نحوه تمیز کردن فیلترماشین لباسشویی چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی علاوه بر جلوگیری از بوی بد ماشین لباسشویی باعث عملکرد بهتر ماشین لباسشویی نیز می شود. بسیاری از متخصصان نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی توصیه می کنند که فیلترهای ماشین لباسشویی در فواصل زمانی مختلف بررسی شوند تا در صورت لزوم تعویض شوند.از این تیم امدادکاران در تلاش هستند تا برای تعمیر انواع برندهای ماشین لباسشویی مانند: تعمیر ماشین لباسشویی ایندزیت ، تعمیر ماشین لباسشویی بوش، تعمیر ماشین لباسشویی پاناسونیک وغیره را باتوجه به تجربه و تخصص کافی به تعمیرات بپردازند

شاید به نظر برسد که تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی کاری بسیار حساس و زمان بر است و بسیاری از افراد ترجیح می دهند دست به چنین کاری نزنند و اغلب آن را به زمان دیگری موکول می کنند.

اما تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی یکی از آن کارهایی است که می توانید با انجام مراحل گام به گام ذکر شده به راحتی انجام دهید.

فیلتر که نقش اصلی آن تصفیه آب است به قدری کاربرد دارد که اکثر لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، ظرفشویی، یخچال دارای فیلتر آب هستند.

اصولاً تصفیه آب فراتر از دستگاه تصفیه آب زیر سینک است و همه افرادی که از آب چاه یا چشمه استفاده می کنند نیاز به فیلتر تصفیه آب را احساس می کنند زیرا هر روز با بوی گوگرد، کثیفی یا نوع دیگری دست و پنجه نرم می کنند.

تصفیه نشدن آب به مرور زمان منجر به فرسودگی تجهیزات می شود و برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است از فیلتر تصفیه آب استفاده شود.

نحوه تمیز کردن فیلترماشین لباسشویی  

حتما بخوانید: آشنایی با کد خطا یا ارورهای لباسشویی سامسونگ ونحوه رفع آن

چگونه متوجه شویم فیلتر ماشین لباسشویی کثیف است؟

برخی از ماشین های لباسشویی این قابلیت را دارند که در صورت تخلیه نشدن آب و نیاز به بررسی فیلتر خروجی، ارور بدهند.

 • نشتی آب
 • بو گرفتن ماشین لباسشویی
 • عملکرد نامناسب ماشین لباسشویی

مراحل تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

 1. قبل ازتمیز کردن فیلتر، ماشین لباسشویی را خاموش و حتما دوشاخه برق را از پریز بکشید.
 2. برای خیس نشدن اطراف ماشین لباسشویی یک ظرف برای خالی کردن آب لباسشویی و یک پارچه حوله ای هم زیر ماشین لباسشویی پهن کنید.
 3. شیرهای آب را کاملا ببندید.
 4. از قسمت پشت ماشین لباسشویی پیچ های آب گرم و آب سرد را باز کنید
 5. به وسیله یک کلید یا کارت درپوش فیلتر را باز کنید
 6. یک طرف مخزن تخلیه اضطراری ماشین لباسشویی را بیرون بکشید.
 7. درپوش اضطراری مخصوص تخلیه را باز کنید و صبر کنید تا تمام آب خارج و وارد ظرف شود.
 8. فیلترها را از ورودی آب خارج کرده و با استفاده از پاک کننده های سطحی با سرکه سفید یا آهک با خیساندن فیلترها برای مدتی در این مواد و سپس شستشو و خشک کردن آنها شروع به تمیز کردن آنها کنید. هنگام تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی مراقب باشید که به ورودی های آب آسیب نرسانید.

نحوه تمیز کردن فیلترماشین لباسشویی  

حتما بخوانید: علت سر و صدا ماشین ظرفشویی و راهکارهای طلایی رفع مشکل

9هر نوع ماده یا کثیفی که در فیلتر باقی مانده است را به دقت بشویید و تمیز نمایید و بررسی کنید که چیزی بین پروانه کنار فیلتر باقی نمانده باشد.

10بعد از تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی و قبل از نصب مجدد آن از تمیز بودن فیلتر و محل نصب و اینکه هیچ شئ در آن قسمت گیر نکرده باشد، مطمئن شوید.

11فیلترها را دوباره سر جای خود قرار دهید، اگر در جای خود قرار نگرفتند، این کار باعث می شود ماشین لباسشویی به درستی کار نکند و آب نشت کند.

12شیرهای آب گرم و سرد را مجددا باز نمایید.

نحوه تمیز کردن فیلترماشین لباسشویی  

حتما بخوانید: علت نچرخیدن لباسشویی چیست و چگونه رفع می شود؟

اگر نمی خواهید با هزینه های هنگفت خرید یا تعمیر ماشین لباسشویی مواجه شوید، بهتر است روش تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی را برنامه ریزی کنید و هر چند ماه یک بار این قسمت مهم ماشین لباسشویی را تمیز کنید. تنها چند دقیقه طول می کشد تا فیلتر ماشین لباسشویی خود را با ساده ترین روش های ممکن در این مقاله تمیز کنید.فیلتر ورودی آب شستشو باعث می شود ذرات و رسوبات باقی مانده از لباس ها و آب کثیف ناشی از شستشوی لباس ها در ماشین لباسشویی باقی نماند.

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی یکی از مواردی است که هنگام تمیز کردن دوره ای ماشین لباسشویی (سرویس دوره ای ماشین لباسشویی) باید به آن توجه کنید.

امدادکاران  پیشنهاد می کند بهترین کار برای رفع این مشکل این است که ابتدا فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید، اگر از تمیزی فیلتر راضی نیستید، می توان آن را با فیلتر جدید تعویض کرد.

اما بهتر است بدانید که اگرچه ممکن است کمی پرزحمت به نظر برسد اما در مواقع لزوم باید فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کرد یا فیلتر ماشین لباسشویی را تعویض کرد.

از طرفی ممکن است مدت زیادی از ماشین لباسشویی خود استفاده کرده باشید و هر بار که فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز می کنید متوجه شوید که کیفیت، دوام و ظاهر ماشین لباسشویی با مشخصات اولیه مطابقت ندارد و ممکن است دیگر مناسب نباشد. در چنین مواقعی بهتر است شستشوی لباس ها را متوقف کنید و با تعویض فیلتر ماشین لباسشویی کار خود را آسان کنید.

نحوه تمیز کردن فیلترماشین لباسشویی  

آب سخت و مشکلات آن برای لباسشویی

سختی آب به دلیل وجود نمک های محلول بیش از حد کلسیم، منیزیم و تا حدودی آهن، منگنز و آلومینیوم است.

این سختی آب معمولاً برای مصارف خانگی و صنعتی مشکلاتی را ایجاد می کند. به طور کلی فرآیند تشکیل آب سخت بدین صورت است که آب باران از میان سنگ های نرم عبور می کند و برخی از مواد معدنی موجود در سنگ ها در آب حل می شوند و آن را سخت می کنند.

چرا فیلتر تخلیه جدا نمی شود؟

گاهی اوقات فیلتر تخلیه ممکن است نتواند بچرخد و جدا شود. اگر هرگز فیلتر ماشین لباسشویی خود را تمیز نکرده اید، ممکن است قطعه به محفظه بچسبد یا آنقدر سنگین شود که به راحتی جدا نشود.

در این مواقع قبل از اینکه فیلتر لباسشویی را تمیز کنید، باید پمپ را خارج کنید.

 1. دستگاه را از برق جدا کنید.
 2. پیچ ها را شل کنید و آن را از پمپ جدا کنید.
 3. پمپ را به همراه فیلتر خارج کنید.

اگر در هر کدام از این مراحل به مشکل بر خوردید یا عیب دستگاهتان با تمیز کردن فیلتر رفع نشد، می توانید با تکنسین های تعمیر ماشین لباسشویی ، و شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید.

چگونه از گرفتگی فیلتر جلوگیری کنیم؟

 • قبل از قرار دادن لباس در دیگ لباسشویی، جیب های آن را از نظر هرگونه سکه، دکمه، شیء و… برسی کنید.
 • پس از شستشوی لباس هایی که پرز زیادی می دهند، فیلتر تخلیه تان را برسی کنید تا قبل گیر کردن، متوجه آن بشوید.
 • توصیه می شود لباس هایی که اجزای جدا شونده ای دارند را در کیسه های لباسشویی قرار دهید تا قطعات آن باعث گرفتگی لباسشویی نشوند.

نتیجه گیری

هنگامی که از فیلتر آب شستشو استفاده می شود، بسیاری از رسوبات حذف می شود و در نتیجه کارایی مواد شوینده مانند تاید و مایع شستشو افزایش می یابد.

به همین دلیل استفاده از فیلتر آب ماشین لباسشویی بسیار مهم است. این عملیات همچنین باعث افزایش کارایی و جلوگیری از رسوب جرم در داخل دستگاه می شود.

یکی از مزایای مهم استفاده از فیلتر کاهش نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی است.

از آنجایی که در لوله ها و اتصالات ماشین لباسشویی رسوب ایجاد نمی شود، افراد کمتر به تعمیرات و استفاده از خدمات تعمیرات نیاز پیدا می کنند.

بسته به برند ماشین لباسشویی می توان از فیلترهای مختلف آب استفاده کرد. هر چند این هزینه ای ندارد و در موارد دیگر جبران خواهد شد.

شفافیت لباس ها با استفاده از فیلتر آب بیشتر می شود و از طرفی لباس ها نرم و لطیف خواهند بود.

علاوه بر این می توان از فیلتر در اتصالات آب گرم استفاده کرد و این مزیت های زیادی را ایجاد خواهد کرد.

در نهایت مهم ترین دلیلی که افراد باید از فیلتر آب ماشین لباسشویی استفاده کنند، افزایش دوام دستگاه و عمر آن است.

با این کار بسیاری از نیازهای تعمیرات مشتری کاهش یافته و زمان استفاده از دستگاه بیشتر می شود.

در هر صورت با بروز هر گونه اختلالی در ماشین لباسشویی شما میتوانید با مرکز تعمیر ماشین لباسشویی در تهران تماس بگیرید تا به صورت تخصصی مشکل دستگاه شمارو برطرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *