عیب یابی و تعمیر فن یخچال

5 دقیقه زمان مطالعه

فن یخچال چیست و در کجای یخچال قرار دارد؟ آیا فن یخچال باید یکسره کار کند؟ چرا فن یخچال صدا می‌دهد؟ از کجا بفهمیم فن یخچال خراب شده است؟ چگونه فن یخچال را تست کنیم؟ قطعا اگر در خانه خود یخچال دارید، این سوال‌ها برایتان پیش می‌آید. در این مقاله مطالبی برایتان آوردیم تا با کمک آن بتوانید با فن یخچال آشنا شوید و به راحتی عیب یابی فن یخچال را انجام دهید. پس با ما همراه باشید و اگر نیاز به تعمیر یخچال سامسونگ خود دارید با ما تماس بگیرید.

فن یخچال چیست و چگونه کار می‌کند؟

فن یخچال وظیفه خنک سازی را دارد. این خنک سازی به صورت‌های مختلفی انجام می‌شود. اولین روش خنک سازی توسط چرخش جریان هوا داخل یخچال است. دومین خنک سازی به صورت رساندن هوای خنک به همه جای یخچال است و در مرحله بعد خنک سازی قطعات داغ شده است که توسط فن یخچال انجام می‌شود. با این تعاریف، فن یخچال یکی از مهمترین نقش را در یخچال ایفا می‌کند و در صورت خرابی آن، عملکرد یخچال به شدت مختل خواهد شد.

انواع فن یخچال

در یخچال‌های مختلف با توجه به برند و مدل یخچال، یک تا چهار فن در یخچال وجود دارد که فعالیتشان توسط برد یخچال کنترل می‌شود. 3 نوع فن مهم در یخچال عبارت است از:

 • فن کندانسور
 • فن اواپراتور
 • فن کمپرسور

عیب یابی و تعمیر فن یخچال

فن کندانسور

کندانسور یکی از قطعات یخچال است که وظیفه خنک سازی و خروج هوای گرم از یخچال را دارد. این قطعه به دلیل وظایفی که دارد، به راحتی داغ می‌کند و اگر خنک نشود عملا از کار می‌افتد و فعالیت یخچال را نیز مختل می‌کند. به همین دلیل یک فن کوچک در کنار کندانسور قرار می‌گیرد تا این قطعه را خنک نگه دارد.

فن اواپراتور

اواپراتور یکی دیگر از قطعات خنک کننده در یخچال است که در پشت فریزر نصب می‌شود. این قطعه گرما را از محیط یخچال گرفته و هوای خنک را به آن می‌دهد. این فن با روشن شدن اواپراتور شروع به فعالیت می‌کند و در عملکرد اواپراتور نقش زیادی دارد. به همین دلیل در صورت گرم شدن محیط یخچال ابتدا اواپراتور و فن اواپراتور را باید چک کرد.

فن کمپرسور

فن کمپرسور برای خنک سازی موتور یخچال استفاده می‌شود. این فن اگر خراب شود یا کار نکند، عملکرد یخچال را متوقف می‌کند؛ زیرا در این صورت باعث داغ شدن موتور یخچال شده و خاموش می‌شود.

علائم خرابی و کار نکردن فن یخچال

هر نشانه‌ای را نمی‌توان به فن یخچال مرتبط کرد ولی سه علائم مهم خرابی فن یخچال عبارت است از:

عوامل خرابی فن یخچال

 • خرابی موتور فن یخچال فریزر
 • نوسانات برق در یخچال
 • نشستن گرد و خاک روی فن یخچال فریزر
 • قطع و وصلی در سوکت فن یخچال
 • آسیب دیدن پروانه فن یخچال
 • انسداد فاضلاب یخچال فریزر
 • عدم اتصال فن یخچال به برد الکتریکی یخچال
 • فرسودگی فن یخچال فریزر به مرور زمان
 • آسیب دیدن فن یخچال حین جابجایی

عیب یابی و تعمیر فن یخچال

نوسان برق باعث خرابی فن یخچال می‌شود؟

نوسان برق باعث فن خرابی یخچال می‌شود؟ نوسانات برق مشکلی است که علاوه بر خرابی فن یخچال می‌شود، بلکه سایر قطعات برقی را نیز به خطر می‌اندازد. برای جلوگیری از آسیب‌های نوسان برق، بهتر است از یک محافظ برق خوب استفاده کنید. در صورت خرابی یخچال در اثر نوسان برق، باید به یک نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ مجاز مراجعه کنید تا در اسرع وقت مشکلات ایجاد شده را رفع کنند.

گرد و خاک و آلودگی روی سطح فن یخچال

یکی دیگر از عوامل خرابی فن یخچال، گد و غبار روی سطح فن یخچال است. برای رفع این مشکل نیاز به تعمیرکار نیست و خودتون باید به صورت دوره ای فضای پشت یخچال و فن یخچال را با دستمال خشک و جارو برقی تمیز کنید تا از بروز آسیب‌های دیگر جلوگیری شود.

قطع و وصلی در سیم‌ها و سوکت‌های فن یخچال

گاهی ممکن است علت کار نکردن فن یخچال، قطع شدن اتصالات برقی باشد. برای اطمینان از اتصالات فن، ابتدا یخچال را از برق بکشید. سپس سوکت‌های فن یخچال را از جا دربیاورید و مجدد جا بزنید. حالا دستگاه را مجدد به برق بزنید و اگر فن یخچال کار نکرد، ممکن است سیم‌های اتصال به برد یخچال و یا سوکت‌های فن قطع باشند. پس حتما به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید تا در اسرع وقت سیم‌ها و سوکت‌ها را تعمیر کنند. برای تعمیر یخچال سامسونگ خود می‌توانید با ما تماس بگیرید.

آسیب دیدن پروانه فن یخچال

پروانه‌های فن یخچال نیز ممکن است در اثر برخورد با یخ‌های ایجاد شده دچار آسیب شوند. پس برای نگهداری از فن یخچال لازم است یخ‌های ایجاد شده در یخچال را از بین ببرید. همچنین برای تعویض پروانه فن یخچال و تعمیر یخچال خود می‌توانید با ما تماس بگیرید.

ضرب دیدگی فن یخچال

ضرب دیدگی فن یخچال یکی دیگر از عواملی است که ممکن است باعث کار نکردن فن یخچال شود. این اتفاق ممکن است حین اثاث کشی یا خانه تکانی رخ دهد. در صورت ضربه خوردن به فن یخچال بهتر است به یک نمایندگی تعمیرات یخچال مراجعه کنید تا تعمیر یخچال شما به صورت اصولی انجام شود.

فرسودگی یخچال و فن

هر قطعه ای یک عمر مشخصی دارد و پس از یک مدت به مرور زمان دچار فرسودگی می‌شود. فن یخچال هم ممکن است به این صورت دچار خرابی شود و کار نکند. در این صورت ممکن است نیاز به تعمیر یا حتی تعویض فن یخچال داشته باشید. برای تعمیر یخچال خود می‌توانید با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت تعمیرکار یخچال به محل شما اعزام شود و مشکل شما را رفع کند.

چگونه فن یخچال را تست کنیم؟

چگونه فن یخچال را تست کنیم؟ برای تست فن یخچال ابتدا یخچال را از برق بکشید و سپس اگر فن شما 220 ولت است، با احتیاط کامل توسط یک کابل برق فن یخچال را مستقیم به برق متصل کنید. اگر در این صورت فن یخچال کار کرد، یعنی فن سالم است و باید سیم و سوکت‌های فن بررسی شوند. ولی اگر فن یخچال کار نکرد و عدد صفر را نمایش داد، فن کاملا خراب است و باید در اسرع وقت اقدام به تعویض فن یخچال خود کنید.

عیب یابی و تعمیر فن یخچال

 

جلوگیری از خرابی فن یخچال

با اینکه فن یخچال عمر مشخصی دارد و پس از مدتی فرسوده می‌شود، ولی به دلایل مختلف می‌تواند خراب شود. برای جلوگیری از خرابی فن یخچال بهتر است سرویس یخچال خود را به صورت دوره‌ای انجام دهید و نظافت یخچال و فن را رعایت کنید.

تعمیر و تعویض فن یخچال در امدادکاران

امدادکاران به عنوان نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ در تهران، با کادر تعمیرکار متخصص و حرفه‌ای آمادگی تعمیر یخچال شما در محل را دارد. در این مقاله عیب یابی فن یخچال را به صورت کامل بررسی کردیم و راه تعمیر آن را به شما آموزش دادیم. در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض فن یخچال خود می‌توانید با ما تماس بگیرید یا در سایت درخواست خود را ثبت کنید تا در اسرع وقت تعمیکار یخچال را به محل شما اعزام کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *