دلایل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی چیست ؟

5 دقیقه زمان مطالعه

گاهی اوقات کاربران گوشی‌های با سیستم عامل اندروید و ios ، با مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی مواجه می‌شوند. بروز این مشکل می‌تواند دلایل سخت افزاری و یا نرم افزاری مختلفی داشته باشد، و به دلیل اینکه برقراری ارتباط میان گوشی و سیم کارت بسیار مهم و لازم است، می‌بایست در اسرع وقت این مشکل را حل کرد.

در این مقاله از نمایندگی امدادکاران راهکارهایی را مطرح خواهیم کرد که منجر به رفع مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی می‌شود.

دلایل بروز مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی

فرقی نمی‌کند سیستم عامل گوشی ios باشد و یا اندروید باشد، در هر صورت عواملی که موجب بروز این مشکل می‌شود در همه‌ی انواع گوشی‌ها یکسان است. در ادامه به بررسی دلایل این مشکل می‌پردازیم:

1-آسیب دیدن یا سوختن سیم کارت

2-نصب نادرست سیم کارت در جای خود

3-وجود مشکلات نرم افزاری

4-خراب شدن و شکستن خشاب سیم کارت

5-تنظیمات نادرست و اشتباه گوشی

6-وجود مشکل در ریجستری سیم کارت

7-ویروسی و آلوده شدن گوشی

این مشکل به هر دلیل که ایجاد شود باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کرد.

دلایل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی چیست؟

حتما بخوانید: دلایل آپدیت نشدن ios و روش‌ های رفع آن

راهکارهای رفع مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی

1-گوشی خود را ریستارت کنید

آسان ترین و بهترین روش برای حل مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی، ریستارت کردن آن می‌باشد. با انجام این روش، چنانچه یک باگ نرم افزاری سبب ایجاد چنین مشکلی شده باشد، به صورت خودکار شناسایی می‌شود و به وسیله‌ی سیستم عامل گوشی، مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی آیفون، سامسونگ، شیائومی، هواوی و غیره حل خواهد شد.

اگر پس از ریستارت کردن گوشی، مشکل گوشی همچنان پابرجا بود، پیشنهاد می‌کنیم یک بار دیگر گوشی خود را خاموش کرده و چند دقیقه‌ای صبر کنید، سپس مجدد آن را روشن کنید.

2-سیم کارت را مجدد در جای خود جایگذاری کنید

سیم کارت را از گوشی خود خارج کنید و یک بار دیگر با دقت کامل و توجه به علائم، آن را در جای خود قرار دهید. معمولا روی اسلات یا در اطراف درگاه خشاب سیم کارت، به صورت تصویری بسیار کوچک جهت صحیح سیم کارت و کارت حافظه نمایش داده شده است. با استفاده از این تصویر سیم کارت خود را به درستی درون گوشی قرار دهید. در نهایت تلاش کنید خشاب سیم کارت را هم با توجه به علایم و در جهت درست آن نصب کنید.

به احتمال زیاد مشکل خوانده نشدن سیم کارت همراه اول، ایرانسل و غیره با انجام این روش حل خواهد شد.

همچنین به این نکته توجه کنید که سیم کارت با دقت و در ابعاد درست پانچ شده باشد، در غیر این صورت، علت خوانده نشدن سیم کارت در گوشی قطعا همین موضوع است.

اگر متوجه شدید که قسمتی از خشاب سیم کارت دچار ترک یا شکستگی شده است، حتما آن را برای تعمیر به متخصصان حرفه‌ای بسپارید.

3-گوشی خود را روی حالت هواپیما بگذارید

اکثر اوقات دلیل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی، هنگ کردن قسمت سخت افزار مربوط به خواندن سیم کارت می‌باشد.

به همین دلیل یک بار گوشی خود را روی حالت هواپیما قرار دهید، و بعد از 1 دقیقه از این حالت در بیاورید. بعد از اینکار گوشی شروع به جستجوی شبکه می‌کند. به احتمال زیاد با انجام اینکار آنتن سیم کارت نشان داده می‌شود، و به این معناست که مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی برطرف شده است.

4-کانکتور را زیر ذره‌بین قرار دهید

کانکتور یا بخشی که خشاب سیم کارت را در داخل آن قرار می‌دهید را با دقت مورد بررسی قرار دهید. به صورت محکم در داخل این شکاف فوت کنید یا با استفاده از دستمالی نرم آن را تمیز کنید، که چنانچه گرد و غبار و آلودگی سطح آن را پوشانده است، تمیز شود. ممکن است همین آلودگی‌ها و ریزگردهای کوچک موجب ایجاد مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی شده باشد.

دلایل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی چیست؟

حتما بخوانید: نحوه ساخت اپل آیدی

5-از ریجستر شدن گوشی موبایل خود مطمئن شوید

درصورتی که  گوشی موبایل خود را به تازگی خریداری کرده‌اید، باید از ریجستر شدن آن اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت گوشی به نام صاحب سیم کارت ثبت نشده است و شما با مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی مواجه می‌شوید.

رجیستری قانونی است که در چند سال اخیر با هدف شناسایی گوشی‌های قاچاق اجرا شده است. برای اطمینان حاصل کردن از رجیستر بودن گوشی خود مراحل زیر را انجام دهید:

1-شماره سریال گوشی را که با علامت IMEI نشان داده می‌شود، روی جعبه گوشی خود پیدا کنید.

2-سپس در بخش شماره‌گیر گوشی خود کد #06#* را وارد کنید. یک کد به شما نمایش داده می‌شود. در صورتیکه با کد روی جعبه مغایرت داشته باشد، نشان دهندۀ قاچاق بودن گوشی شما می‌باشد.

همچنین می‌توانید کد IMEI گوشی خود را به شماره 7777 پیامک کنید تا از رجیستری گوشی مطمئن شوید.

6-گوشی اندرویدی خود را در وضعیت Safe Mode بوت کنید

شما می توانید با اجرا کردن اندروید در حالت Safe Mode این اختلال را رفع کنید. احتمال این وجود دارد که برنامه‌ای که به تازگی روی گوشی خود نصب کرده‌اید، دارای باگ باشد یا گوشی شما به بدافزاری آلوده شده باشد. در این صورت اندروید به درستی نمی‌تواند کار کند. هنگامیکه گوشی را در حالت Safe Mode اجرا کردید و مشکل برطرف نشد، لازم است گوشی خود را ریست فکتوری کنید. پیش از رسیت فکتوری کردن مطمئن شوید که علت نخواندن سیم کارت در گوشی اندرویدی را به خوبی تشخیص داده اید. برای این کار از نمایندگی تعمیرات موبایل کمک بگیرید.

7-سیم کارت و باتری را از گوشی جدا کنید

یک روش دیگر برای رفع مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی، این می‌باشد که سیم کارت و باتری گوشی خود را (درصورت قابل تعویض بودن) جدا کنید. قبل از انجام این کار، از خاموش بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنید. بعد از جدا کردن همه موارد، حدود یک دقیقه صبر کنید و هر دو را مجدد وارد گوشی کنید.

8-حافظه پنهان(کش)گوشی خود را پاک کنید

یکی دیگر از دلایل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی ممکن است به داده‌های حافظه پنهان مرتبط باشد. برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنیم که حافظه پنهان گوشی خود را پاک کنید. برای اینکار مسیر زیر را طی کنید:

Settings> Storage> Internal Storage> Cached Data

هنگامیکه گزینه‌ی داده‌های حافظه پنهان را انتخاب می‌کنید، اعلانی روی گوشی شما نمایش داده می‌شود، که به شما می‌گوید با این کار حافظه پنهان برای همه برنامه‌های موبایل شما پاک می‌شود و فقط باید بر روی گزینه‌ی “حذف” کلیک کنید.

دلایل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی چیست؟

حتما بخوانید: دلایل کار نکردن اپ استور

آیا مطمئن هستید که سیم کارت مشکل ندارد؟

هنگامیکه سیم کارت گوشی شما سوخته باشد، با مشکل خوانده نشدن سیم کارت در گوشی اندرویدی یا آیفونی خود مواجه خواهید شد.

همچنین می‌توانید برای اطمینان از سالم بودن سیم کارت خود، آن را در یک گوشی همراه دیگر امتحان کنید. اگر گوشی جدید بدون هیچ مشکلی سیم کارت را شناسایی کرد، مطمئن می‌شوید که مشکل  سیم کارت در گوشی مربوط به سخت افزار یا تنظیمات گوشی می‌شود. در غیر این صورت اگر همچنان خطای «عدم شناسایی سیم کارت» را مشاهده کردید، ممکن است سیم کارت شما سوخته یا خراب شده باشد.

در اولین قدم سطح طلایی رنگ سیم کارت خود را توسط یک دستمال نرم تمیز کنید. البته مراقب باشید که به هیچ عنوان خراشی روی آن ایجاد نشود. سپس مجدد سیم کارت را بررسی کنید. اگر باز هم مشکل داشتید، حتما به یک مرکز تعمیر موبایل معتبر مراجعه کنید.

اگر از همان ابتدا راهکاری برای شناسایی علت خوانده نشدن سیم کارت در گوشی وجود داشت، دیگر احتیاجی به اتلاف وقت برای امتحان کردن روش‌های مختلف نبود. متأسفانه، تا زمانیکه دستگاه اندرویدی پیامی را به شما نشان دهد که علت آن چیست، باید تمام راهکارهای ذکر شده را انجام دهید.

تعمیرات موبایل در امدادکاران

شما در هر نقطه از شهر تهران که هستید (شمال،جنوب،شرق،غرب) می‌توانید در خواست خود را برای تعمیرات نرم افزاری موبایل، مانند خوانده نشدن سیم کارت در گوشی در تهران ثبت کنید.

همچنین می‌توانید تعمیرات انواع برند‌های موبایل اعم از آیفون، سامسونگ، تعمیر گوشی شیائومی و هواویی و غیره را به تیم متخصص وحرفه‌ای امدادکاران بسپارید تا در کمترین زمان ممکن موبایل شما را تعمیر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *