علت خرابی کمپرسور یا موتور یخچال و تعمیر آن

5 دقیقه زمان مطالعه

ما در این مقاله قصد داریم نکات مهم مربوط به چگونگی تعمیر موتور یخچال را ذکر کنیم. علاوه بر این شما را با ویژگی‌های بهترین مرکز تعمیرات موتور یخچال آشنا خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

کمپرسور یخچال قطعه‌ای است که به خاطر قلب تپنده‌اش معروف است. در هر صورت اگر این قطعه مشکل داشته باشد، یخچال به درستی کار نمی‌کند. کمپرسور یخچال تشکیل شده از قطعاتی مانند میل لنگ، پیستون، سوپاپ. وظیفه این قطعه این است که گاز مبرد را با حرارت داخل یخچال ذوب کرده و به لوله‌های اپراتور می‌فرستد.

تعمیر یخچال سامسونگ، کار یک متخصص مجرب و با تجربه است و گاهی افراد، با توجه به دانش و مهارت فنی خود تصمیم می‌گیرند در این راستا اقدام کنند.

متأسفانه آسیب‌هایی نیز به همراه دارد که باید موتور یخچال را به طور جدی تعمیر کرد و هزینه زیادی پرداخت کرد. پس بهتر است تعمیر موتور یخچال را به متخصصین بسپارید که در این راه تخصص دارند و به تعمیر موتور یخچال مشغول هستند. همچنین میتوانید تعمیر یخچال اسنوا، تعمیر یخچال سامسونگ، تعمیر یخچال بوش و..را به تیم امدادکاران بسپارید تا بهترین تعمیر‌کاران، در کوتاهترین زمان تعمیرات خود را انجام دهند.

علت خرابی کمپرسور یا موتور یخچال و تعمیر آن

حتما بخوانید: آموزش نحوه تنظیم دمای یخچال

تعمیر موتور یخچال یکی از مهم‌ترین تکنسین‌هایی است که نیاز به تجربه دارد و به راحتی نمی‌توان انجام داد. برای اینکه بتوانید موتور یخچال خود را تعمیر کنید، لازم است در این زمینه تخصص داشته باشید و یا اطلاعات و دانشی در مورد موتور یخچال، قطعات داخلی آن، نحوه تعمیر و بازیابی آن داشته باشید.

نکته مهم در مورد این وسیله الکتریکی این است که به دلیل استفاده زیاد، ممکن است به مرور زمان خراب شود و آسیب ببیند. برای تعمیر هر قسمت از این دستگاه ابتدا باید عیب آن تشخیص داده شود و سپس اقدامات لازم انجام شود.

از این رو متداول‌ترین مشکلات این دستگاه برقی پرکاربرد را برای شما ذکر کرده و سپس راهکارهای تعمیر یخچال فریزر ، معمولی و … را بیان می‌کنیم.

دلیل خراب شدن کمپرسور یا موتور یخچال چیست؟

  • مشکلات گاز (مبرد):

کمپرسور برای کارکرد صحیح نیاز به مبرد دارد. مبرد همان چیزی است که کمپرسور برای خنک کردن یخچال فشرده می‌کند. اگر مبرد آلوده باشد یا مقدار آن خیلی زیاد یا کم باشد، کمپرسور نمی‌تواند به درستی کار کند.

نشت مبرد زمانی رخ می‌دهد که یک سوراخ وجود داشته باشد، در حالی که آلودگی مبرد زمانی رخ می‌دهد که رطوبت وارد سیستم خنک کننده شود. مبرد بیش از حد، می‌تواند باعث برگشت مبرد مایع به کمپرسور شود و به کمپرسور آسیب برساند.

علت خرابی کمپرسور یا موتور یخچال و تعمیر آن

حتما بخوانید : علت سروصدای یخچال چیست؟صدای تیک تیک، تق تق ،خرخر یخچال

  • کثیف بودن کویل‌های کندانسور:

کویل‌های کندانسور معمولاً در پشت یخچال قرار می‌گیرند. کویل‌های کندانسور با دمیدن هوا توسط فن کندانسور روی کویل‌ها کار می‌کنند تا به تولید هوای سرد برای یخچال کمک کنند.

هنگامی که کویل‌های کندانسور کثیف هستند، نمی‌توانند به خوبی کار کنند، بنابراین کمپرسور باید برای خنک کردن یخچال بیشتر کار کند که به مرور زمان به کمپرسور آسیب می‌رساند.

تمیز کردن کویل‌های کمپرسور را می‌توان با کیت تمیز کننده و یا با استفاده یکی از سرهای جاروبرقی انجام داد.

  • ولتاژ ضربه‌ای

نوسانات ولتاژ بالا ،مانند رعد و برق باعث می‌شود که مقدار زیادی برق از یخچال عبور کند و به اجزای یخچال مانند کمپرسور و رله استارت آسیب برساند.

  • استهلاک

مانند تمام اجزای مکانیکی، کمپرسور یخچال ممکن است به دلیل سایش و پارگی معمولی از کار بیفتد. با این حال، اکثر کمپرسورها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که عمر طولانی داشته باشند، بنابراین اگر یخچال کمتر از پنج سال عمر کند، بعید است استهلاک، دلیل خرابی کمپرسور باشد. کمپرسورهایی با خرابی‌های معمولی معمولاً چندین سال کار می‌کنند، شاید با صدای کمی بیشتر، تا زمانی که به طور کامل خراب شوند.

علت خرابی کمپرسور یا موتور یخچال و تعمیر آن

حتما بخوانید: علت رطوبت زیاد یخچال چیست؟

چگونه بفهمیم موتور یخچال شما خراب است؟

۱ – صدای کمپرسور

شاید بزرگترین نشانه کار نکردن کمپرسور شما، صدایی است که ایجاد می‌کند. هنگام راه اندازی و اتوماسیون نویز زیادی وجود دارد، حتی در برخی موارد صدای مداوم در هنگام کار کردن یخچال وجود دارد.

وقتی کمپرسور در شرف از کار افتادن است، سر و صدایی که تولید می‌کند بسیار محسوس‌تر می‌شود، شاید حتی تا جایی که بتوانید آن را از اتاق‌های دیگر خانه‌تان بشنوید. یک کمپرسور آسیب دیده همچنین ممکن است هر بار که روشن یا خاموش می‌شود صدای تق تق ایجاد کند.

صدای همهمه یا وزوز بلند معمولاً به این معناست که موتور کمپرسور در حال خراب شدن است، در حالی که صدای تق تق نشان دهنده این است که موتور کمپرسور در داخل کمپرسور محکم قرار نگرفته است و همین باعث ایجاد صدای تق تق می‌شود.

۲- کمپرسور به سختی کار می‌کند و زودتر از زمان مقرر خاموش می‌شود

یکی دیگر از دلایل مشکلات کمپرسور، خرابی رله استارت کمپرسور است. در حالت عادی، رله استارت، برق کمپرسور را تامین می‌کند. اگر رله استارت به درستی کار نکند، ممکن است کمپرسور به سختی کار کند یا اصلا کار نکند یا زودتر از آنچه باید خاموش شود. اگر متوجه شدید که گاهی اوقات کمپرسور کار می‌کند، اما یخچال به خوبی خنک نمی‌شود، احتمالاً رله استارت باید تعویض شود.

خبر خوب این است که تعویض رله استارت نسبتا آسان و کم هزینه است. برای بررسی خرابی رله استارت می‌توانید آن را از یخچال خارج کرده و تکان دهید. هنگامی که رله استارت را تکان می‌دهید و آن را نزدیک گوش خود نگه می‌دارید، نباید صدای تق تق بشنوید. اگر صدای تق تق شنیدید، رله استارت باید تعویض شود.

۳ . کمپرسور بیش از حد داغ می‌شود

تعیین اینکه آیا کمپرسور شما بیش از حد گرم می‌شود به نوع، سن و طراحی آن بستگی دارد. برخی از کمپرسورها ممکن است در حین کار عادی داغ شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط گرم شوند.

اگرچه کمپرسورها باید گرم یا حتی داغ باشند، با این حال گرمایی که از خود خارج می‌کنند نباید بیش از حد باشد. رسیدن کمپرسورها به دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد غیر معمول نیست. با این حال، اگر بیش از حد گرم شود، مبرد به آرامی خراب می‌شود و به کمپرسور آسیب می‌رساند.

۴- کمپرسور روشن نمی‌شود

در این مورد حتما از یک تعمیرکار یخچال برای تست کمپرسور کمک بگیرید.

در پایان

در صورتی که موتور یخچال به علت، استفاده طولانی مدت، دچار ایراد شده باشد؛ و نیاز به تعویض قطعات و تعمیر آن باشد. متخصصین امدادکاران این کار را برایتان انجام خواهند داد. با توجه به بالا بودن قیمت قطعات الکتریکی اصلی یخچال فریزر، تعمیر موتور یخچال از تعویض آن مقرون به صرفه تر است.

البته این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت، گاهی اوقات کمپرسور یخچال ممکن است آنقدر فرسوده و آسیب ببیند که پس از تعمیر به درستی کار نکند. در آن زمان کارشناسان کار بلد این مشکل را به شما اطلاع خواهند داد تا بتوانید به فکر تعمیر موتور یخچال ویا تعویض آن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *