کولر گازی پرتابل چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

امروزه کولر های گازی یکی از پر طرفدار ترین تاسیسات ساختمانی در فصل گرما هستند. این کولر ها به دلیل کیفیت بالاتری که نسبت به کولر آبی دارند، باعث توجه و رضایت مصرف کنندگان شده اند. کولر گازی مدل های مختلفی دارد و پرتابل یکی از این مدل ها است. در این مقاله قصد داریم شما را با کولر گازی پرتابل آشنا کنیم و عملکرد این دستگاه را به صورت جامع بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید و اگر نیاز به تعمیر کولر گازی خود دارید، با نمایندگی تعمیرات کولر گازی امدادکاران تماس بگیرید.

آشنایی اولیه با کولر گازی پرتابل

پرتابل یا Portable در زبان انگلیسی به معنی «قابل حمل» است. کولر گازی پرتابل همانطور که از اسمش پیداست، یک کولر گازی یک تیکه است که قابلیت جابجایی دارد. کولر گازی های معمولی یک دستگاه کندانسور نیز دارند که بیرون از ساختمان نصب می شود ولی کولر گازی پرتابل این گونه نیست. تمام تجهیزات کولر گازی پرتابل مانند کندانسور، کمپرسور و غیره داخل یک یونیت قرار دارند و باعث شده تا این دستگاه جای کمتری را اشغال کند.

کولر گازی پرتابل چیست؟

چه زمانی نیاز به کولر گازی پرتابل داریم؟

شاید برای شما این سوال پیس بیاید که زمانی بهتر است از کولر گازی پرتابل استفاده کنیم؟ گاهی ممکن است فضای شما به قدری کوچک باشد که استفاده از کولر گازی اسپلیت بصرفه نشود. گاهی هم بعضی از صاحب خانه ها اجازه ایجاد سوراخ روی دیوار را به شما نمی دهند. در این صورت عملا استفاده از کولر گازی اسپلیت ممکن نخواهد بود. پس در این شرایط بهتر است تا یک کولر گازی پرتابل تهیه کنید تا مشکل سرمایش و گرمایش خانه تا حدود زیادی رفع شود.

کولر های گازی پرتابل به گونه ای طراحی شده اند که نیاز به نصب روی دیوار ندارند. همچنین این دستگاه یونیت خارجی برای نصب در بیرون از خانه ندارد و با قرار دادن دستگاه داخل محیط خانه و نصب یک لوله برای خروج هوای گرم، کار می کند.

قدرت کولر گازی پرتابل چقدر است؟

نقطه ضعف کولر گازی پرتابل همین قدرتش است. این دستگاه هرگز قدرت کولر گازی اسپلیت را ندارد و برای سرمایش محیط های کوچک استفاده می شود. کولر گازی پرتابل در ظرفیت های مختلف ساخته شده است. ظرفیت های کوچک برای اتاق خواب ها و فضاهای جمع و جور تر استفاده می شوند و ظرفیت های متوسط و بزرگ در فضا های تا 30 متر مربع کاربرد خواهند داشت.

انواع کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل شامل دو نوع زیر هستند:

 • کولر گازی پرتابل تک لوله
 • کولر گازی پرتابل دو لوله

کولر گازی پرتابل تک لوله چیست؟

این مدل از کولر گازی پرتابل ارزان تر و ساده تر از مدل دو لوله است. در این دستگاه همانطور که از اسمش مشخص است، یک لوله برای برای خروج هوای گرم محیط به بیرون تعبیه شده است. با توجه به عملکرد دستگاه، بهتر است تا از کولر گازی تک لوله در محیط های کوچک مانند اتاق خواب استفاده کنید. همچنین باید هنگام استفاده از این کولر گازی تمام در ها و پنجره ها را ببندید تا فضای مدنظرتان زودتر خنک شود و باد گرم از کولر گازی تولید نشود.

کولر گازی پرتابل دو لوله چیست؟

در این دستگاه دو لوله قرار دارد یکی برای خروج هوای گرم از محیط و دیگری برای انتقال هوای خنک به داخل محیط. این کولر گازی توانایی خنک کردن فضا تا 30 متر مربع را دارد و قیمتش از کولر گازی تک لوله پرتابل بیشتر است. همچنین کولر گازی پرتابل دو لوله زمان کمتری را برای خنک کردن محیط صرف می کند.

محل نصب و قرار دادن کولر گازی پرتابل

با اینکه نصب کولر گازی اسپلیت بسیار تخصصی بوده و نیاز به یک نصاب حرفه ای دارد، نصب کولر گازی پرتابل کار ساده و راحتی است که خودتان از پسش بر می آیید. فقط کافی است نکات زیر را رعایت کنید:

 • انتخاب یک مکان نزدیک پنجره برای خروج باد گرم محیط به بیرون
 • قرار دادن کولر گازی در یک محیط حداقل 10 متری
 • دور کردن دستگاه از محیط مرطوب و نمناک
 • نصب کولر گازی پرتابل دور از دستگاه های گرمایشی مثل مایکروفر و اجاق گاز

کولر گازی پرتابل چیست؟

بررسی کیفیت و عملکرد کولر گازی پرتابل

این دستگاه مانند سایر کولر گازی ها نقاط قوت و ضعف فراوانی دارد که باعث شده تا بتواند در بازار تاسیسات سرمایشی و گرمایشی رقابت کند. در ادامه سعی می کنیم تا شما را با ویژگی های مثبت و منفی ایت دستگاه آشنا کنیم تا راحت تر بتوانید کوار گازی مد نظر خود را بخرید:

نقاط قوت کولر گازی پرتابل

 • اشغال فضای خیلی کوچکی از خانه
 • جابجایی و حمل راحت دستگاه به مکان دیگر
 • نصب راحت تر و قیمت ارزان تر نسبت به کولر گازی اسپلیت
 • ارائه باد مطلوب با کیفیت و بدون رطوبت
 • عدم نیاز به هزینه های اضافه مانند لوله کشی و دستمزد نصاب و غیره
 • مصرف کم و به صرفه بودن این دستگاه
 • داشتن قابلیت گرمایشی و هیتر

نقاط ضعف این دستگاه

 • سنگین بودن کولر گازی
 • قدرت کمتر نسبت به کولر گازی اسپلیت
 • صدای بیشتر نسبت به اسپلیت ها
 • پشتیبانی فضای حداکثر 30 متر مربع برای سرمایش
 • نیاز داشتن به یک سوراخ یا پنجره برای اتصال لوله این دستگاه
 • امکان انتقال آلودگی و گرد و خاک هوای بیرون به داخل محیط

کولر گازی پرتابل چیست؟

آیا این دستگاه صدای زیادی دارد؟

به دلیل قرار گرفتن کندانسور داخل یونیت کولر گازی پرتابل، صدای این دستگاه کمی زیاد است. اما بعضی برند ها با استفاده از تکنولوژی جدید و عایق های صوتی مناسب، توانسته اند این صدا را کمتر کنند تا مصرف کنندگان اذیت نشوند. پس نگران نباشید و با تحقیق و بررسی، یک برند مناسب از این دستگاه را خریداری کنید تا با مشکل صدای زیاد کولر گازی روبرو نشوید.

جمع بندی نهایی

در این مقاله سعی کردیم شما را با کولر گازی پرتابل و مزایا و معایبش آشنا کنیم. همانطور که گفته شد این دستگاه با توجه به حجمی که دارد، قابل حمل و جابجایی است. پس اگر مستاجر هستید و یا فضای کوچکی دارید، می توانید از کولر گازی پرتابل استفاده کنید. تنها دغدغه ای که هنگام استفاده از این کولر گازی دارید، این است که باید کولر را نزدیک یک پنجره یا یک سوراخ نصب کنید تا لوله به هوای بیرون راه داشته باشد.

همچنین اگر قصد تعمیر کولر گازی خود را دارید، می توانید با نمایندگی تعمیرات کولر گازی امدادکاران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *