تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد علت آن چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

بسیاری از افراد پس از خرید تلویزیون و استفاده از آن متوجه می‌شوند که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد.به همین دلیل سعی میکنن به تعمیر تلویزیون فکر کنند اما این مشکل می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. از اتصال اشتباه کابل گرفته تا سوختن نور پس زمینه تلویزیون، همه اینها مشکلاتی است که برای ایجاد مشکل “تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد” پیش می آید. با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را پیدا کنید.

موارد احتمالی در مشکل تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد:

در ادامه با امدادکاران، بهترین سرویس مجاز تلویزیون ال ای دی و ال سی دی در تمامی مدل ها و برندها در محل و منزل خود همراه باشید.

۱- کابل خراب شده یا اتصال از بین رفته است

اگر تلویزیون شما سیگنال خود را از منبع خارجی مانند پخش کننده DVD یا گیرنده دیجیتال دریافت می‌کند و تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد، می توانید:

  1. دلیل پخش نشدن تصویر می تواند به دلیل قطع شدن تعدادی کابل باشد.با گذشت زمان، برخی از کابل ها آسیب می‌بینند و از کار می‌افتند و باعث وقفه در پخش تصویر می‌شوند.معمولا کابل زرد رنگ در این دستگاه ها وظیفه انتقال تصویر را بر عهده دارد.
  2. بنابراین، اگر سوال شما این است که “چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد” کابل زرد متصل به تلویزیون را بررسی کنید.اگر خوب وصل نیست آن را سفت کنید.
  3. اگر فکر می‌کنید مشکل از همان کابل است و کابل استفاده شده قدیمی یا خراب است، آن را تعویض کنید.سپس دوباره امتحان کنید. اگر مشکل از کابل نیست، به مورد بعدی می‌رویم.

۲- بررسی تنظیمات تلویزیون

یکی دیگر از دلایلی که تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد این است که تنظیمات تلویزیون تغییر کرده است.

ممکن است یک خردسال یا افراد دیگر تنظیمات تصویر تلویزیون را تغییر داده باشند.

برای حل این مشکل، از طریق منو به هدر تصویر بروید و تصویر پخش شده را از آنجا بررسی کنید.

در این قسمت دکمه ای به نام Reset وجود دارد.

از طریق آن می توانید در زمان خرید به تنظیمات اصلی تلویزیون برگردید.

روی آن ضربه بزنید و اجازه دهید تنظیمات اولیه شکل بگیرد.

حتما بخوانید: علت بهم ریختگی و قاطی شدن رنگ در تلویزیون

۳- مشکل عدم ارائه سیگنال تلویزیونی

گاهی اوقات مشکل تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد این است که سیگنال های دریافتی از طریق پایه ضعیف می‌شوند.

در این حالت بهترین کار این است که کانال را عوض کنید تا مطمئن شوید که کانال دیگری در حال پخش تصویر است یا خیر.

اگر تصویر در کانال دیگر موجود بود، پس مشکل در منبع سیگنال است و تلویزیون مشکلی ندارد.

۴- صفحه تلویزیون دچار ضربه یا صدمه دیدگی شده باشد

یکی دیگر از دلایل رایج اینکه تلویزیون صدا داردولی تصویر ندارد این است که تلویزیون آسیب دیده است.

این آسیب می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. این دلایل عبارتند از:دمای بالا، موج الکتریکی نامناسب، سوختن قسمتی از تلویزیون و…

اگر قسمت های داخلی تلویزیون آسیب دیده یا سوخته است، می توان با نشان دادن آن به متخصص، مشکل را برطرف کرد.

ما باید مراقب باشیم که تلویزیون را به دست کسی ندهیم.زیرا قطعات آن حساس است و باید توسط متخصص واجد شرایط تعویض شود.

۵- خاموش کردن تلویزیون برای مدتی

تلویزیون را برای مدتی (مثلاً 12 ساعت یا یک شبانه روز) خاموش کنید و بعد از این مدت دوباره آن را روشن کنید.

شاید به دلیل گرم شدن دستگاه، قطعات به خوبی کار نمی‌کنند.یا به دلیل استفاده طولانی مدت از دستگاه، برخی از قطعات آن کارایی خود را از دست داده اند.به این ترتیب متوجه می شویم که آیا مشکل از این قسمت است یا خیر.

 

حتما بخوانید: دلیل لرزش و پرش تصویر تلویزیون چیست؟

۶- حذف دستگاه های جانبی و اتصال مجدد آن ها

ابتدا تلویزیون را خاموش کنید.سپس تمام دستگاه های متصل به آن را خاموش کنید.بعد از مدت کوتاهی دوباره آنها را وصل کنید.دستگاه های جانبی متصل به تلویزیون ممکن است تصویر را به خوبی دریافت نکنند.یا اینکه کابل های متصل به تلویزیون توسط این دستگاه ها آسیب دیده اند.

اگر مشکل از این قسمت باشد می‌بینید که تلویزیون مشکلی ندارد و مشکل پخش نشدن تصویر از دستگاه های جانبی متصل به تلویزیون است.

۷- بررسی ورودی مناسب تلویزیون

این امکان وجود دارد که دستگاه جانبی به تلویزیون متصل باشد، اما شما یک ورودی نامناسب را انتخاب کرده اید تا تصویر پخش نشود.

به عنوان مثال، شما می‌خواهید HDMI را پخش کنید اما در DTV هستید. بنابراین با بررسی لینک های مرتبط می‌توانید متوجه شوید که مشکل از آن قسمت است یا خیر.

۸مشکل از تی کان یا برد اینورتر در “چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

اگر دکمه منو را فشار دهید و منو ظاهر نشد، ممکن است مشکل از اتصالات T-con یا برد اینورتر نور پس زمینه باشد.

برای درک این مشکل، چراغ های اتاق را خاموش کنید و پس از روشن شدن تلویزیون، به دقت به نور پس زمینه توجه کنید.

در صورت وجود نور مشکل در اتصالات T-con یا برد اینورتر است و این قطعه باید توسط متخصص تعویض شود.

۹- اتصال اشتباه کابل

اگر تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد، ممکن است کابل را به جای اشتباهی وصل کرده باشید.به عنوان مثال، شما سه شاخه قرمز، سفید و زرد وصل کرده اید و صدا وجود دارد اما تصویر وجود ندارد.با جابجایی و اتصال صحیح کابل ها می توان مشکل را حل کرد.

عدم نمایش تصویر ممکن است به دلیل اتصال کابل اشتباه باشد.همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از رایج ترین مشکلاتی که در تلویزیون با آن مواجه هستیم این است که «تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد».

در برخی موارد، هنگام تماشای تلویزیون، صفحه تلویزیون به طور ناگهانی سیاه می‌شود.به نظر می‌رسد تلویزیون خاموش است اما صدای تلویزیون همچنان شنیده می‌شود و چراغ دکمه پاور تلویزیون نیز روشن است.مواقعی هم هست که تلویزیون را روشن می‌کنید، صدا می‌آید، اما تصویر وجود ندارد

و وقتی کانال رو عوض میکنی عکسی نمیبینید به شرطی که صداش خوب باشه در چین شرایطی مطمئن هستید که مشکل از تلویزیون است و باید آن را تعمیر کنید.

 

حتما بخوانید: ۸ راهکار برای رفع مشکل اتصال وای فای تلویزیون

مشکل بک لایت

اصلی ترین و رایج ترین مشکل زمانی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد مشکل نور پس زمینه تلویزیون یا بک لایت است. ابتدا بیایید ببینیم نور پس زمینه چیست و چه نقشی دارد.

علت اصلی مشکل تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد ، چیست؟

مشکل اصلی تلویزیون زمانی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد این است که نور پس زمینه تلویزیون آسیب دیده است.

نور پس زمینه نوری است که برای ایجاد تصویر به پس زمینه تلویزیون می‌تابد.مشکل نور پس زمینه یا عدم امکان نمایش تصویر در تلویزیون به روش های مختلفی مشخص می‌شود.در برخی از تلویزیون ها پس از روشن شدن تلویزیون و نمایش برند آن، صفحه سیاه می‌شود.

در برخی دیگر، نشانگر روشن/خاموش چشمک می‌زند یا در بعضی دیگر، بخشی از تصویر سیاه می‌شود و قسمتی دیگر تصاویر را مانند قبل پخش می‌کند.

دلیل این امر این است که نور پس زمینه هنگام سوختن یا از کار افتادن به قسمت های دیگر آسیب نمی رساند.به عنوان مثال، زمانی که تصویر وجود ندارد، اما صدا پخش می‌شود.

جمع بندی

مشکل تلویزیون صدا دارد اما بدون تصویر دلایل مختلفی دارد اما عمدتا مربوط به نور پس زمینه است. برای داشتن طول عمر بیشتر نور پس زمینه باید مواردی را که در مقاله به آن اشاره شد نیز رعایت کنید.

برای تعمیر نور پس زمینه، مطمئن شوید که تکنسین مربوطه باید آموزش دیده و با تجربه باشد. یک صنعتگر بی تجربه می تواند مشکل را بدتر کند. شما می توانید برای تعمیرات کلیه لوازم خانگی مانند : تعمیر تلویزیون، تعمیر ماشین لباسشویی و یا حتی تعمیر ماشین ظرفشویی خود با شماره های ثبت شده داخل سایت تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *