علت رنگ پس دادن لباس در ماشین لباسشویی و چگونه برطرف کردن آن

5 دقیقه زمان مطالعه

دراین مقاله سعی داریم به علت رنگ پس دادن لباس در ماشین لباسشویی و چگونه برطرف کردن آن بپردازیم.

فقط یک لحظه تصور کنید که لباس بنفش خود را در ماشین لباسشویی گذاشته اید و مدتی بعد لباس صورتی روشن به دست می‌آورید! من فکر نمی‌کنم کسی بتواند ادعا کند که قبلاً رنگ لباس را ندیده است. این مشکلی است که احتمالا برای بسیاری از لباس ها در فرآیند شستشو در ماشین لباسشویی پیش آمده است. اتفاق ناخوشایندی که باعث می‌شود خیلی سریع به فکر لباس‌های جایگزین بیفتید.اما یک لحظه صبر کنید. زیرا راه‌های موثری برای بازگرداندن رنگ لباس وجود دارد. حتی بهتر از آن، می‌توانید با رعایت چند نکته قبل از اینکه نیاز به رنگ کردن و تغییر رنگ داشته باشید، از رنگرزی جلوگیری کنید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با چند ترفند ساده آشنا کنیم.

شما میتوانید کلیه تعمیر ماشین لباسشویی با هر برندی مانند: تعمیر ماشین لباسشویی ال جی، تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ، تعمیر ماشین لباسشویی آبسال و غیره در منزل و شهر تهران را به ما بسپارید. کافی است با شماره های ثبت شده داخل سایت تماس بگیرید.

چگونه از رنگ پس دادن لباس در ماشین لباسشویی قبل از شست و شو جلوگیری کنیم؟

همیشه گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. بهترین راه برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس در ماشین لباسشویی و انجام مراحل تمیز کردن آنها به بهترین شکل ممکن با رعایت نکات بسیار ساده در هنگام شستن لباس ها به شرح زیر می‌باشد:

1.لباس های همرنگ را جدا کنید تا از رنگ پس دادن لباس در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید

در مورد لباس هایی که رنگی هستند، لزوماًمنظور فقط لباس هایی که آبی، سبز یا مشکی می باشند نیست،  بلکه هدف این است که لباس هایی را که در یک طیف رنگی قرار دارند جدا کرده و با هم بشویید به عبارتی لباس های تیره را کنار هم و لباس‌های روشن را در بسته بندی‌های جداگانه در کنار هم قرار دهید. با انجام این کار ساده تا حد زیادی راضی خواهید بود که لباس‌های مشکل دار با هم وارد ماشین لباسشویی نشوند. البته لباس‌های سفید از این قانون پیروی نمی‌کنند و بهتر است در شرایط خاصی شسته شوند. بنابراین برای شستن آن ها دستورالعمل شستن لباس‌های سفید را رعایت کنید.

2.اصطکاک (سایش) را به حداقل برسانید

زمانی که لباس ها در ماشین لباسشویی با سرعت بالا می‌چرخند، روی هم قرار می‌گیرند و دائماً با یکدیگر در تماس هستند. همین موضوع می‌تواند باعث شود برخی از لباس ها (مخصوصاً شلوار جین) به لباس‌های دیگر آسیب بزنند و به دلیل فرسودگی بیش از حد رنگشان از بین برود. برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می‌شود که شلوار جین را به سمت بیرون برگردانید و هنگام شستشو دکمه ها و زیپ آن را ببندید.

علت رنگ پس دادن لباس در ماشین لباسشویی و چگونه برطرف کردن آن

حتما بخوانید: نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

3.لباس های نو را قبل از شستن امتحان کنید

تغییر رنگ معمولاً در اولین باری که لباس در ماشین لباسشویی شسته می‌شود، رخ می‌دهد. بنابراین بسیار مهم است که اگر لباس‌های جدیدی خریده اید، قبل از شستن آن‌ها را تست کنید تا مطمئن شوید که رنگی نمی‌شوند. برای این کار شما یک راه رضایت بخش دارید که در زیر ارائه می‌دهیم: لباس را در ظرفی با آب گرم و مواد شوینده (مثلا صابون) قرار دهید. اگر تغییر رنگ نداد به این معنی است که لباس از جنس باکیفیتی برخوردار است و می‌توانید آن را با لباس های دیگر بشویید.

4.لباس های خیلی ظریف را در ماشین لباسشویی نشویید

لباس‌های ظریف معمولا از الیاف بسیار ظریف ساخته می‌شوند. شستن با مواد شوینده قوی و مالش با لباس‌های دیگر به سادگی الیاف لباس را می‌شکند و رنگ را آزاد می‌کند. به همین دلیل هرگز چنین لباس‌های ابریشمی را در ماشین لباسشویی نشویید.

5.حتما برچسب لباس را مطالعه کنید تا رنگ پریده نشود

برچسب هایی که روی لباس‌ها می‌زنند فقط برای تزئینی نیستند و فقط مارک لباس را نشان نمی‌دهند! آنها معمولاً اطلاعات خوبی در مورد نحوه شستن لباس‌ها و مواردی از این قبیل دارند. بنابراین، قبل از شستن، خواندن آنها را فراموش نکنید تا از جنس پارچه لباس مطلع شوید و متوجه شوید که چگونه می‌توانید آنها را به صورت ابتدایی بشویید.

6.ماشین لباسشویی را بیش از حد پر نکنید

همه ماشین‌های لباسشویی حجم مشخصی دارند (این مقدار معمولا بر اساس کیلوگرم تعیین می‌شود). فراموش نکنید که به حداکثر لباسی که می‌توانید در ماشین قرار دهید توجه کنید. به عنوان مثال هرگز 11 کیلوگرم لباس را در ماشین لباسشویی با ظرفیت 9 کیلوگرم نگذارید.در این صورت لباس ها قاطی می‌شوند، بین آنها اصطکاک ایجاد می‌شود و احتمال بازگشت رنگ به لباس افزایش می‌یابد در نتیجه لباس‌ها به خوبی تمیز نمی‌شوند.

علت رنگ پس دادن لباس در ماشین لباسشویی و چگونه برطرف کردن آن

حتما بخوانید: تعمیر و تعویض دیگ ماشین لباسشویی

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟

اگر سریع متوجه شوید لباسی را که داخل ماشین لباسشویی انداختید رنگ گرفته است و جنس پارچه نیز قابل شست وشو می‌باشد، می‌توانید از بازگشت رنگ به لباس محافظت کنید. فرآیند اصلی تغییر رنگ برای همه پارچه‌های سفید، رنگی یا قابل شستشو به یکسان عمل می‌کند.

برای جلوگیری از لکه های رنگی، لباس های نو و هم رنگ را چندین بار در آب سرد بشویید. لباس های بسیار روشن و ظریف را جداگانه و با دست بشویید. قبل از شسته شدن رنگهای ناپایدار از لباس، چندین بار شستن پشت هم لازم است. ممکن است برخی از لباس ها در ابتدا رنگ خود را برنگردانند، اما پس از چند بار شستشو روند ترمیم رنگ آغاز می شود. اگر لکه رنگ اضافی را نمی توان با یکی از روش های زیر پاک کرد، ممکن است لازم باشد از یک پاک کننده رنگ تجاری روی لباس های آسیب دیده استفاده کنید. همچنین می‌توانید لباس ها را به طور جداگانه با ملحفه های جاذب بشویید.

1. شستن، شستن و بازهم شستن

پس از رنگ آمیزی لباس ها، اولین راه حلی که به ذهن می‌رسد شستن چندین بار آن است. البته اغلب به عنوان یک راه موثر در نظر گرفته می‌شود. یک فرآیند ساده وجود دارد، فقط باید لباس ها را چندین بار با آب گرم و مواد شوینده بشویید و آبکشی کنید.

 2. از وجود سرکه غافل نشوید

برای پاک کردن لکه های رنگی از لباس، یک یا دو فنجان سرکه سفید را با مواد شوینده مخلوط کنید. لباس ها را در ظرف آب خیس کنید، مخلوطی از سرکه و مواد شوینده را به آن اضافه کنید و پس از 24 ساعت بشویید تا لکه ها کاملا از روی لباس پاک شوند.

3. تاثیر لیموترش را به چشم ببینید

شاید ندانید، اما لیموترش یکی از موثرترین مواد برای درخشندگی لباس های سفید است. به سادگی یک ظرف پر از آب را روی شعله گاز قرار دهید، لباس های رنگ شده را به همراه چند تکه لیمو داخل ظرف قرار دهید.بعد از به جوش آمدن آب، شعله را خاموش کنید و بعد از یکی دو ساعت لباس ها را با صابون ظرفشویی و آب گرم بشویید. مطمئناً از نتیجه شگفت زده خواهید شد!

علت رنگ پس دادن لباس در ماشین لباسشویی و چگونه برطرف کردن آن

حتما بخوانید: علت خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی و آموزش رفع آن

4. جوش شیرین، پودر رختشویی، نمک و دیگر هیچ

شستن لباس ها با جوش شیرین معمولا یک راه موثر برای از بین بردن هرگونه لکه است. برای این کار ابتدا لباس های رنگ شده را در آب خیس کنید. سپس جوش شیرین، پودر لباسشویی و نمک را با هم مخلوط کرده و روی لباس بریزید. بعد از چند ساعت آبکشی کنید تا لکه های رنگی شسته شوند.

5. تاثیر چای سبز و نمک را امتحان کنید

لباس‌های سفید رنگ شده را به مدت 15 دقیقه با مواد شوینده و آب سرد بشویید. سپس آن را در ظرفی پر از آب داغ قرار دهید، ۲ تا ۳ فنجان چای سبز دم کرده را به آن اضافه کنید.بعد از یک ربع، لباس ها را روی سطحی پهن کنید و روی قسمت های رنگ شده نمک بریزید. بعد از 20 دقیقه لباس ها را طبق معمول بشویید یا داخل ماشین لباسشویی بیندازید.البته باید بدانید که شستن لباس با نمک در از بین بردن لکه موثر است اما استفاده مکرر از این روش به مرور الیاف پارچه را از بین می‌برد.

6. آخرین ضربه را با جوش شیرین و سفیدکننده محکم‌تر بزنید!

اگر لکه رنگی روی لباس سفید نسبت به روش های قبلی لجبازتر است، وقت آن است که یک فنجان جوش شیرین را در دو لیتر آب حل کنید و لباس سفید رنگ شده را به مدت 12 ساعت در آن خیس کنید. سپس آن را به مدت 20 دقیقه در مایع سفید کننده قرار دهید تا لباس شما سفید و روشن شود.

آخرین سخن امدادکاران

ما امدادکاران در این مقاله سعی کرده ایم نکات ریز و درشت لازم برای جلوگیری از بازگشت رنگ لباس و همچنین روش های موثر برای ثابت نگه داشتن رنگ لباس در هنگام شستشو را به شما معرفی کنیم. تمام این نکات و روش ها نتیجه آزمایش های مختلف لکه برداری است. پس هر کدام را به خاطر بسپارید تا بتوانید مناسب ترین روش را هنگام شستن یا رنگ کردن لباس های خود بیابید و مشکل هماهنگی رنگ لباس را ّّبه راحتی و روان حل کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *