راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزر

5 دقیقه زمان مطالعه

امروزه قیمت تعمیر لوازم خانگی از جمله تعمیر یخچال به شدت افزایش یافته است به همین دلیل این لوازم باید به درستی نگهداری شوند. افزایش طول عمر یخچال یکی از نکاتی است که در خانه داری باید به آن توجه کرد. بسیاری از افراد نحوه نگهداری صحیح از یخچال را برای افزایش عمر آن نمی‌دانند و با بی احتیاطی عمر یخچال را کوتاه می‌کنند. بر این اساس در این مقاله به راهکارهایی برای افزایش طول عمر یخچال می‌پردازیم. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب با امدادکاران همراه باشید.

راهکارهایی برای افزایش عمر یخچال:

1.به فاصله استاندارد یخچال از دیوار دقت کنید

برای اطمینان از گردش هوای مناسب در اطراف یخچال فریزر، مطمئن شوید که فضای کافی در دو طرف و همچنین قسمت بالایی دارید. توجه داشته باشید که بین یخچال و دیوار پشت آن حداقل 5 سانتی متر فاصله وجود دارد.

2.لاستیک دور درب را تمیز نگه دارید

لاستیک یا نوار دور درب یخچال از خروج هوای سرد یا ورود گرما به داخل یخچال جلوگیری می‌کند. پس از مدتی، نوار ممکن است فرسوده و بی اثر شود. در این مورد، شما باید برای نوار دور درب درخواست دهید. تمیز کردن لاستیک دور درب در فواصل زمانی معین یکی از مواردی است که عمر مفید یخچال شما را افزایش می‌دهد.

 

راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزرچگونه است؟

حتما بخوانید:چرا بدنه یخچال برق دارد؟

3.یخچال فریزر را به صورت منظم تمیز کنید

یکی از ساده‌ترین کارها برای افزایش طول عمر یخچال، تمیز کردن منظم دستگاه است. برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در دستگاه، قفسه‌ها و کشوها را تمیز کرده و مواد غذایی فاسد شده را از یخچال خارج کنید. برای تمیز کردن سطوح بیرونی یخچال از آب گرم و صابون یا مواد شوینده ملایم استفاده کنید.

4.درب یخچال را به طور مداوم باز و بسته نکنید

باز و بسته شدن طولانی مدت درب یخچال باعث ایجاد مشکل در عملکرد دستگاه و آسیب دیدن قطعات آن می‌شود. برای افزایش طول عمر یخچال از باز و بسته کردن مداوم درب یخچال خودداری کنید. این مورد نه تنها باعث از کار افتادن قطعات می‌شود، بلکه باعث درست کار نکردن دستگاه نیز می‌شود.

5. یخچال را تراز کنید

برای سر و صدای یخچال و همچنین جلوگیری از آسیب به دستگاه، حتما از افقی بودن یخچال فریزر اطمینان حاصل کنید و دستگاه را روی سطح صاف نصب کنید. اگر یخچال تراز نباشد، ممکن است سیستم خنک کننده داخلی به درستی کار نکند. تراز کردن یخچال یکی از مواردی است که عمر مفید آن را افزایش می‌دهد.

 6.یخچال را بیش از اندازه پر نکنید

هنگام خرید یخچال دقت کنید که این واحد حدود یک چهارم بیشتر از فضای مورد نیاز داشته باشد. زیرا پر شدن بیش از حد یخچال باعث می‌شود که هوا با مشکل مواجه شود در حالی که مصرف برق افزایش می‌یابد.

همچنین توجه داشته باشید که یخچال قفسه نیست! فضای بالای یخچال جای مناسبی برای نگهداری جعبه‌های غلات و… به نظر می‌رسد اما سبک‌ترین وسایل نیز می‌توانند روند حذف حرارت را مختل کنند که در نهایت بر عملکرد صحیح یخچال تاثیر می‌گذارد.

راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزرچگونه است؟

 

حتما بخوانید:عیب یابی و تعمیر فن یخچال

7.هنگام جابجایی یخچال مراقبت کافی

یکی دیگر از راه‌های افزایش عمر یخچال دقت در جابجایی یخچال است. اگر اسباب و اثاثیه دارید یا می‌خواهید جای یخچال را عوض کنید باید در جابجایی آن دقت کنید تا به یخچال آسیبی وارد نشود. همانطور که می‌دانید یخچال با استفاده از گازی که در پشت آن وجود دارد و در داخل لوله‌ها جریان دارد، یخچال را خنک می‌کند.

زمانی که یخچال جابجا می‌شود، اگر لوله‌های درهم در پشت یخچال آسیب ببینند و این لوله‌ها شکسته یا سوراخ شوند و یا اگر کمپرسور یخچال که گاز را منتقل می‌کند آسیب ببیند، باعث نشت گاز مبرد و خنک شدن آن می‌شود. تکمیل نشده است. در نتیجه باید به آرامی و با دقت انجام شود.

همچنین پس از جابجایی یخچال باید 3 ساعت آن را در حالت استراحت قرار داد تا جریان گاز قطع شود و سپس آن را به پریز برق وصل کنید.

8.مواد غذایی داغ داخل یخچال فریزر قرار ندهید

حتما بارها شنیده‌اید که می‌گویند غذا را کاملا خنک کنید و سپس در یخچال بگذارید. اگر غذای گرم را در یخچال بگذارید باعث می‌شود هوای گرم وارد یخچال شود و یخچال هوای سرد را جذب نکند.

همچنین بهتر است ظروفی را که کنار هم قرار می‌گیرند با فاصله در یخچال قرار دهید تا هوا به خوبی جریان داشته باشد. چسباندن ظروف مختلف به یکدیگر جریان هوا را مسدود می‌کند و یخچال به خوبی خنک نمی‌شود.

 

راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزرچگونه است؟

حتما بخوانید:تعمیر یخساز یخچال ساید بای ساید

بوی بد یخچال و تاثیر آن در کاهش عمر آن

  • بوی بد یخچال یکی از آزاردهنده ترین چیزهای این دستگاه است.
  • گاهی اوقات کاربر تصمیم می‌گیرد دستگاه را تغییر دهد.اما خلاص شدن از شر بوی بد غذا راه حل ساده ای دارد.
  • نکته مهم این است که این بوی بد باید در همان روزهای اول پیدایش، از بین برود تا قسمت های مختلف یخچال را تحت تاثیر قرار ندهد. این کار باعث افزایش طول عمر یخچال نیز می‌شود. به این دلیل که اجزای داخلی آن مانند بدنه و غیره تحت تأثیر این بوی بد قرار می‌گیرند.
  • برای رفع این بو می‌توانید از خوشبو کننده‌های یخچال استفاده کنید.
  • همچنین می‌توانید از روش‌های خانگی مانند استفاده از زغال، پوست لیمو یا شستن داخل یخچال با جوش شیرین استفاده کنید.
  • بوی بد یخچال و کاهش طول عمر یخچال به یکدیگر مرتبط هستندپس به این نکته توجه کنید.

انتخاب ظروف مناسب برای قرار دادن در یخچال و تاثیر آنها بر عمر دستگاه

ظروفی که برای قرار دادن مواد غذایی در یخچال استفاده می‌کنیم نیز در افزایش عمر یخچال موثر است. زیرا هدف از افزایش عمر یخچال تنها افزایش عمر و کارایی موتور آن نیست. اما سایر قسمت‌های آن مانند قفسه‌ها و غیره نیز باید محکم بمانند.

– سعی کنید از قرار دادن ظروف سنگین در یخچال خودداری کنید.

– تا حد امکان غذا را در ظروف پلاستیکی، کیسه‌های فریزر و سایر لوازم مناسب قرار دهید.

– تنظیم دمای مناسب دستگاه برای افزایش طول عمر یخچال

– اگر دمای محفظه یخچال کمتر از حد لازم باشد، دستگاه نمی تواند رطوبت ناشی از غذا را به درستی خشک کند.

– در نتیجه کابین آن مرطوب شده و هاله ای از بخار در قفسه های مختلف دستگاه ایجاد می شود.

– کمپرسور همچنین برای حذف بخار تولید شده باید سخت‌تر کار کند و در نتیجه عمر مفید آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

به همین دلیل برای افزایش عمر یخچال بهتر است درجه حرارت را به درستی تنظیم کنید.

در پایان

امروزه با توجه به نیاز مصرف کنندگان، یخچال فریزر در مدل‌های مختلفی ساخته و به بازار عرضه می‌شود که هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی می‌باشند. اما توجه به این نکته ضروری است که یخچال فریزر بدون در نظر گرفتن نوع و مدل نیاز به مراقبت و نگهداری مناسب دارد تا عمر مفید آن افزایش یابد. با استفاده از راهکارهایی که در این قسمت به اختصار به آنها اشاره می شود، می‌توانید به راحتی چندین سال بدون هیچ مشکلی از دستگاه خود استفاده کنید تا عمر مفید یخچال را افزایش دهید.همچنین میتوانید برای کلیه تعمیرات لوازم خانگی مانند: تعمیر تلویزیون، تعمیر ماکروفر و غیره را به تیم امدادکاران بسپارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *