علت بهم ریختگی و قاطی شدن رنگ در تلویزیون

5 دقیقه زمان مطالعه

آیا رنگ تلویزیون شما بهم ریخته است؟ علت قاطی شدن رنگ ها در تلویزیون چیست؟ یکی از کلافه کننده ترین اتفاق هنگام تماشای تلویزیون، قاطی شدن رنگ های تصویر با یکدیگر است. این اتفاق شایع در تلویزیون های زیادی رخ داده و گاهی هزینه تعمیرش خیلی زیاد شده است. ما در این مقاله قصد داریم تا این مشکل را به صورت کامل و اصولی عیب یابی کنیم تا برای تعمیر آن نیاز به هزینه زیاد نباشد.

پس با ما همراه شوید و اگر نیاز به تعمیر تلویزیون خود دارید، با ما تماس بگیرید.

حتما بخوانید: دلیل لرزش و پرش تصویر تلویزیون چیست؟

دلایل  بهم ریختگی رنگ تلویزیون

مشکل به هم ریختگی و قاطی شدن رنگ ها در تلویزیون ربطی به قدیمی بودن یا جدید بودن تلویزیون ندارد و برای هر تلویزیونی ممکن است اتفاق بیفتد. این مشکل معمولا در اثر گرمای زیاد تلویزیون، آب خوردگی و یا زیاد روشن ماندن تلویزیون رخ می دهد و ممکن است هزینه های زیادی را برای شما ایجاد کند. پس در صورت بروز این مشکل بهتر است به یک تعمیرگاه مجاز و معتبر مراجعه کنید تا تلویزیون شما به صورت تخصصی تعمیر شود.

علت بهم ریختگی و قاطی شدن رنگ در تلویزیون

نشانه های قاطی شدن رنگ در تلویزیون

قاطی شدن و بهم ریختگی رنگ در تلویزیون نشانه های خاص و مشخصی دارد و تشخیص آن کار سختی نخواهد بود. این نشانه ها عبارت اند از:

 • تغییر رنگ تصاویر تلویزیون
 • تشکیل نقاط قرمز در تصویر
 • ایجاد خطوط افقی یا عمودی سبز رنگ
 • کم رنگ یا پر رنگ شدن بخشی از تصویر تلویزیون
 • یک رنگ یا دو رنگ شدن تصویر
 • نگاتیو شدن صفحه تلویزیون
 • سیاه شدن، قرمز شد، سبز شدن و یا بنفش شدن تصویر تلویزیون

حتما بخوانید: علت برفک تلویزیون چیست و چگونه رفع می شود؟

در ادامه به عیب یابی این مشکل می پردازیم:

رفع بهم ریختگی رنگ تصویر در تنظیمات تلویزیون

در صورتی که مشکل قاطی شدن و بهم ریختگی تصویر در تلویزیون جدی نباشد و با تنظیم کردن نور و رنگ تلویزیون مشکل رفع شود، می توانید از راه زیر اقدام کنید:

 • منوی تنظیمات تلویزیون را پیدا کنید و وارد آن شوید.
 • سپس وارد بخش تنظیمات تصویر شوید.
 • حالا گزینه تنظیم رنگ تصویر تلویزیون را انتخاب کنید
 • در این بخش با کم و زیاد کردن رنگ ها می توانید رنگ تصویر تلویزیون خود را تنظیم کنید.

در صورتی که تنظیمات نور و رنگ تلویزیون شما خیلی بهم خورده و امکان تنظیم مجدد وجود ندارد، می توانید از طریق تنظیمات حالت کارخانه، تلویزیون را ریست کنید.

علت بهم ریختگی و قاطی شدن رنگ در تلویزیون

خرابی بک لایت تلویزیون

قطعا کم رنگ بودن تصویر با کم نور بودن تصویر تفاوت زیادی دارد و شما باید چک کنید که تلویزیونتان کدام مشکل را دارد. در صورت کم نور بودن یا خاموش بودن بخشی از صفحه تلویزیون، علت آن خرابی و سوختن بک لایت تلویزیون خواهد بود. برای مطمعن شدن از خرابی بک لایت تلویزیون، نور چراغ قوه را روی بخش کم نور یا تاریک صفحه بگیرید. در صورتی که آن بخش روشن شد و تصویرش مشخص شد، باید اقدام به تعمیر بک لایت تلویزیون خود کنید. برای این کار، باید از یک نمایندگی تعمیر تلویزیون کمک بگیرید تا با کمترین هزینه مشکل شما رفع شود.

بهم ریختگی رنگ ها در اثر سوختن پنل تلویزیون

گاهی ممکن است بر اثر نظافت و جابجایی تلویزیون، ضربه ای به تلویزون وارد شود و یا مقداری آب به داخل تلویزیون نفوذ کند. هر کدام از این اتفاقات ممکن است منجر به سوختن پنل تلویزیون شود و هزینه زیادی را برای شما ایجاد کند. سیاه شدن، آبی شدن، تک رنگ شدن و قاطی شدن رنگ ها در تصویر تلویزیون همگی نشانه سوختن پنل است. حتی ممکن است خطوط سبز به صورت افقی یا عمودی روی صفحه نمایش شما ظاهر شود که این هم به معنی خرابی پنل است. تعویض پنل تلویزیون هزینه ای برابر با 70 درصد قیمت تلویزیون خواهد داشت و پیشنهاد می شود برای این کار به یک نمایندگی مجاز تعمیر تلویزیون مراجعه کنید.

سوختن یا کار نکردن پیکسل ها

پیکسل ها با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، تصویر تلویزیون را تشکیل می دهند. این پیکسل ها در سه رنگ آبی، قرمز و سبز وجود دارند و هرچقدر تعدادشان بیشتر شود، کیفیت تصویر نیز بهتر می شود. در صورتی که پیکسلی در تلویزیون بسوزد، روی صفحه نمایش نقطه ای سیاه تشکیل خواهد شد. همچنین اگر برق به ترانزیستور نرسد، پیکسل به رنگ قرمز روشن می ماند و در صفحه نقطه قرمز ایجاد می شود. برای تعمیر و تعویض پیکسل های تلویزیون باید حتما از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

حتما بخوانید: عیب یابی تلویزیون سامسونگ و نحوه رفع مشکلات

اختلال در عملکرد کابل های اتصال

اگر از گیرنده های دیجیتال استفاده می کنید، برای انتقال تصویر باید از کابل HDMI یا کابل های سه فیش استفاده کنید. در صورت ایجاد مشکل بهم ریختگی و قاطی شدن رنگ ها در تلویزیون، حتما این اتصالات را بررسی کنید؛ زیرا ممکن است درست وصل نشده باشند و یا دجار قطع و وصلی شده باشند. اگر کابل ها سالم باشد و مشکل از پورت های آن ها باشد، باید تلویزیون توسط یک تعمیرکار متخصص باز شود و ایرادش رفع شود.

علت بهم ریختگی و قاطی شدن رنگ در تلویزیون

جلوگیری از بهم ریختگی رنگ ها در تلویزیون

همانطور که در این مقاله بررسی کردیم، بهم ریختگی و قاطی شدن رنگ ها در تلویزیون دلایل مختلفی دارد و گاهی ممکن است هزینه زیادی را برای شما ایجاد کند. برای جلوگیری از بروز این مشکل چند روش مفید را به شما آموزش خواهیم داد:

 • برای نظافت تلویزیون حتما آن را خاموش کنید و با یک دستمال خشک یا کمی مرطوب تمیز کنید.
 • هنگام جابجایی تلویزیون حتما مراقب باشید تا ضربه ای به صفحه وارد نشود.
 • در صورتی که کار با تنظیمات تلویزیون را بلد نیستید، وارد آن نشوید.
 • تلویزیون را بیش از حد روشن نگذارید و در صورتی که نیاز نداشتید، خاموشش کنید.
 • تا حد امکان کنترل تلویزیون را از دسترس کودکان دور کنید.
 • آهنربا یا اشیائی که آهنربا دارند را نزدیک تلویزیون نگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *