عیب یابی و تعمیر مشکلات رایج بخاری برقی

5 دقیقه زمان مطالعه

بخاری برقی یکی از پرطرفدارترین وسایل گرمایشی است که در بسیاری از منازل و ادارات به خصوص در فصل زمستان یافت می‌شود، گاهی اوقات این وسیله دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر دارد. مکانیزم بخاری برقی کمی پیچیده است و رعایت نکردن نکات ایمنی در هنگام تعمیر آن می‌تواند بسیار خطرناک باشد، بنابراین تعمیر مشکلات رایج بخاری برقی بسیار مهم است که به شما پیشنهاد می‌کنیم آن را به یک متخصص بسپارید.

شما در هر نقطه‌ای از شهر تهران که هستید (شمال، جنوب، شرق، غرب ) و … میتوانید درخواست خود را برای تعمیر بخاری برقی در تهران ثبت کنید، همچنین میتوانید تعمیرات کلیه لوازم خانگی مثل تعمیر آسیاب برقی، تعمیر گوشتکوب برقی ، تعمیر قهوه ساز و ….را  به تیم امدادکاران بسپارید تا بهترین تعمیر‌کاران در کوتاهترین زمان تعمیرات خود را انجام دهند.

 انواع بخاری برقی

بخاری برقی تابشی : همانطور که از نامش پیداست با کمک چندین عنصر، انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند و با تشعشع به محیط منتقل می‌کند.

بخاری برقی فن دار: این مدل همانطور که از نامش پیداست انرژی حرارتی تولید شده توسط المنت را از طریق یک فن به محیط اطراف پخش می‌کند و تفاوت بخاری فن‌ دار با بخاری تابشی وجود فن در این نوع بخاری است.

قطعات اصلی بخاری برقی

 1. المنت بخاری برقی : المنت یکی از اجزای اصلی بخاری برقی است که وظیفه تولید گرما را بر عهده دارد. در مدل‌های قدیمی بخاری برقی، المنت به شکل یک مقاومت سیمی بود که دور آن سرامیک یا آجر نسوز پیچیده می‌شد.
 2. بدنه بخاری برقی : بهترین ماده برای بدنه بخاری برقی فلز است. بدنه فلزی نسبت به پلاستیک یا لاستیک در برابر حرارت مقاوم‌تر است. اما بدنه فلزی باعث برق گرفتگی می‌شود. از این رو از اقداماتی مانند استفاده از سرامیک و چینی به عنوان عایق در پایانه‌های ارتباطی به عنوان محافظ پوشش در این خصوص استفاده شده است.
 3.  سیم رابط بخاری برقی : سیم اتصال، یک سیم مسی است که سطح مقطع آن حداقل 1.5 میلی‌متر مربع در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی که این سیم‌ها با حرارت زیاد در تماس هستند، روکشی (الیاف نسوز یا الیاف پنبه معمولی) روی آنها اعمال می‌شود.
 4. فن : از قطعات اصلی بخاری برقی فن دار است که، گرمای تولید شده از المنت را به محیط انتقال می‌دهد.
 5.  ترموستات : در ساختار بخاری برقی فن دار از ترموستات برای تنظیم توزیع گرما از المنت‌ها و تامین ایمنی لازم برای المنت‌ها استفاده شده است.
 6.  کلید: برای روشن و خاموش کردن و تنظیم دمای بخاری کلید‌های چند حالته‌ی تعبیه شده در این نوع بخاری استفاده می‌شود.

 حتما بخوانید : علت خاموش شدن جاروبرقی چیست

عیب یابی و تعمیر مشکلات رایج بخاری برقی

عیب یابی بخاری برقی

علت جرقه زدن بخاری برقی هنگام روشن شدن یکی از مواردی است که در عیب یابی بخاری برقی به آن پرداخته می‌شود. بخاری برقی یکی از پرکاربردترین وسایل در فصول سرد سال به خصوص در مکان‌هایی است که به سختی دارای گاز است. علت جرقه زدن بخاری برقی ممکن است به ساختار آن دستگاه یا نحوه اتصال بخاری برقی به جریان الکتریکی بستگی داشته باشد.

عيب یابی 1

بخاری برقی روشن نمی‌شود. در تمام وسایل برقی وقتی با این عیب مواجه می‌شوید باید عیب یابی را از ابتدایی‌ترین نقطه شروع کنید که در واقع منبع برق دستگاه است.

عیب یابی 2

فن بخاری برقی معیوب شده است!

فن یکی از اجزای طراحی بخاری برقی فن دار است. هنگام عیب یابی بخاری برقی، اگر فن معیوب باشد، معمولاً حالت‌های مختلفی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

1-فن بخاری برقی اصلا روشن نمی‌شود، در این حالت ممکن است فن سوخته باشد یا مشکل در کلید مولتی مد بخاری باشد.

2-فن نیم سوز شده است، در این صورت می‌توان گفت گرمای بخاری کاهش پیدا کرده است

عیب یابی 3

برق دار بودن بدنه

در برخی از موارد ممکن است بخاری دارای برق باشد که احتمال زیاد از سیم لخت و سوختگی آنها می‌باشد. هرچند که بهتر است موارد دیگر را بررسی کنید.

عیب یابی 4

کم شدن گرمای بخاری

در این حالت باید به سراغ المنت‌ها رفت. زیرا ممکن است المنت باد گرم ایجاد کند و قطع شده‌ باشد. البته حالت دیگری نیز وجود دارد که فن نیم‌سوز شده‌ باشد.

عیب یابی 5

خاموش شدن بخاری بعد از چند لحظه، این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که ترموستات بخاری خراب شده باشد در این صورت باید برای تعویض ترموستات اقدام کنید.

 حتما بخوانید :  نحوه عیب یابی یخچال ساید بای ساید و فریزر درانواع برند

عیب یابی و تعمیر مشکلات رایج بخاری برقی

خرابی سیم کشی و ترموستات بخاری

البته برای عیب یابی سیم کشی بخاری برقی ابتدا پریز برق را چک کنید. در برخی موارد ممکن است بخاری برقی به دلیل خرابی مربوط به ترموستات آن روشن نشود.

سرویس بخاری برقی

گاهی اوقات مشکلات اساسی بخاری برقی میتواند تنها با یک سرویس ساده حل شود و عمر دستگاه را افزایش دهد. این سرویس شامل بازرسی اجزای بخاری مانند:

 • بررسی کابل، دوشاخه و دکمه‌های دستگاه
 • عناصر و ترموستات را بررسی کنید
 • بررسی مدار الکترونیکی آن
 • بررسی صفحه بازتابنده حرارت
 • بخاری برقی گرمای کافی ندارد
 • همچنین در صورت لزوم تعویض قطعه توصیه می‌‌شود

حتما بخوانید :  علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

عیب یابی و تعمیر مشکلات رایج بخاری برقی

نکات مهم در استفاده از بخاری برقی

 • استفاده طولانی مدت از این دستگاه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
 • از شستن بدنه بخاری برقی با دستمال مرطوب خودداری کنید.
 • هر اتصال و برق در بدنه باید سریعا عیب‌یابی شود و بخاری برقی تعمیر شود.
 • هر گونه آسیب به سیم کشی بخاری برقی باید تعمیر شود.
 • هرگز از بخاری برقی با وسایل دیگر استفاده نکنید.
 • اگر بوی سوختگی را استشمام کردید و دیدید که از پشت بخاری برقی خود دود می‌آید، باید سریعاً با تعمیرکار بخاری برقی تماس بگیرید.

با رعایت این نکات از بخاری برقی خود مراقبت و نگهداری کنید:

 1. قبل از استفاده از بخاری برقی حتما دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید و به نکات ایمنی توجه کنید.
 2. از ولتاژهای استاندارد سازگار با دستگاه استفاده کنید.
 3. بخاری را در نزدیکی شعله یا محل داغ کار قرار ندهید.
 4. دستگاه را نزدیک مواد یا مایعات قابل اشتعال روشن نکنید.
 5. از بخاری در محیط‌های بسیار مرطوب (مانند حمام و توالت) استفاده نکنید.
 6. دستگاه را همیشه روشن نگذارید و پس از گرم شدن محیط چند دقیقه آن را خاموش کنید تا خنک شود.
 7. برای تمیز کردن دستگاه هنگام خاموش شدن از دستمال مرطوب استفاده کنید و آن را با آب نشویید.
 8. این دستگاه باید در مکانی غیر قابل دسترس برای کودکان زیر 8 سال نگهداری شود.
 9. پس از استفاده از دستگاه، سیم برق را از پریز جدا کنید.
 10. استفاده از بخاری برقی برای اتاق‌های بزرگ توصیه نمی‌شود، زیرا علاوه بر هزینه بالای برق، قابلیت گرمایش محیط را ندارد اما برای اتاق‌ها و فضاهای کوچک مناسب است.

 مزایای استفاده از تیم امدادکاران

 • شفافیت در اعلام هزینه‌ها
 • تعمیر انواع برندهای بخاری برقی در کمترین زمان ممکن
 • استفاده از مهندسی و قطعات با کیفیت
 • یک ماه گارانتی خدمات تعمیر
 • نیازی به آوردن دستگاه به تعمیرگاه نیست
 • حمل دستگاه به مرکز خدمات رایگان است
 • پشتیبانی مشتریان امدادکاران در تمامی مراحل تعمیر
 • و در نهایت کاهش هزینه و صرفه جویی در زمان

ویژگی‌های ما به‌عنوان برترین نمایندگی تعمیرات بخاری برقی

با استفاده از تعمیرات نمایندگی ما دیگر نیازی به جابجایی بخاری برقی خود برای تعمیر آن ندارید و تنها با یک تماس می‌توانید دستگاه خود را تعمیر کنید. صنعتگران مجموعه ما در کمترین زمان ممکن در محل شما حاضر می‌شوند تا تعمیر بخاری برقی شما را آغاز کنند. لازم به ذکر است که تعمیرکاران مجموعه ما از میان مجرب‌ترین و بهترین استادکاران لوازم خانگی و برقی انتخاب شده‌اند تا کیفیت کار آنها بی نقص باشد.

کارشناسان ما پس از بررسی ایراد دستگاه شما، بهترین تکنسین‌های مجموعه را در کمترین زمان ممکن برای شما ارسال می‌کنند، تا تعمیر دستگاه شما به سرعت انجام شود. مجموعه ما با ارائه انواع خدمات سعی در جلب رضایت مشتریان خود دارد و عنوان بهترین نمایندگی تعمیر بخاری برقی در تهران را حفظ کرده است

جمع بندی

توجه داشته باشید که تعمیر بخاری برقی به دلیل جابجایی مستقیم تمام قطعات با برق و گرما می‌تواند خطراتی را برای شما به همراه داشته باشد. بنابراین اگر با جنبه‌های فنی این بخاری و خطرات وسایل برقی آشنایی کافی ندارید، بهتر است ریسک نکنید و تعمیر بخاری را به متخصصین تیم امدادکاران بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *