پاور تلویزیون و علائم خرابی آن چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

از سری خدمات امدادکاران این بار برای معرفی واحد تعمیر تلویزیون و تعویض آن در اختیار شما عزیزان هستیم و در این مقاله به شرح عملکرد برد پاور تلویزیون، علائم خرابی برد تلویزیون می‌پردازیم.همچنین شما می توانید برای تعمیرات کلیه لوازم خانگی مانند: تعمیر سینمای خانگی ،تعمیر برد الکترونیکی و…. با ما در ارتباط باشید.

معرفی برد پاور تلویزیون (Power Board)

برد پاور یکی از قطعات مهم و حیاتی تلویزیون است. در تمام دستگاه هایی که از چند قطعه الکترونیکی تشکیل شده اند دارای برد پاور هستند در تلویزیون نیز همینطور است که بدون آن امکان برق رسانی به سایر قسمت های دستگاه به خصوص برد اصلی برای تولید نور پس زمینه وجود ندارد.

وظیفه برد پاور در تلویزیون چیست؟

برد پاور در تلویزیون در واقع به عنوان منبع تغذیه عمل می‌کند که برق مورد نیاز برای روشن شدن، روشن ماندن و نمایش تصویر در کنار صفحه نمایش را تامین می‌کند. بنابراین در صورت کوچکترین آسیبی که به این قطعه وارد شود دیگر تلویزیون روشن نمی‌شود که باید توسط متخصصین این حوزه تعمیر شود. در زیر برخی از علائم خرابی برد پاور در تلویزیون را شرح خواهیم داد.

پاور تلویزیون و علائم خرابی آن چیست؟

حتما بخوانید: علت سوختن بک لایت تلویزیون و روش تعمیر آن

علائم خرابی برد پاور تلویزیون

معمولا هر تلویزیونی زمانی که برد آن به مشکل می‌خورد بدون در نظر گرفتن مارک تلویزیون شما، علائم و عیوب مشابهی را از خود نشان می‌دهند که طبق آن تکنسین به شما می گوید چه کار کنید.از آنجایی که برد پاور وظیفه تامین برق و انرژی تلویزیون را بر عهده دارد، معمولا خرابی در منبع تغذیه تلویزیون بر عملکرد کل دستگاه تاثیر می گذارد که با هم بررسی می‌کنیم.

1-روشن نشدن تلویزیون

روشن نشدن تلویزیون یکی از رایج ترین علائم خرابی برد پاور تلویزیون است. وقتی برد پاور دستگاه شما از کار می افتدنشانه ای را از خود به نمایش می‌گذارند که کارشناسان این حالت را (dead) مرده می نامند. معمولا در این مواقع امکان تعمیر این قطعه وجود ندارد و کارشناسان تعویض کامل برد پاور را پیشنهاد می‌کنند.

2- دیر روشن شدن تلویزیون

تاخیر در روشن شدن تلویزیون اغلب به دلیل مشکل در برد پاور تلویزیون است. زمانی که تولید برق به اندازه کافی و به موقع انجام نشود، فرآیند روشن شدن دستگاه دیرتر انجام می‌شود و این مشکل توسط کارشناسان قابل رفع است.

3- روشن نشدن تلویزیون و توقف روی چراغ پاور

در اکثر مواقع این مشکل در تلویزیون های LCD به دلیل وجود مشکل در برد پاور دستگاه ایجاد می‌شود. اما اگر این علامت در تلویزیون های ال ای دی مشاهده شد، مشکل در برد اصلی تلویزیون است. در چنین مواقعی تعمیرات لازم قطعات باید توسط متخصصین انجام شود.

4- خاموش شدن خودکار تلویزیون

گاهی اوقات اتفاق می افتد که تلویزیون به طور خودکار خاموش می‌شود. این مشکل نیز ناشی از برد پاور تلویزیون است که به راحتی توسط متخصصین این حوزه قابل تعمیر است.

پاور تلویزیون و علائم خرابی آن چیست؟

حتما بخوانید: علت برفک تلویزیون چیست و چگونه رفع می شود؟

دلایل خرابی برد پاور تلویزیون

دانستن علل خرابی برد پاور تلویزیون و سوختن آن به شما کمک می‌کند تا از آسیب دیدن سایر قطعات جلوگیری کنید، در زیر به برخی از رایج ترین مواردی که منجر به خرابی برد پاور تلویزیون می‌شود، می پردازیم.

1- اتصال دائم تلویزیون به برق

یکی از مواردی که باعث ایجاد مشکل در برد پاور دستگاه می‌شود اتصال مداوم تلویزیون به برق است. این امر منجر به گرمای الکتریکی در دستگاه می‌شود و در نهایت به قطعات روی برد پاور آسیب می‌رساند.

2- نوسانات شدید جریان برق و بالا بودن ولتاژ برق ورودی

گاهی اوقات وقتی نوسانات شدید در جریان و ولتاژ بالای برق ورودی وجود دارد، تلویزیون و سایر وسایل الکترونیکی را با مشکل مواجه می‌کند. از آنجایی که این دستگاه ها سیم پیچ های زیادی دارند، ولتاژ بالا مدار این سیم پیچ ها را قطع می‌کند. بنابراین برای کنترل میزان ولتاژ ورودی تلویزیون بهتر است از تثبیت کننده ولتاژ استفاده کنید.

3- خرابی خازن‌های الکتریکی برد تغذیه

خازن یک جزء الکترونیکی غیرفعال است که وظیفه فیلتر کردن تداخل الکتریکی و رفع نوسانات خروجی برد پاور و پل دیود را بر عهده دارد. بنابراین در صورت آسیب دیدن خازن ها، عملکرد برد پاور دچار مشکل می‌شود. در این موارد تعویض خازن ها برای تعمیر برد پاور ضروری است.

4- فرسودگی قطعات برد پاور تلویزیون

دیر یا زود، بسته به تکنولوژی و کیفیت قطعات، فرسودگی برد پاور ممکن است در هر تلویزیونی اتفاق بیفتد. در صورت کارایی بالای این قطعات، خرابی برد پاور در برندهای مختلف تلویزیون رخ می‌دهد. در این صورت استفاده از قطعات نو و اورجینال برای تعمیر برد پاور ضروری است.

پاور تلویزیون و علائم خرابی آن چیست؟

حتما بخوانید: دلیل لرزش و پرش تصویر تلویزیون چیست؟

تعویض برد پاور تلویزیون

تعویض برد پاور تلویزیون یک کار تخصصی است که معمولا توسط تکنسین های آموزش دیده انجام می‌شود. گاهی اوقات برد پاور دستگاه کمی آسیب می‌بیند مانند آسیب آی سی، خازن یا ترانزیستور معیوب و یا مربوط به قطعه خاصی است که در چنین مواقعی با تعویض آن قطعه مشکل حل می‌شود. اما زمانی که برد پاور تلویزیون به میزان قابل توجهی آسیب دیده یا سوخته است، برد پاور دستگاه باید به طور کامل تعویض شود.

نکات مهم در تعمیر برد پاور تلویزیون

هر کدام از قطعات تلویزیون وظایف خاصی دارند. برد تغذیه تلویزیون که وظیفه تامین برق و تبدیل ولتاژ ورودی به ولتاژ سازگار با قطعات را بر عهده دارد، نقش آن در تمامی تلویزیون ها بسیار مهم و حیاتی است.

بنابراین تعمیر یا تعویض این قطعه از حساسیت فوق العاده ای برخوردار است. در صورت بروز مشکل در برد پاور تلویزیون یا قطعات آن، حتما از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *