مشکلات رایج قهوه ساز و عیب یابی آن چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

همانطور که از نام آن پیداست از قهوه ساز برای تهیه قهوه استفاده می‌شود. دستگاه های قهوه ساز به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند، برقی یا غیر برقی، که می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در زیر برخی از مشکلات رایج قهوه ساز را توضیح خواهیم داد. دستگاه قهوه ساز چند منظوره نه تنها قهوه سنتی را آماده می کند، بلکه می توان از آن برای تهیه اسپرسو، لاته، کاپوچینو و سایر نوشیدنی ها نیز استفاده کرد.همچنین میتوانید تعمیرات کلیه لوازم برقی مثل تعمیر اسپرسوساز ، تعمیر بخارپز , تعمیر چایی ساز ،و غیره را  به تیم امدادکاران بسپارید تا بهترین تعمیر کاران در کوتاهترین زمان تعمیرات خود را انجام دهند.

 

مشکلات رایج قهوه ساز چیست؟

بسیاری از قهوه سازهای چند منظوره با عملکردهای ساده طراحی شده اند که شامل مجموعه های ساده تایمر برای عملکردهای مربوطه می شود. البته سایر عملکردهای دستگاه قهوه ساز می تواند گسترده تر باشد که عبارتند از:

 • تایمر های قابل تنظیم برای روشن یا خاموش شدن خودکار
 • ظرف قابل جدا شدن
 • سبد های فیلتر مش فولادی که باعث حذف فیلتر های کاغذی نیز شده است
 • تنظیمات گرمایش
 • کنترل دما
 • کلید های قطع کننده و روشن کننده برای راحتی کار
 • و غیره

اگر طعم قهوه شما مثل همیشه نیست، باید آن را به عنوان یک هشدار جدی در نظر بگیرید. یعنی یکی از اجزای دستگاه قهوه ساز گران قیمت شما دچار مشکل شده است. در این مقاله مشکلات رایج قهوه ساز را توضیح خواهیم داد.

قهوه را بو می کنید و می چشید، اما آن عطر و طعم طولانی را دریافت نمی کنید. مشکل از کجاست؟ یعنی یکی از قطعات گران قیمت قهوه ساز شما دچار مشکل شده است. اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید و چگونه آن را برطرف کنید، این مقاله را از دست ندهید زیرا ما به مشکلات رایج قهوه‌ ساز نگاه می‌کنیم و آن‌ها را برطرف می‌کنیم. اگر با روش های ذکر شده نمی توانید مشکل را حل کنید، باید تعمیر دستگاه قهوه ساز را به یک فرد مجرب بسپارید.

مشکلات رایج قهوه ساز که روشن نمی‌شود

راهکار: در مرحله اول پریز برق را چک کنید و از وجود برق در آن مطمئن شوید. حال باید سیم اتصال قهوه ساز و دوشاخه را بررسی کنید، در صورت مشاهده علامت خرابی و شکستگی سیم برق، کابل را تعمیر یا تعویض کنید.

مشکلات رایج قهوه‌ ساز که آب را گرم نمی‌کند

راهکار :قهوه ساز روشن می شود، اما متوجه می شوید که آب داخل آن گرم نمی شود، در این صورت باید پریز برق را هم چک کنید. چک کنید که پریز برق محکم باشد، اگر در پریز برق هست باید در جای دیگری به دنبال عیب بگردید.

کابل اتصال و دوشاخه دستگاه قهوه ساز را بررسی کنید، آن را به پریز دیگری وصل کنید و دستگاه را روشن کنید. اگر جریانی در دستگاه جاری باشد به این معنی است که سیم اتصال و دوشاخه دستگاه قهوه ساز مشکلی ندارد.

اگر سیم اتصال و دوشاخه را تعویض کرده اید، اما دستگاه قهوه ساز هنوز آب را گرم نمی کند، باید به سراغ المنت دستگاه بروید. المنت دم کردن قهوه وظیفه تولید گرما را بر عهده دارد، دستگاه را باز کرده و پایانه های المنت را پیدا کنید، اکنون باید دستگاه را مجدداً به منبع تغذیه وصل کنید. یک مولتی متر بردارید و اختلاف سطح الکتریکی را اندازه بگیرید.

اگر ولتاژ و جریان برق به دستگاه برسد، اما المنت گرمایشی تولید نکند، به این معنی است که المنت سوخته و نیاز به تعویض دارد. البته گاهی ممکن است ولتاژ و جریان به المنت نرسد که در این صورت باید خرابی دستگاه را در قسمت دیگری پیدا کنید.

مشکلات رایج قهوه ساز و عیب یابی آن چیست؟

حتما بخوانید : راهنمای عیب یابی اجاق گاز ونحوه رفع مشکلات

مشکلات رایج قهوه ساز  که قهوه در هنگام آماده شدن می‌جوشد

راهکار: اگر قهوه در زمان آماده شدن به جوش آمد، باید ترموستات قهوه ساز را تنظیم کنید، آن را به دلخواه تنظیم کنید، اما اگر دیدید که قهوه همچنان در قهوه جوش در حال جوشیدن است، باید ترموستات را تعویض کنید.

تنظیم نشدن ترموستات منشا بسیاری از مشکلات و خرابی های دستگاه قهوه ساز است، اگر دیدید که آب به دمای جوش می رسد، اما از لوله وسط جریان نمی یابد، باید به سراغ ترموستات بروید. در اکثر مواقع ترموستات مورد استفاده در قهوه ساز تنظیم نمی شود، باید آن را طوری تنظیم کنید که آب قهوه ساز کاملا بجوشد و در دستگاه بجوشد.

البته خم شدن یا گرفتگی شیر قهوه ساز نیز می تواند چنین مشکلی ایجاد کند. شیر قهوه ساز را بردارید و آن را تمیز کنید، اگر دیدید که سوپاپ خم شده و شکسته است، وقت تعویض آن است.

مشکلات رایج قهوه سا زکه  قهوه مزه تلخی دارد

راهکار: اگر قهوه دم کرده طعم تلخی دارد یعنی زمان تمیز کردن دستگاه فرا رسیده است، باید قهوه ساز را با مواد شوینده یا پاک کننده های طبیعی به خوبی تمیز کنید تا طعم تلخ قهوه از بین برود. برای این کار قسمت های داخلی قهوه ساز و فیلتر آن را جدا کرده و یکی یکی تمیز کنید و با دستمال نرم خشک کنید. اگر نمی دانید تمیز کردن قهوه ساز خود را از کجا شروع کنید، مقاله تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز را ببینید. تمیز کردن دستگاه قهوه باعث بهبود کیفیت قهوه می شود.

البته بیشتر اوقات میزان قهوه دم شده می تواند بر تلخی نوشیدنی تاثیر بگذارد، مقدار قهوه و حجم فنجان خود را در نظر بگیرید سپس قهوه را دم کنید.

مشکلات رایج قهوه ساز و عیب یابی آن چیست؟

حتما بخوانید: عیب یابی تلوزیون سامسونگ و نحوه رفع مشکلات 

مشکلات رایج قهوه ساز که  قهوه آماده شده رقیق است

راهکار: به یاد داشته باشید که همیشه از آب سرد برای تهیه قهوه استفاده کنید. آب گرم قهوه شما را رقیق می کند. همچنین میزان قهوه ای که برای تهیه آن استفاده می شود می تواند در رقیق شدن یا غلیظ شدن قهوه بسیار موثر باشد. برای تهیه یک قهوه غلیظ، پودر قهوه را زیاد اضافه نکنید. پودر قهوه بیش از حد می تواند قهوه را غلیظ کند، اما آن را تلخ می کند.

مشکلات رایج قهوه ساز که  قهوه آماده شده داغ نمی‌ماند

راهکار: قهوه دم کرده و آماده است، اما به سرعت خنک می شود و داغ نمی ماند. در این صورت باید دوباره سراغ المنت گرمایشی دستگاه قهوه ساز بروید. اگر متوجه شدید که دستگاه دیگر قهوه را گرم نگه نمی دارد، به این معنی است که باید عنصری را که قهوه را گرم نگه می دارد تعویض یا تعمیر کنید. برای تعویض المنت حرارتی قهوه ساز ابتدا باید ترمینال المنت را رها کنید سپس خود المنت را باز کنید.

پس از جدا کردن پایانه ها و صفحه نگهدارنده باتری، باید خود نگهدارنده باتری را از دستگاه جدا کنید. قطعه را بررسی کنید اگر احساس می کنید عنصر گرمایش قهوه ساز سوخته است، آن را تعویض کنید. اکنون تمام مراحل ذکر شده را برگردانید تا دستگاه دوباره سرهم شود.

مشکلات رایج قهوه ساز و عیب یابی آن چیست؟

حتما بخوانید: چرا اتو داغ می شود و به لباس می چسبد؟ راهکارهای رفع

نکات مهم در نگهداری قهوه ساز

به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از قهوه ساز باعث آسیب می شود، رسیدن حرارت زیاد به المنت حرارتی قهوه ساز فقط باعث آسیب به دستگاه می شود. بنابراین از قهوه ساز برای تهیه قهوه زیاد استفاده نکنید.

هر از گاهی برای تمیز کردن قهوه ساز وقت بگذارید، فیلتر و شیر و بدنه دستگاه را با دقت تمیز کنید. اگر دوست ندارید از شوینده های صنعتی برای تمیز کردن قهوه ساز خود استفاده کنید، آب لیمو و سرکه را امتحان کنید.

سوکت و سیم اتصال دستگاه قهوه ساز را به دقت بررسی کنید، اگر سیم اتصال خراب یا شکسته است، آن را تعویض کنید.

ایرادات رایج اسپرسوساز

 1. کف نداشتن اسپرسوساز
 2. خارج نشدن اسپرسو با وجود روشن بودن پمپ
 3. تلخ بودن اسپرسو
 4. گرم نکردن آب در اسپرسوساز
 5. جوشیدن اسپرسو
 6. صدای زیاد پمپ اسپرسوساز
 7. تفاله در اسپرسو
 8. خارج نشدن آب از لوله وسط اسپرسوساز
 9. گرم نکردن ترموستات اسپرسوساز
 10. رقیق بودن اسپرسو

به طور کلی و خلاصه اگر بخواهیم خرابی های دستگاه قهوه ساز را دسته بندی کنیم به چند قسمت تقسیم می شود:

 1. چراغ دستگاه روشن می شود ولی در کار قهوه ساز اختلال وجود دارد
 2. چراغ دستگاه روشن نمی شود و همزمان با روشن نشدن چراغ عملکرد نیز دچار اختلال شده است.
 3. حالت اتوماتیک دستگاه خراب شده باشد و فقط به صورت دستی می توان از آن استفاده کرد.
 4. هنگامی که کلیدهای پنل دستگاه قهوه ساز به درستی کار نکند.
 5. المنت، قطعات داخلی و سیم کشی خراب شده باشد و برای دستگاه قهوه ساز اختلال ایجاد کند.
 6. سیم کشی های خارجی دستگاه مثل دو شاخه ای که به پریز وصل می شود دچار نقص شده باشد.

با این مقاله با رایج ترین مشکلاتی که ممکن است در دستگاه های قهوه ساز ایجاد شود آشنا شده اید. پس اگر در حین کار با دستگاه با این مشکلات مواجه شدید، سعی کنید با آرامش آن را عیب یابی کنید و اگر خودتان نتوانستید مشکل را برطرف کنید فراموش نکنید که از مرکز خدمات امدادکاران کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *