تفاوت کمپرسور اینورتر با معمولی در یخچال

5 دقیقه زمان مطالعه

کمپرسور یکی از قسمت های حیاتی ومهم هر یخچالی است، بنابراین کمپرسور به قلب تپنده یخچال معروف است، در صورت بروز مشکل در کمپرسور، یخچال نمی تواند به خوبی کار کند و تعمیرات نیازمند عیب یابی و تعمیر کمپرسور است. نمایندگی تعمیرات یخچال در تهران برای تعمیر کمپرسورهای اینورتر و معمولی تخصص بسیاری دارند که در این مقاله تفاوت کمپرسور اینورتر با معمولی در یخچال را بررسی می‌کنیم.

کمپرسور اینورتر یخچال

کمپرسور اینورتر برای جبران ایراد های کمپرسور معمولی طراحی شده است. بزرگترین عیب تک سرعت و افزایش مصرف برق بود. بنابراین کمپرسور اینورتر می توان سرعت و شتاب را تنظیم کرد یعنی وقتی هوا گرم است و دمای محیط یخچال بالاست کمپرسور اینورتر سریعتر کار می‌کند اما در روزهای زمستانی سرعت کمپرسور کاهش می‌یابد. بنابراین تا حد قابل توجهی درمصرف برق تاثیر مثبت دارد به همبن دلیل امروزه کمپرسور اینورتر استفاده می‌کنند.

اینورتر به چه معناست؟

به معنی مبدل برای کنترل سرعت چرخش موتور یخچال به کار می رود. در واقع اینورتر بخشی از تابلو برق است که می توان آن را به صورت برد مجزا یا همراه با برد اصلی در تابلو قرار داد. در کمپرسورهای اینورتر میزان سرما با افزایش یا کاهش سرعت کمپرسور تنظیم می شود که از طریق برد اصلی و برد اینورتر فرمان داده می شود.

طرز کار کمپرسور اینورتر

موتورهای اینورتر برای کاهش مصرف برق و افزایش راندمان خاموش نمی‌شوند بلکه بسته به دمای مورد نیاز با سرعت های متفاوتی کار می کنند. دمای مورد نیاز توسط سنسور خوانده شده و به برد اینورتر منتقل می شود. سپس فرمان سرعت موتور اینورتر توسط برد اینورتر با تغییر فرکانس داده می شود. در صورت نیاز به سرمای بیشتر، موتور اینورتر با قدرت و سرعت بیشتری کار می کند و در صورت نیاز به سرمای کمتر، سرعت موتور کاهش می یابد.

مزایای استفاده از اینورترها چیست؟

 • کاهش مصرف انرژی
 • کاهش هزینه های برق
 • کاهش جریان راه اندازی و در نتیجه افزایش عمر موتور
 • قابلیت تغییر دور موتور امکان تغییر جهت موتور حفاظت اضافه بار دارد
 • قابلیت کارکرد موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است
 • امکان کنترل از راه دور و

برتری‌های کمپرسور اینورتر در مقابل کمپرسور معمولی

 • صرفه جویی در مصرف برق

اولین و مهمترین تفاوت و برتری، صرفه جویی در مصرف برق کمپرسور اینورتر است. زیرا سرعت و شتاب کمپرسورهای اینورتر به صورت خودکار تنظیم و تغییر می‌کند، بنابراین برق و انرژی کمتری مصرف می‌شود. این بدان معنی است که هر بار در یخچال را باز می کنید یا دمای داخلی را تغییر می‌دهید، کمپرسور نباید سریعتر کار کند و برق بیشتری مصرف کند.

 • تازه ماندن مواد غذایی

دمای داخلی یخچال های جدید معمولاً به دلیل وجود کمپرسور اینورتر ثابت می‌ماند. بنابراین تغییر ناگهانی دما منجر به پلاسیده شدن غذا و میوه نمی‌شود. زیرا بالا و پایین رفتن بیش از حد دمای یخچال باعث فاسد شدن سبزیجات و مواد غذایی است.

 • کاهش صدای تولید شده توسط کمپرسور

سیستم های کمپرسور اینورتر طوری طراحی شده اند که با نویز کمتری کار کنند. این مزیت اصلی کمپرسور اینورتر نسبت به کمپرسور معمولی است. زیرا کمپرسورهای معمولی هنگام کار صدای زیادی تولید می‌کنند.

تفاوت کمپرسور اینورتر با معمولی در یخچال

حتما بخوانید: 

قیمت کمپرسور معمولی نسبت به کمپرسور اینورتر

یکی از تفاوت های دیگر بین کمپرسور معمولی و اینورتر هزینه آنهاست. به طور کلی یخچال های مجهز به کمپرسور اینورتر نسبت به یخچال های با کمپرسور معمولی قیمت بیشتری دارند. بنابراین این یک نقص در کمپرسور اینورتر است که ارزشش را دارد.

با خرید یخچال مجهز به کمپرسور اینورتر اگرچه باید هزینه بیشتری بپردازید اما از مزایای آن بهره مند خواهید شد. به عنوان مثال، مصرف کمتر انرژی و برق کمپرسور اینورتر، پرداخت قبوض بالا را برای شما آسان می‌کند. علاوه بر این،یخچال صدای بسیار کمی تولید می‌کند. پس به قیمت بالای آن نگاه نکنید. بهتر است کیفیت و کارایی را در نظر بگیرید.

تست کمپرسور معمولی و اینورتر چگونه است؟

خرابی کمپرسور یخچال از نوع معمولی یا اینورتر یکی از مشکلات رایج یخچال فریزر است. کارکرد بیش از حد یخچال، تغییرات دما، صدای زیاد، بوی بد از یخچال و غیره از مهمترین علائم خرابی کمپرسور است. برای تست کمپرسور مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای تست کمپرسور، سیم های کمپرسور باید با اهم متر تست شوند.
 • سپس جریان سیم ها را بررسی کنید. زیرا گرفتگی مدار خنک کننده منجر به افزایش جریان می‌شود.
 • تمیزی روغن کمپرسور را بررسی کنید.
 • در نهایت کمپرسور را مستقیما تست کنید.
 • برای انجام این کار، آن را به جریان مستقیم برق وصل کنید. این برای بررسی قابلیت سرویس کمپرسور ضروری است.

کمپرسور قدیمی یا هرمتیک چیست؟

ساختمان کمپرسورهای معمولی بسته است. یعنی تمام اجزای داخلی آن مانند: موتور، سیلندر، پیستون و غیره داخل یک بخش هستند مشکل این است که باز کردن این محفظه آسان نیست. موتور و کمپرسور توسط یک شفت به هم متصل شده اند و در داخل یک محفظه قرار دارند. خوشبختانه نیازی به آب بندی شفت نیست و با مشکل نشت گاز مواجه نخواهید شد.

در کمپرسورهای بسته دو دهانه وجود دارد. یکی برای ورودی گاز (مخلخل) و دیگری برای خروجی گاز (اگزوز). لوله ها جوش داده شده اند. از آنجایی که کمپرسورهای هرمتیک بسته هستند، در واحدهای با ظرفیت کم استفاده می شود. مانند: یخچال خانگی، یخچال مغازه، کولر گازی

سیستم های هرمتیک اندکی کارایی کمتری دارند. به دلیل اصطکاک قطعات داخلی کمپرسور و انرژی خنک کننده، بار بیشتری مصرف می کند که باعث گرم شدن آن می شود. در این مدل از کمپرسورها، از آنجایی که روغن و مبرد در یک محفظه قرار می گیرند، باید مراقب باشید که روغن و مبرد با یکدیگر سازگاری داشته باشند. زیرا احتمال واکنش آنها زیاد است.

تفاوت کمپرسور اینورتر با معمولی در یخچال

حتما بخوانید: 

کمپرسور قدیمی چگونه کار میکند؟

اگر می خواهید بدانید کمپرسور یخچال چگونه کار می کند، به خواندن ادامه دهید:

 • در یخچال های معمولی کمپرسورها تک سرعته هستند.
 • تنظیمات این کمپرسورها در ترموکوپل بوده و با توجه به روشن یا خاموش بودن کار می کنند.
 • این کمپرسورها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند حداکثر شرایط بار را که برای دماهای بالا در تابستان مناسب است حفظ کرده و سرمای لازم را در فصول گرم سال تامین کنند.

اما نکته اینجاست که در فصول سرد که نیاز به سرمای کمتری است، این نوع کمپرسور دوباره کار خود را تکرار می کند. به علاوه وقتی در یخچال را باز یا بسته می کنید گرما وارد یخچال می شود و وظیفه کمپرسور حفظ این بار است. در واقع کمپرسورهای معمولی به گونه ای طراحی شده اند که می توانند سرمای لازم را در شرایط پیک بار و همچنین باز و بسته کردن یخچال را تامین کنند، اما مشکل اینجاست که این میزان سرما بیش از نیاز واقعی برای چندین روز است.

کمپرسور معمولی یخچال

کمپرسور وظیفه خنک سازی در یخچال را بر عهده دارد. یک کمپرسور معمولی نیز در حذف گرما از یخچال نقش دارد. به این ترتیب گاز مبرد گرمای ایجاد شده در یخچال را از بین می برد. گرما در حالت گاز به کمپرسور می رود. کمپرسور گاز را به مایع تبدیل کرده و به لوله های پشت یخچال منتقل می کند. به این ترتیب یخچال سرما تولید می کند. مشخصه اصلی کمپرسورهای معمولی سرعت آنهاست.

تفاوت کمپرسور اینورتر با معمولی در یخچال

 

حتما بخوانید:

تعمیر کمپرسور یخچال فریزر در محل

در صورت مشاهده علائم خرابی کمپرسور در یخچال خود با امدادکاران تماس بگیرید. صنعتگران مجرب امدادکاران با دانش و مهارت عالی در این زمینه در محل حاضر می شوند و تنها با تماس شما مشکل کمپرسور یخچال را برطرف می کنند. اگر برای تعمیر یخچال خود نیاز به تکنسین مطمئن دارید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید. همچنین می توانید درخواست تعمیر را به صورت آنلاین ثبت کنید.

کلام پایانی امدادکاران

مطالب فوق تفاوت های اصلی بین یک کمپرسور معمولی و یک کمپرسور اینورتر را مورد بحث قرار داد. کمپرسور اینورتر نسبت به کمپرسور معمولی مزایایی دارد، صدای کم، کاهش مصرف انرژی و تازگی مواد غذایی از مهمترین مزایای کمپرسور اینورتر است. امیدواریم با ارائه مطالب فوق راهنمایی های لازم را به شما ارائه کرده باشیم. در صورت نیاز به تکنسین جهت تعمیر یخچال در محل با کادر مجرب امدادکاران تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *