آموزش تعمیر و تعویض ترموستات یخچال

5 دقیقه زمان مطالعه

ترموستات نقش مهمی در عملکرد صحیح یخچال و فریزر با دمای کنترل شده شما دارد. اگر در کنترل دمای یخچال خود مشکل دارید، به احتمال زیاد مشکل از ترموستات یخچال است.شما می توانید برای تعمیر یخچال خود با نمایندگی تعمیرات یخچال در تهران با شماره های ثبت شده داخل سایت تماس بگیرید.

تعمیر ترموستات یخچال چگونه است؟

اگر مطمئن هستید که ترموستات معیوب است و نیاز به تعویض دارد، بهتر است آن را به تعمیرکار یخچال در سایت امدادکاران  بسپاریدتا در کوتاهترین زمان برای تعمیر یخچال تعمیرات خود را انجام دهند ویا اگر خودتان دانش و توانایی انجام این کار را دارید، می توانید با مطالعه راهنمای زیر این کار را انجام دهید.

تعمیر ترموستات یخچال برای رفع مشکل کنترل دما در یخچال های مختلف انجام می شود. تعویض ترموستات یخچال نیز برای رفع مشکلات برخی از قطعات مانند کمپرسور یخچال انجام می شود. عدم کنترل دما در یخچال باعث خرابی این دستگاه شده است که باید با تعویض و تعمیر ترموستات یخچال رفع شود.

ترموستات یخچال به دلیل یخ زدگی، کارکرد مداوم کمپرسور، سرمایش ناکافی و کالیبره نشدن نیاز به تعویض دارد.

کارایی ترموستات یخچال

 • ترموستات یخچال یکی از مهمترین قطعات است.
 • ترموستات به عبارتی فرمان دهنده یخچال میباشد.
 • کار ترموستات یخچال این است که دمای داخلی یخچال را براساس دمای تنظیم شده کنترل کند.
 • ترموستات به کمپرسور فرمان میدهد.
 • اگر سرما کم شد به کمپرسور فرمان شروع به کار را میدهد.
 • اگر برودت به حد نساب رسید؛ فرمان خاموش شدن را به کمپرسور میدهد.
 • در فصل های مختلف درجه بندی دمای ترموستات نیز متغیر است که باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین عمر طولانی تر یخچال می شود.
 • ترموستات در یخچال های قدیمی یا معمولی مانند سنسور در یخچال فریزرهای جدید عمل میکند.

علائم خرابی ترموستات یخچال

 1. کمپرسور یخچال نامنظم کار میکند. استارت نمیزند و یا خاموش میشود.
 2. با تغییر درجه، دمای یخچال تغییر نمیکند.
 3. کمپرسور یکسره کار میکند.
 4. در نهایت سرمای یخچال از بین میرود.

آموزش تعمیر و تعویض ترموستات یخچال

حتما بخوانید:چرا بدنه یخچال برق دارد؟

ترموستات به دمای داخل یخچال یا فریزر واکنش نشان می دهد. هنگامی که ترموستات را تنظیم می کنید، ترموستات مسئول حفظ دمای تنظیم شده است. یعنی وقتی دما پایین می آید دستور اتصال به کمپرسور داده می شود تا به دمای مورد نظر برگردد و زمانی که دما به حد مجاز رسید به کمپرسور دستور توقف کار داده می شود. اگر کمپرسورکار می کند یا خاموش می شود، ممکن است مشکل از ترموستات باشد.

تنظیم درجه ترموستات یخچال

 1. درجه ترموستات با واژه های مینیمم و ماکسیمم
 2. درجه ترموستات با اعداد 0 الی 9
 3. درجه ترموستات با اعداد 1 الی 5

مراحل تنظیم درجه یخچال را در زیر دنبال نمایید:

تنظیم کردن ترموستات یخچال با توجه به مدل یخچال و هم چنین فصل های مختلف متفاوت خواهد بود.

 • دمای معمول باید بین 2 تا 4 درجه سانتی گراد باشد.
 • این دما برای مواد درون یخچال مناسب است.
 • این دما در فصل زمستان باید 1 تا 2 درجه سانتی گراد باشد.
 • در فصل تابستان باید بین 2 تا 3 درجه سانتی گراد باشد.
 • درجه فریزر هم بر روی -15 بگذارید.

هر چه ترموستات را روی عدد بالاتری تنظیم کنید، کمپرسور بیشتر کار می کند و در نهایت سرمای بیشتری به یخچال فرستاده می شود و این باعث فشار به موتور و در نهایت گرم شدن کمپرسور یخچال می شود. بنابراین، ترموستات را برای مدت طولانی روی بالاترین مقدار تنظیم نکنید.

آموزش تعمیر و تعویض ترموستات یخچال

حتما بخوانید: نحوه شارژ گاز یخچال و فریزر

انواع ترموستات یخچال

1- ترموستات دو قطبی

ترموستات دوقطبی که بیشتر در یخچال های قدیمی رایج است،. ترموستات دوقطبی از 2 فلز با ضرایب انبساط مختلف استفاده می کند. هنگامی که دمای یخچال افزایش می یابد، یکی از فلزات که ضریب انبساط بیشتری نسبت به دیگری دارد، زودتر منبسط می شود و طول آن افزایش می یابد. این افزایش طول باعث پیوند دو فلز و ایجاد جریان الکتریکی در رله می شود.

2- ترموستات فشار بخار

ترموستات  فشار بخار از یک بخش شیشه ای ساخته شده است که انتهای آن به یک میله فلزی متصل است. داخل لیوان معمولاً با مایعی مانند الکل پر می شود. با افزایش گرمای محفظه سرنشین، حجم الکل افزایش یافته و به میله فلزی فشار وارد می کند، این فشار باعث حرکت میله می شود و در نتیجه رله فعال شده و کمپرسور کار می کند و گاز مبرد را تا مقدار معینی پمپاژ می کند که به دما رسیده است.

آموزش تعمیر و تعویض ترموستات یخچال

حتما بخوانید: آموزش گام به گام نحوه تعویض فلتر یخچال

3- ترموستات دیجیتالی

یخچال های دیجیتال از ترموستات های مکانیکی که در بالا توضیح داده شد استفاده نمی کنند. یخچال دیجیتال از یک برد کنترل برای روشن و خاموش کردن کمپرسور با توجه به داده های ارسال شده توسط سنسورها استفاده می کند. سنسور دمای یخچال به کنترل پنل متصل می شود و با اندازه گیری دمای داخل کابین در هر لحظه و ارسال آن به مدار، کمپرسور اتوماتیک را راه اندازی می کند. در یخچال های دیجیتال دما با درجات مکانیکی تنظیم نمی شود و از نمایشگر برای تنظیم دما استفاده می شود.

مراحل گام به گام تعویض ترموستات یخچال

توصیه ایمنی

اول ایمنی! دوشاخه یخچال فریزر را از برق درآورید تا بدون هیچ خطری کار تعویض ترموستات را انجام دهید.

 دسترسی به ترموستات

ابتدا باید به ترموستات دسترسی داشته باشید، برای این کار باید دما را حذف کنید، از یک پیچ گوشتی تخت استفاده کنید. پیچ گوشتی سر صاف را زیر درجه قرار دهید و به آرامی فشار دهید تا درجه حرارت خارج شود. اکنون می توانید شفت ترموستات را ببینید. شفت با یک مهره قفل محکم می شود. برای شل کردن مهره از یک انبردست استفاده کنید.

آخرین چیزی که باید جدا کنید پیچی است که ترموستات را به داخل یخچال محکم می کند. این پیچ ممکن است پشت درپوش کوچک باشد. ابتدا درپوش را بردارید و پیچ را با پیچ گوشتی چهار طرفه باز کنید. اکنون می توانید مجموعه ترموستات را با دقت از دیوار یخچال جدا کنید.

درآوردن اتصالات

پوشش ترموستات را بردارید. اگر ترموستات را از جای خود بیرون بیاورید، اتصالات را خواهید دید. قبل از برداشتن سیم ها بهتر است از اتصالات عکس بگیرید تا هنگام اتصال ترموستات جدید از موقعیت سیم ها و اتصالات مطلع شوید. اکنون می توانید کانکتورها را از ترموستات جدا کنید، فقط توجه داشته باشید که برخی از کانکتورها ممکن است شیارهایی داشته باشند که باید با پیچ گوشتی جدا شوند.

  تعویض روکش لوله مویی در ترموستات جدید

هنگامی که اتصالات را جدا می کنید، کار بعدی این است که لوله مویین را از داخل دیوار یخچال جدا کنید، توجه داشته باشید که این لوله مویین باید به راحتی بیرون بیاید و نیازی به نیروی اضافی نیست، اما در برخی مدل ها انتهای آن به چیزی متصل است. . اکنون کلاهک را از لوله مویین جدا کنید. لوله مویین را روی ترموستات جدید صاف کنید و روی آن را بپوشانید. سپس لوله مویین را به یخچال (جایی که لوله مویرگی قبلی را درآورده اید) بفرستید و طبق عکسی که گرفتید اتصالات آن را وصل کنید.

 نصب ترموستات

ترموستات را در جای خود قرار دهید و مهره محوری را که از طرف دیگر خارج می شود با انبردست سفت کنید. سیم ها را در جای خود قرار دهید تا گیر نکنند. پوشش ترموستات را روی آن قرار دهید و کل مجموعه ترموستات را دوباره روی دیوار یخچال قرار دهید.

نصب مجدد درجه دما

مرحله آخر! به پیچ محفظه ترموستات که قبلاً باز کرده اید نگاه کنید و آن را در پوشش قرار دهید. در نهایت پیچ تنظیم دمای محور را نصب کنید.

کار تعویض ترموستات یخچال در اینجا به پایان رسیده است و با روشن کردن دوشاخه می توانید عملکرد آن را بررسی کنید. سعی کنید یخچال را روی دمای مناسب تنظیم کنید و از باز و بسته کردن زیاد یخچال خودداری کنید. برای عملکرد مطلوب، یخچال نباید خیلی پر یا خیلی خالی باشد.

در پایان

از آنجایی که ترموستات یخچال یکی از اجزای مهم در کارکرد یخچال است، سعی کنید در صورت خرابی از یک تکنسین مجرب برای تعمیر ترموستات یخچال کمک بگیرید.همچنین میتوانید برای تعمیر یخچال با برند های مختلف مانند: تعمیر یخچال شارپ ،تعمیر یخچال اسنوا، تعمیر یخچال سامسونگ و غیره باشماره های داخل سایت تماس بگیریدوبا توجه به هزینه های تعمیر ترموستات یخچال ، بهتر است خودتان این کار را انجام ندهید تا دیگر مشکلی برای یخچال شما پیش نیاید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *