5 علت روشن نشدن لامپ یخچال

5 دقیقه زمان مطالعه

روشن نشدن لامپ یخچال یکی از مشکلات اساسی و تکراری است که در تعمیرگاه یخچال امدادکاران ثبت می شود. حتما برای شما هم پیش آمده که لامپ یخچالتان روشن نشود و نتوانید مواد غذایی مورد نیازتان را پیدا کنید. در این مقاله سعی داریم شما را با 5 علت روشن نشدن لامپ یخچال آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید و اگر نیاز به تعمیر یخچال خود دارید با نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر امدادکاران تماس بگیرید.

علت روشن نشدن لامپ یخچال

لامپی که با باز کردن درب یخچال یا فریزر روشن می‌شود معمولا لامپ 120 ولتی است.برق مورد نیاز این لامپ از سیم کشی هایی که از داخل یخچال انجام می‌شود تامین می‌شود. این چراغ توسط یک اهرم یا دکمه نصب شده در انتهای درب کار می‌کند.

به این ترتیب وقتی در یخچال را می بندید، به این دکمه یا اهرم فشار وارد می‌شود، از مدار خارج می‌شود و لامپ خاموش می‌شود، اما با باز شدن در، کلید مدار را بسته و باعث روشن شدن لامپ می‌شود.

زمانی که لامپ روشن نمی‌شود و به درستی کار نمی‌کند، یا باید لامپ را تعویض کنید یا باید کلید در را تعویض کنید که هر دوی اینها آسان است.

چرا لامپ یخچال خاموش شده و روشن نمی شود؟

با وجود اینکه یخچال ها انواع و مدل های مختلفی دارند، اما عملکرد لامپ ها در همه آنها شبیه به یکدیگر است. بنابراین، دلایل توضیح داده شده می‌تواند در مورد انواع یخچال فریزرهای الکترواستیل، یخچال شارپ،یخچال ال جی، یخچال هیمالیا، سامسونگ و غیره صدق کند. قبل از انجام هر کاری، برای ایمنی خود، باید یخچال را از برق بکشید.

علت روشن نشدن لامپ یخچال: سوختن لامپ یخچال

اولین و مهمترین علت روشن نشدن لامپ یخچال سوختن لامپ است. اگرچه چراغ یخچال عمر طولانی دارد اما به دلیل روشن و خاموش شدن مداوم پس از چند سال می‌تواند بسوزد.

دو نوع چراغ یخچال وجود دارد. یکی لامپ های رشته ای که می‌سوزند و بیشتر در یخچال های قدیمی بودند و دیگری چراغ های ال ای دی که بیشتر در مدل های جدیدتر یخچال فریزر استفاده می‌شود و بسیار کم مصرف هستند.

وقتی لامپ های رشته ای می‌سوزند سیاه می‌شوند و وقتی آنها را تکان می‌دهید صدای سوختن و افتادن رشته های لامپ را می شنوید.

این در حالی است که عمر لامپ های LED بسیار طولانی است و به ندرت می‌سوزند. اگر متوجه شدید که مشکل روشن نشدن لامپ یخچال شما به دلیل سوختن لامپ است، باید یک لامپ مشابه لامپ قبلی تهیه کرده و آن را تعویض کنید.

5علت روشن نشدن لامپ یخچال

حتما بخوانید: دمپر یخچال چیست؟نحوه تعمیر آن

علت روشن نشدن لامپ یخچال:وجود مشکل در میکروسوئیچ درب یخچال

میکروسوئیچ قطعه ای است که مدار لامپ را با باز شدن درب کامل می‌کند و لامپ را روشن می‌کند. بنابراین سلامت میکروسوئیچ نقش زیادی در روشن شدن لامپ دارد.

میکروسوئیچ دارای فنری است که با باز شدن درب یخچال باز می‌شود و مدار بسته می‌شود. به این ترتیب برق به لامپ می‌رسد و لامپ روشن می‌شود.

با بسته شدن درب یخچال فنر میکروسوئیچ فشرده شده و مدار قطع می‌شود. اگر کلید درب خراب باشد، این اتفاقات نمی افتد و چراغ همیشه خاموش یا روشن است.

کلید چراغ معمولا در بالای یخچال قرار دارد. در این مواقع باید سوئیچ را پیدا کرده و تست کنید. سوئیچ را با دقت جدا کنید و از کابل های متصل به آن مراقبت کنید. با مولتی متر هم وضعیت باز بودن و هم فشرده بودن فنر را بررسی کنید و در صورت معیوب بودن فنر آن را با قطعه مشابه دیگری تعویض کنید.

علت روشن نشدن لامپ یخچال:وجود مشکل در سرپیچ لامپ یا سوکت آن

سر لامپ قسمتی است که لامپ به آن متصل است. اگر چراغ یخچال شما خاموش شد و دوباره روشن نشد، ممکن است مشکل در سر آن باشد.

رطوبت داخل یخچال به مرور زمان باعث زنگ زدگی این پیچ می‌شود که در این صورت سر پیچ دیگر برق را به لامپ هدایت نمی‌کند. علاوه بر زنگ زدگی، امکان سوختن یا آسیب دیدن پیچ نیز وجود دارد. در این موارد باید پیچ ​​های سوکت لامپ را باز کرد و در صورت لزوم سر پیچ را تعویض کرد.با استفاده از یک مولتی متر، جریان عبوری از سیم ها و پایه های سر پیچ یا سوکت لامپ را اندازه گیری کنید.

5علت روشن نشدن لامپ یخچال

حتما بخوانید: نحوه تراز کردن یخچال چگونه است؟

علت روشن نشدن لامپ یخچال:وجود مشکل در منبع برق

گاهی اوقات یک قطع برق ساده دلیل روشن نشدن چراغ یخچال است. مشکلات الکتریکی می‌تواند از قسمت های مختلف منشاء بگیرد.برای مثال ممکن است دو شاخه یخچال به پریز وصل نباشند. قبل از انجام هر کاری، مطمئن شوید که دوشاخه به پریز وصل شده است.ممکن است ناخواسته باعث بیرون آمدن دوشاخه شده باشید. این احتمال هم وجود دارد که فیوز خانه سوخته باشد.

اگر متوجه شدید که برق خانه یا فقط برق آشپزخانه قطع شده است، به جعبه فیوز بروید و فیوز را روشن کنید. گاهی اوقات یک اتصال الکتریکی یا مشکل در جعبه فیوز باعث می‌شود که فیوز همچنان در حال پریدن باشد. در این موارد به یک برقکار حرفه ای نیاز دارید.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند از برق رسانی لامپ یخچال جلوگیری کند قطع شدن سیم برق یخچال و یا از بین رفتن روکش آن است.

اگر سیم برق یخچال سوخته یا آسیب ببیند، برق قطع می‌شود. برای حل این مشکل باید از یک برقکار بخواهید سیم کشی یخچال شما را تعویض کند. در نهایت، گاهی اوقات پریزی که یخچال را به آن وصل کرده اید مشکل دارد و برق نمی‌گیرد. دستگاه سالم دیگری را به پریز وصل کنید تا بدانید پریز چه زمانی برق می‌گیرد یا خیر.

علت روشن نشدن لامپ یخچال:معیوب بودن برد الکترونیکی دستگاه

اگر هیچ یک از موارد ذکر شده دلیل روشن نشدن چراغ یخچال شما نیست، ممکن است مدار چراغ یخچال شما دچار مشکل شده باشد، مثلا یکی از خازن های آن سوخته و این مشکل مانع از برق گرفتن چراغ شده است.

تعمیر برد یخچال و مدار لامپ یخچال یک فعالیت تخصصی است و باید توسط تکنسین مجرب انجام شود.

5علت روشن نشدن لامپ یخچال

حتما بخوانید: تفاوت بین یخچال نفراست و دیفراست چیست؟

چگونه لامپ یخچال را تعویض کنیم؟

فراموش نکنید که یخچال را از برق بکشید. سپس اولین کاری که باید انجام دهید این است که محل لامپ را در یخچال خود پیدا کنید.

چراغ یخچال در مدل های جدید در بالای یخچال و در مدل های قدیمی در کنار ترموستات قرار دارد. معمولاً یک لامپ یا محافظ روی لامپ قرار می‌گیرد تا نور آن افزایش یابد.پیچ محافظ را باز کنید یا گیره های نگهدارنده را رها کنید. محافظ را به طور کامل بردارید و لامپ سوخته را با چرخاندن آن از درپوش جدا کنید. لامپ جدید را که مانند لامپ قبلی است ببندید و سپر را تعویض کنید. دو شاخه یخچال را به پریز وصل کنید و لامپ جدید را تست کنید.تعویض لامپ یخچال یک کار نسبتاً ساده است و اکثر افراد می توانند خودشان این کار را انجام دهند. اما در صورتی که مکان لامپ را پیدا نکردید و یا تجربه ای در انجام تست های فنی ندارید می‌توانید با کارشناسان این حوزه تماس بگیرید و از آنها بخواهید عواملی که باعث روشن نشدن لامپ یخچال می‌شود را بررسی کنند و در صورت نیاز لامپ یخچال خود را عوض کنید.

جمع بندی نهایی

یکی از مشکلاتی که خانواده ها با آن مواجه می شوند، روشن نشدن لامپ یخچال است. در این مقاله سعی کردیم دلایل خرابی و روشن نشدن لامپ یخچال را به صورت کامل بررسی کرده و در نهایت نحوه تعویض لامپ یخچال را به شما آموزش دهیم. توجه داشته باشید در صورتی که نمی توانید خودتان این لامپ را عوض کنید، حتما از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *