سیم کشی کنید

مرحله بعدی سیم کشی یخچال، چیدمان پریز برق است. سیم بیرون زده از غلاف عایق خارجی سیم برق را بردارید تا سیم ها نمایان شوند. جعبه برق را با پیچ به دیوار وصل کنید. سیم ها را به داخل جعبه برق هدایت کنید. 6 سانتی متر عایق را از انتهای سیم های سیاه و سفید جدا کنید. پریزهای برق در سمتی که سیم ها وصل شده اند، پیچ دارند.

سیم مشکی را در جهت عقربه های ساعت دور پیچ برنجی پریز برق بپیچید و با پیچ گوشتی سفت کنید. سیم سفید را در جهت عقربه های ساعت دور ترمینال پیچ نقره ای پریز برق بپیچید و پیچ را محکم کنید. سیم مسی لخت را در جهت عقربه های ساعت دور پیچ سبز رنگ بپیچید و سفت کنید. سیم ها را با دقت داخل جعبه برق فشار دهید. پریز برق را داخل جعبه نگه دارید، سوراخ های پیچ روی پریز را با سوراخ های پیچ روی جعبه برق تراز کنید و آنها را با پیچ محکم کنید.

مدار شکن سیم

با استفاده از یک پیچ گوشتی و چکش، سوراخ در محفظه جعبه شکن را دریل کنید. اگر سوراخ عجیب و غریب کاملاً بیرون نیامد، آن را با انبردست بگیرید و از بدنه بیرون بکشید. یک گیره کابل را به سوراخ رزوه شده فشار دهید. 12 سانتی متر از غلاف عایق بیرونی سیم برق را بردارید تا دو سیم عایق شده و سیم زمین بیرونی سیم نمایان شود. سیم ها را از گیره کابل رد کنید و گیره را سفت کنید.

یک ترمینال پیچی تنظیم نشده روی میله باس جعبه شکن پیدا کنید. سیم زمین مسی لخت را داخل سوراخ قرار دهید و پیچ تنظیم را محکم کنید. اگر مدارشکن شما یک اتصال به زمین ندارد، اما در عوض یک باس خنثی با سیم‌های مسی سفید لخت به آن متصل است، سیم زمین را به پیچ تنظیم روی باس بار نول وصل کنید.

سیم سفید کابل برق را در یک ترمینال پیچی استفاده نشده در باس بار نول قرار دهید و پیچ تنظیم را ببندید. انتهای سیم مشکی را در ترمینال پیچی کلید مدار قرار دهید و پیچ را محکم کنید.قطع کننده مدار را در یک شکاف باز روی پانل یا ستون شکن با سیم مشکی که در زیر زبانه باس داغ روی جعبه شکن قرار دارد قرار دهید. طرف دیگر را در جای خود سنجاق کنید. هنگامی که قطع کننده مدار به درستی ساخته شد، با قسمت بالایی قطع کننده مدارهای دیگر یکدست می‌شود.مستطیل پوشش شکن را بردارید تا شکن جدید نمایان شود. درپوش جعبه شکن را تعویض کنید و آن را در جای خود پیچ ​​کنید.

سیم کشی یخچال و نکات مربوط به آن

حتما بخوانید: نحوه تراز کردن یخچال چگونه است؟

پایان نصب سیم کشی یخچال

تمام کلیدهای مدار داخل جعبه را خاموش کنید. کلید اصلی را روشن کنید. قطع کننده های مدارهای دیگر را جداگانه روشن کنید. نام مدار جدید مانند یخچال را روی برچسب شماره گذاری شده روی جعبه قطع کننده مدار بنویسید. پریز برق یخچال جدید را تست کنید. یک سر تستر نئون را به پیچ بالایی جعبه برق و سر دیگر را به شکاف سمت راست پریز لمس کنید. اگر روشن شود، مدار یخچال به درستی کار می کند.

نحوه سیم کشی ترموستات

یک فریزر فقط به اندازه ترموستات دقیق آن خوب است. ترموستات خراب می‌تواند فریزر را بی مصرف کند و تمام محتویات آن را از بین ببرد. ترموستات های فریزر را می توان در خانه با چندین ابزار و تکنیک سیم کشی کرد.

بسته به مدل فریزر، ترموستات را در بیرون یا داخل درب فریزر قرار دهید. هر پیچ یا پانل نگهدارنده ترموستات را با پیچ گوشتی باز کنید. ترموستات را از محفظه بیرون بکشید. سیم ها را از ترموستات جدا کنید. اگر سیم‌ها در جای خود فشرده شده‌اند، از انبر دست سوزنی یا اگر سیم‌ها به‌طور معمولی کشیده شده‌اند، از پیچ گوشتی استفاده کنید.

ترموستات‌های فریزر به طور کلی به 5 نوع سیم تقسیم می‌شوند:

 • قهوه ای (قدرت)
 • آبی (خنثی)
 • سبز (زمینی)
 • مشکی (کمپرسور)
 • سفید (روشنایی)

ترموستات جدید را وصل کنید. همه سیم ها را در همان محل ترموستات قدیمی به ترموستات جدید وصل کنید. اکثر ترموستات ها یک نمودار سیم کشی روی سطح خود دارند که پایانه های مختلف را نشان می‌دهد. ترموستات را در محفظه آن تعویض کنید. هر پانل یا پیچ را تعویض کنید و ترموستات را با پیچ گوشتی در جای خود بپیچید.

 رله یا استارت چگونه سیم کشی شده است؟

هنگام بحث در مورد سیم کشی یخچال، رله استارت  یخچال جزء مهمی در نظر گرفته می‌شود.

این دستگاه برای راه اندازی یک موتور کمپرسور ناهمزمان تک فاز مورد نیاز است. استارت موتور از دو سیم پیچ تشکیل شده است. راه اندازی و بهره برداری اولین مورد فقط برای تولید گشتاور و راه اندازی کمپرسور استفاده می‌شود. سیم پیچ دوم برای حفظ روتور در شرایط کار با تامین مداوم جریان متناوب مورد نیاز است.

نکات ایمنی در سیم کشی یخچال

 • هنگام کار با برق همیشه از آب اجتناب کنید. هرگز تجهیزات یا مدارهای الکتریکی را با دست خیس لمس نکنید.
 • هرگز از تجهیزاتی با کابل های فرسوده، عایق آسیب دیده یا شاخه های شکسته استفاده نکنید.
 • اگر در خانه خود روی پریز کار می کنید، همیشه برق را خاموش کنید.
 • همچنین بهتر است تابلویی را روی تابلوی سرویس نصب کنید تا هیچ کس به طور تصادفی کلید اصلی را روشن نکند.
 • هنگام کار همیشه از ابزارهای عایق استفاده کنید.
 • همیشه از قطع کننده مدار یا فیوز با آمپر مناسب استفاده کنید.
 • کلیدهای مدار و فیوزها وسایل حفاظتی هستند که در صورت اتصال کوتاه یا جریان بیش از حد، سیم برق را به طور خودکار قطع می کنند.
 • هنگام سیم کشی یخچال، لازم است فیوز یا قطع کننده مدار صحیح را انتخاب کنید.
 • معمولاً فیوزی با 150 درصد جریان مدار معمولی برای حفاظت از اتصال کوتاه انتخاب می شود.

سخن پایانی

امیدواریم از مطالعه این مقاله بهره کافی را برده باشید. در این مقاله سعی کرده ایم سیم کشی یخچال و نکات ایمنی آن را به شما معرفی کنیم. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید متشکریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *