آموزش تعمیر و تعویض لاستیک درب یخچال

5 دقیقه زمان مطالعه

یکی از مهم ترین اجزای یخچال که در عملکرد آن بسیار موثر است، لاستیک درب یخچال می‌باشد. نوار یا لاستیک دور درب یخچال از ورود هوای گرم به داخل یخچال و خروج هوای سرد جلوگیری می‌کند که در جلوگیری از فساد مواد غذایی موثر است. بنابراین اگر لاستیک درب یخچال آسیب ببیند، کمپرسور باید برای اطمینان از دمای خنک داخل و در نتیجه استهلاک بیشتر و حتی احتمال فساد زودهنگام مواد غذایی، بیشتر کار کند. به همین دلیل در این زمان برای تعمیر لاستیک درب یخچال باید سریعا اقدام کرد.تعمیر یخچال یکی از مهم ترین تعمیرات لوازم خانگی به شمار می آید.در امدادکاران علاوه بر تعمیرات کلیه لوازم خانگی تعمیر ماشین لباسشویی، تعمیر ماشین ظرفشویی، تعمیر مایکروویو و غیره انجام می‌شود.شما می‌توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

تعمیر نوار دور درب یخچال توسط خودمان

یکی از راه های صرفه جویی در هزینه های زندگی این است که بتوانید خودتان در خانه وسایل را تعمیر کنید. مثلاً در مواردی مانند خرابی نوار دور درب یخچال یا مواردی از این دست، می توانیم خودمان با یک آموزش کوتاه آنها را تعمیر یا تعویض کنیم.

شما را با تعمیر لاستیک درب یخچال آشنا می‌کنیم. منظور از تعمیر لاستیک درب یخچال همان نوارهای پلاستیکی است که از لبه های درب یخچال محافظت می‌کند. این قسمت به دلیل استفاده مکرر در طول روز بیشتر در معرض آسیب است. پس بهتر است هر از چند گاهی آن را چک کنید تا مشکل دیگری ایجاد نکند. یکی دیگر از مشکلاتی که با توجه کمی به آن ممکن است رخ دهد، بارگذاری بیش از حد کمپرسور یخچال است.

تعویض یا تعمیر لاستیک درب یخچال فریزر

برای تعمیر لاستیک درب یخچال یا نوار دور درب ابتدا باید درب یخچال و لاستیک را بررسی کنید. اگر میزان خرابی این لاستیک زیاد است و هوای بیرون وارد یخچال می‌شود، باید نوار دور درب یخچال را بخرید و آن را تعویض کنید. اما اگر شکل و فرم نوار تغییر کرده یا خود به خود باز شده است، می‌توانید به جای خرید آن را تعمیر کنید.

آموزش تعمیر و تعویض لاستیک درب یخچال

حتمابخوانید: چرا درب یخچال می افتد و چگونه آن را تعمیر کنیم؟

قبل از شروع تعمیر لاستیک یخچال از این موارد مطمئن شوید

1) مطمئن شوید که یخچال را کاملا خاموش کرده اید.

2) مطمئن شوید که مشکل یخچال مربوط به نوار دور درب است. اگر نه، خود درب احتمالا آسیب دیده است. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید درب یخچال را کمی به سمت بالا بکشید. اگر صدای در را احساس کردید، باید به فکر تعمیر خود درب باشید.

3) با چند راهکار ساده می‌توانید به کارایی لاستیک درب یخچال پی ببرید. از دست خود برای احساس سرما استفاده کنید. وقتی درب یخچال بسته است دست خود را دور درب نگه دارید، اگر داخل یخچال احساس سرما کردید می‌توان گفت که نوار درب خراب است. برای این تست می‌توانید از یک تکه کاغذ نیز استفاده کنید. اگر کاغذ از در بیفتد، قدرت چسبندگی کم است و به این معنی است که باید آن را تعویض یا تعمیر کنید.

کمک به قدرت چسبندگی لاستیک یخچال

گاهی اوقات با کاهش قدرت چسبندگی لاستیک درب یخچال مواجه می‌شوید. دلیل این امر این است که لاستیک درب یخچال دائما در معرض سرما قرار می گیرد. برای رفع این مشکل و تعمیر لاستیک درب یخچال را بردارید.

سپس آن را در آب جوش بریزید یا با سشوار گرم کنید. این گرم شدن به بازیابی مقداری از قدرت چسبندگی از دست رفته کمک می‌کند. در نهایت لاستیک را در جای خود قرار دهید و حدود دو یا سه ساعت در یخچال را باز نکنید.

به یاد داشته باشید که این نکته تعمیر لاستیک درب یخچال مانند پای کوزه گری است و برای گرفتن نتیجه بهتر باید رعایت شود. با استفاده از این روش می‌توانید بدون نیاز به مرکز خدمات به راحتی مشکل را حل کنید.

آموزش تعمیر و تعویض لاستیک درب یخچال

حتما بخوانید: علت سوختن المنت یخچال چیست؟

آموزش نحوه تعویض لاستیک دور درب یخچال

مرحله 1 تعویض لاستیک درب یخچال: باز کردن پیچ های درب یخچال

لاستیک دور درب یخچال را به سمت بالا بکشید تا پیچ های درب یخچال را که زیر لاستیک هستند پیدا کنید.

پیچ ها را با یک پیچ گوشتی چهار طرفه باز کنید تا از جای خود خارج شوند.

توجه: برای صرفه جویی در مصرف برق و رعایت نکات ایمنی، توصیه می‌شود قبل از اقدام به تعویض لاستیک درب یخچال، دستگاه را از برق بکشید.

مرحله 2 تعویض لاستیک درب یخچال: درآوردن لاستیک یا نوار دور درب یخچال

بعد از اینکه تمام پیچ های درب یخچال را باز کردید، می‌توانید لاستیک یا نوار دور درب یخچال را باز کنید.

توجه داشته باشید برای برداشتن لاستیک درب یخچال نیازی به فشار زیادی نیست. گاهی اوقات به دلایلی مانند ریختن مایعات چسبنده (شربت) و نفوذ به پشت لاستیک درب یخچال، قسمت هایی از لاستیک به در می‌چسبد.

در چنین مواقعی بهتر است این چسبندگی را با اسفنج آغشته به مواد شوینده و آب ولرم با احتیاط از بین ببرید تا لاستیک به راحتی از درب یخچال جدا شود. اگر بخواهید با فشار آن را بردارید، ممکن است لاستیک را پاره کنید و در نتیجه حتماً نیاز به تعویض لاستیک اطراف درب یخچال خواهید داشت.

مرحله 3 تعویض لاستیک درب یخچال: تمیز کردن لاستیک دور در یخچال

زمانی که لاستیک را به طور کامل درآورید. همه جا را با لمس و نگاه کردن به دقت بررسی کنید. اگر از سالم بودن لاستیک اطراف یخچال خود مطمئن هستید، آن را با آب ولرم و صابون بشویید تا هرگونه چربی و کثیفی از بین برود، سپس آن را با حوله خشک کنید.

نکته اگر نوار یا لاستیک درب یخچال آسیب دیده باشد، باید نوار یخچال را تعویض کنید و نیازی به تمیز کردن نوار قدیمی یخچال نیست.

آموزش تعمیر و تعویض لاستیک درب یخچال

حتما بخوانید: راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزر

مرحله 4 تعویض لاستیک درب یخچال: استفاده از گریس یا وازلین برای جلوگیری از ترک خوردگی لاستیک

یک لایه نازک از روغن یا ژله نفتی را به سمتی که لاستیک با درب یخچال برخورد می‌کند، بمالید. این کار باعث بهبود عملکرد و جلوگیری از ترک خوردن نوار دور درب یخچال در آینده می‌شود.

مرحله 5 تعویض لاستیک درب یخچال: بستن لاستیک یا نوار درب یخچال

لاستیک یا نوار را دور درب یخچال در جای خود قرار دهید و به آرامی و بدون فشار شروع به سفت کردن پیچ ها در محل خود کنید. پیچ ها را زیاد سفت نکنید زیرا به لاستیک یخچال آسیب می‌رساند. بهتر است سفت کردن پیچ ها را از گوشه شروع کنید.

انواع نوار درب یخچال

لاستیک یخچال معمولا در دو حالت در یخچال موجود است. نوع اول که در بسیاری از یخچال و فریزرها یافت می‌شود، لاستیک یا نوارهایی است که با پیچ به کابینت متصل می‌شوند و نوع دوم نوار یخچال است که بدون پیچ بوده و به کابینت فشرده یا چسبانده می‌شود. گریل درب یخچال در اندازه های مختلف موجود می‌باشد. به عنوان مثال 70 سانتی متر، 90 سانتی متر، 120 سانتی متر، 140 سانتی متر، 160 سانتی متر و 180 سانتی متر، هنگام خرید لاستیک درب یخچال باید مدل دستگاه را در نظر بگیرید و نوار مناسب با طول و عرض مناسب را انتخاب کنید.

تعویض لاستیک درب یخچال با پیچ

پس از انجام مراحل بالا، لاستیک را از بالا برداشته و به سمت بیرون بکشید تا پیچ های درب مشخص شود. برای جدا کردن کامل لاستیک، باید پیچ ​​ها را چندین بار بچرخانید، اما آنها را به طور کامل باز نکنید. اکنون می‌توانید لاستیک را بردارید و آن را با یک تایر جدید جایگزین کنید. برای این کار از گوشه ها شروع کنید و پیچ ها را ببندید اما زیاد سفت نکنید.

تعویض لاستیک درب یخچال بدون پیچ

روش تعویض لاستیک درب یخچال به این صورت است که لاستیک را از شیارهای آن جدا کنید، نوار جدیدی را که خریداری کرده اید دوباره داخل شیارها قرار دهید و بررسی کنید که به درستی قفل شده باشد.

البته بسته به مدل یخچالی که استفاده می‌کنید، نوع لاستیک ممکن است متفاوت باشد و با چسب به درب یخچال وصل می‌شود. بنابراین برای چسباندن نوار جدید باید از چسب استفاده کنید. گاهی ممکن است با مشکل چسبیدن لاستیک یخچال و عدم نصب آن بر روی در مواجه شوید. در این مورد، بهتر است با یک کارشناس از امدادکاران تماس بگیرید.

در پایان

با توجه به مطالب ذکر شده تعمیر و تعویض لاستیک درب یخچال و نگهداری صحیح از آن بسیار حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که اگر خرید و تعویض لاستیک یا نوار درب یخچال را به متخصصان بسپارید، برای شما مقرون به صرفه تر خواهد بود، چرا که می‌توانید برای نصب دقیق لاستیک ها، از نظرات تخصصی کارشناسان استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *