سنسور یخچال چیست و انواع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

سنسور عنصر حساسی است که مقادیر فیزیکی مانند فشار، گرما، رطوبت، دما و غیره را تبدیل می‌کند.شما می توانید برای تعمیر یخچال خود در هر نقطه از شهر تهران با نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ در تهران با شماره های ثبت شده داخل سایت تماس بگیرید

سنسور چیست؟

سنسور نوعی مبدل است که با توجه به عملکرد خود می تواند تغییرات فیزیکی یا شیمیایی در مقادیر مختلف مانند رطوبت، گرما، دما و غیره را تبدیل کند. در یک مقدار یا سیگنال الکتریکی سنسورها را می توان به تنهایی استفاده کرد و برای خواندن آنها نیازی به استفاده از دستگاه دیگری مانند دماسنج های معمولی نیست، اما بیشتر سنسورها باید با دستگاه دیگری مانند ترموکوپل، اجاق گاز و غیره استفاده شوند. به طور کلی سنسورها به ویژه سنسورهای دما به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شوند.

تفاوت این دو سنسور در خروجی آنهاست، با سنسور دیجیتال اطلاعات به صورت متناوب و به صورت پالس های 0 و 1 نمایش داده می شود، در حالی که با سنسور دمای آنالوگ سطح ولتاژ متناسب با تغییرات دما تغییر می کند.

عملکرد سنسور یخچال چیست؟

در یخچال سنسور به عنوان بخشی عمل میکند که اطلاعات مختلفی مانند دما و رطوبت را از محیط داخل یا خارج یخچال دریافت می‌کند و برای نمایش دمای مورد نظر به تابلوی برق دستگاه می فرستد. در مورد برچسب انرژی یخچال بیشتر بخوانید.

سنسور یخچال چیست و انواع آن

حتما بخوانید: سیم کشی یخچال و نکات ایمنی آن

سنسور دیفراست یخچال چیست؟

سنسور یخ زدایی یخچال معمولاً هر ده ساعت کارکرد کمپرسور یخچال یک بار برفک زدایی یا یخ زدایی می‌کند. سنسور یخ زدایی زمانی که دمای قسمت گرمایش یخ زدایی (دیفراست هیتر) به مقدار لازم برسد آن را خاموش می‌کند تا به اواپراتور آسیبی وارد نشود.

سنسور در یخچال های جدید معمولا از نوع ضریب حرارتی منفی (NTC) است، به این معنی که با افزایش دما، هدایت الکتریکی افزایش می یابد یا مقاومت الکتریکی کاهش می یابد. ترمیستور نوعی مقاومت حساس به دما است که از مواد نیمه هادی در این دستگاه مقاومت الکتریکی که به تغییرات دما حساس است ساخته شده است. در واقع با اندازه گیری مقاومت ترمیستور می توان دمای آن را اندازه گیری کرد بنابراین به عنوان سنسور دما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی انواع سنسور یخچال فریزر

یخچال های مختلف، به خصوص انواع جدید ساید بای ساید و یخچال فریزر، سنسورهای زیادی دارند، اما سنسورها در اکثر برندها مشابه هستند.

سنسور دمای یخچال: سنسوری است که دمای داخل یخچال را اندازه گیری می‌کند و اگر در محدوده تعیین شده برای یخچال نباشد به کمپرسور می گوید که بیشتر کار کند.

سنسور دمای فریزر: مشابه سنسور یخچال نسبت به دمای پایین حساسیت بیشتری دارد و برای اندازه گیری دمای قسمت فریزر دستگاه استفاده می شود

سنسور دمای محیط: این سنسور وظیفه تشخیص دمای محیط و ارسال آن به برد مدار دستگاه برای تنظیم ولتاژ ورودی به کمپرسور را بر عهده دارد.

سنسور یخ زدایی: یخ زدایی یا برفک زدایی معمولاً هر ده ساعت کارکرد کمپرسور یخچال یک بار اتفاق می افتد. سنسور یخ زدایی زمانی که دمای قسمت گرمایش یخ زدایی (دیفراست هیتر) به مقدار لازم برسد آن را خاموش می کند تا به اواپراتور آسیبی وارد نشود.

سنسور درب یخچال: عملکرد سنسور درب یخچال معمولاً در صورت باز ماندن درب آنها با نور یا صدایی مانند یخچال یا فریزر همراه است.

سنسور دیسپنسر یا آبریز یخچال: سنسور دیسپنسر زمانی فعال می شود که یک فنجان در دیسپنسر قرار می گیرد و یخ یا آب از محل اتصال حاصل خارج می شود. در مدل‌های جدید، سنسور پخش‌کننده با شناسایی محل، شکل و ارتفاع ظرفی که در قسمت تخلیه قرار می‌گیرد، اجازه تخلیه آب یا یخ را می‌دهد.

سنسور دمای کمپرسور یخچال:  وظیفه دارد در صورت گرم شدن بیش از حد،کمپرسور را خاموش کند.

سنسور یخچال چیست و انواع آن

حتما بخوانید: علت تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟

روش تست و تعویض سنسور یخچال فریزر

برای بررسی خرابی سنسور یخچال به یک اهم متر نیاز دارید. توجه داشته باشید که معمولا سنسورها قابل تعمیر نیستند و در صورت معیوب بودن باید آنها را تعویض کنید. همچنین معمولا در صورت خرابی سنسور دما یخچال های برندهای مختلف با نمایش ارورهای مختلف ERROR این مشکل را نشان می دهند. به عنوان مثال، خطاهای F2، F3 و F4 در یخچال های اسنووا به ترتیب با خرابی سنسور فریزر، سنسور یخچال و سنسور یخ زدایی مرتبط است.

روش تست سنسور یخچال فریزر

برای تست ترمیستور و سنسور یخچال همانطور که گفته شد به یک اهم متر نیاز دارید.

1-برای بررسی ترمیستور، آن را از یخچال خارج کنید.

2-برای بررسی دماهای مختلف در حین کار ترمیستور می توانید اجازه دهید 3ترمیستور به دمای محیط برسد و برای دمای پایین از یک لیوان آب یخ استفاده کنید.

هنگامی که سنسور به دمای اتاق گرم می شود، سنسور باید در دمای 68 درجه فارنهایت یا 20 درجه سانتی گراد به حدود 6.2 کیلو اهم برسد و از آنجایی که ترمیستور در ظرف پر از آب یخ است، سنسور باید نزدیک به 32 درجه فارنهایت یا 0 درجه باشد. C در سانتیگراد که تقریباً 16.3K اهم است.

اگر مقادیری که به دست می آورید با این اعداد فاصله دارند، سنسور دستگاه به خوبی کار نمی کند و باید تعویض شود.

روش تعویض سنسور یخچال فریزر

1-یخچال را از برق بکشید.

2سنسور دما را پیدا کنید، معمولاً با یک پوشش پلاستیکی پوشانده شده است. همچنین می توانید از دفترچه راهنمای یخچال 3برای یافتن محل سنسور کمک بگیرید.

4می توانید با کمی فشار روی کناره، پوشش سنسور را بردارید. بسته به مدل یخچال، نحوه قرار دادن درب ها متفاوت است، اما معمولاً به راحتی بسته می شوند و قابل جدا شدن هستند.

با برداشتن درپوش، می توانید سنسوری را که به سوکت داخل یخچال منتهی می شود، مشاهده کنید. سنسور آسیب دیده باید با دقت با استفاده از سیم برش از سوکت خارج شود.

سنسور قدیمی را با یک سنسور جدید شبیه به مدل یخچال خود تعویض کنید و آن را به پریز وصل کنید.

در نهایت درپوش سنسور را وصل کرده و یخچال را روشن کنید.

سنسورهای غیر تماسی حسگرهایی هستند که وجود یک قطعه را حس می کنند و با نزدیک شدن آن فعال می شوند. این عمل به گونه ای است که می تواند یک رله، کنتاکتور یا سیگنال الکتریکی را به طبقه ورودی سیستم ارسال کند.

سنسور یخچال چیست و انواع آن

حتما بخوانید: دمپر یخچال چیست؟نحوه تعمیر آن

مزایای سنسورهای بدون تماس یا همجواری

سرعت سوئیچینگ زیاد:

در مقایسه با سوئیچ های مکانیکی، سنسورهای سوئیچینگ سرعت بالایی دارند، بنابراین برخی از آنها (سنسور سرعت القایی) با سرعت سوئیچینگ تا 25 کیلوهرتز کار می کنند.

طول عمر زیاد:

به دلیل عدم تماس مکانیکی و عدم نفوذ آب، روغن، گرد و غبار و غیره عمر طولانی دارند.

عدم نیاز به نیرو و فشار:

با توجه به عملکرد سنسور، هنگام نزدیک شدن قطعه، نیازی به نیرو و فشار نیست.

قابل استفاده در محیط‌های مختلف با شرایط سخت کاری:

سنسورها را می توان در محیط هایی با فشار بالا، دمای بالا، اسید، روغن، آب و غیره استفاده کرد.

عدم ایجاد نویز در هنگام سوئیچینگ:

نویز جهشی به دلیل استفاده از نیمه هادی ها در مرحله خروجی ایجاد نمی شود.

سنسورهای القائی

سنسورهای القایی حسگرهای غیر تماسی هستند که فقط به فلزات واکنش نشان می دهند و می توانند دستورات مستقیم را به رله ها، شیرهای برقی، سیستم های اندازه گیری و مدارهای کنترل الکتریکی (مانند PLC) ارسال کنند.

اساس کار و ساخت سنسورهای القایی

ساختار این سنسورها از چهار طبقه اسیلاتور، دمدولاتور، ماشه اشمیت، تقویت خروجی تشکیل شده است.

اسیلاتور:

قسمت اصلی این سنسورها از یک نوسان ساز با فرکانس بالا تشکیل شده است که می تواند توسط قطعات فلزی تحت تاثیر قرار گیرد. این نوسان ساز یک میدان الکترومغناطیسی در قسمت حساس سنسور ایجاد می کند. نزدیک شدن به یک قطعه فلز باعث ایجاد جریان های گردابی در قطعه می شود و این عمل باعث جذب انرژی میدان و در نتیجه کاهش دامنه نوسانگر می شود. از آنجایی که مرحله دمدولاتور آشکارساز دامنه نوسان ساز است، در نتیجه کاهش دامنه نوسان ساز، این قسمت به مرحله ماشه اشمیت منتقل می شود. کاهش دامنه نوسانگر خروجی تریگر اشمیت را فعال می کند و این قسمت نیز به نوبه خود مرحله خروجی را راه اندازی می کند.

نحوه نصب سنسورهای القائی

هنگامی که دو یا چند سنسور القایی در کنار یکدیگر یا در مقابل یکدیگر نصب می شوند، شرایط زیر باید رعایت شود:

الف) نحوه نصب سنسورهای القائی Flush:

سنسورهای فلاش (شلددار) سنسورهایی هستند که قسمت حساس سنسور توسط یک پوسته فلزی احاطه شده است، زمانی که دو یا چند عدد از این سنسورها در یک سطح روی محفظه فلزی دستگاه نصب می شوند، لازم است فاصله ها هنگام نحوه نصب آن رعایت شود.

ب) نحوه نصب سنسورهای القائی Non-Flush:

با سنسورهای اصلاح نشده (بدون محافظ)، قسمت حساس سنسور خارج از محفظه فلزی آن قرار دارد. فاصله سوئیچینگ  باانواع سنسورها برابر یا بیشتر از سنسورهای فلاش است.

ج) نحوه نصب سنسورهای القائی در مقابل هم:

هنگامی که دو سنسور القایی در مقابل یکدیگر نصب می شوند، حداقل فاصله 6Sn باید رعایت شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کرده ایم به طور مختصر با سنسورهای مختلف یخچال فریزر و نحوه تست و تعویض آن ها آشنا شویم. توجه داشته باشید که تعویض این قطعه در برخی از مدل های یخچال نیاز به توجه ویژه ای دارد، اگر علاقه ای به کارهای فنی ندارید و یا نگران آسیب دیدن یخچال خود هستید، حتما تعویض سنسور یخچال را به متخصص بسپارید. امدادکاران با بهره گیری از کارشناسان مجرب در زمینه تعمیر لوازم خانگی آماده خدمت رسانی به شما می باشد. در صورت نیاز به یک تکنسین تعمیر یخچال نیز می توانید به متخصصان آن اعتماد کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *