بلبرینگ ماشین لباسشویی چیست؟علل خرابی آن

5 دقیقه زمان مطالعه

ماشین لباسشویی خود را روشن می‌کنید اما آنقدر صدای آن بلند است که باید گوش های خود را بگیرید.گاهی لباسشویی ها اعتراض خود را اینگونه بیان می‌کنند. همانطور که در مقاله علت صدای ماشین لباسشویی نوشته بودیم، یکی از دلایل بروز این مشکل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی است. در این مقاله از تعمیرگاه امدادکاران قصد داریم قطعه بلبرینگ ماشین لباسشویی را به طور کامل و دقیق بررسی کنیم.

بلبرینگ ماشین لباسشویی چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

بلبرینگ ماشین لباسشویی که به آن یاتاقان نیز گفته می‌شود، بخشی است که باعث چرخش کاسه ماشین لباسشویی می‌شود. اگر به خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی توجه نکنید و با تعمیر یا تعویض ماشین لباسشویی خود کار نکند، عملکرد ماشین مختل شده و ممکن است قطعات دیگر آسیب ببینند.

خوب است بدانید که یاتاقان در دو نوع وجود دارد:

 1. بلبرینگ‌ها
 2. رولبرینگ‌ها

هر دو قسمت طراحی ساده ای دارند و بسیار شبیه هم هستند. با این تفاوت که عنصر غلتان در بلبرینگ به صورت ساچمه ای و در مورد رولبرینگ ها به صورت رول و استوانه ای می‌باشد.

ناگفته نماند که بلبرینگ ها مقاومت کمتری نسبت به رولبرینگ دارند زیرا بار را به صورت عمودی و شعاعی حمل می‌کنند.

بلبرینگ ماشین لباسشویی چیست؟علل خرابی آن

حتما بخوانید: علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی چیست؟

نشانه های خرابی بلبرینگ های ماشین لباسشویی

برای اینکه بتوانید در اسرع وقت دلیل اعتراض ماشین لباسشویی خود را متوجه شوید، باید علائم خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی را بدانید، بنابراین در این قسمت این علائم را با هم بررسی می‌کنیم:

 • سروصدای زیاد در هنگام شستشو

گاهی اوقات صدای ماشین لباسشویی شما آنقدر بلند است که فکر می‌کنید موتور ماشین لباسشویی مشکل دارد، اما در واقع این بلبرینگ ها هستند که صدا را ایجاد می‌کنند.

با گذشت زمان با افزایش عمر ماشین لباسشویی، بلبرینگ فرسوده می‌شود و این مشکل باعث ایجاد صدای زیادی در هنگام شستشو می‌شود. این صدا زمانی که ماشین لباسشویی در چرخه خشک شدن است بیشتر شنیده می‌شود و درست مانند برخورد دو تکه آهن به یکدیگر است.

 • حرکت بیش از حد دیگ‌های داخلی و خارجی

یک راه آسان برای بررسی آسیب بلبرینگ ماشین لباسشویی وجود دارد که به صورت بالا و پایین کردن ماشین لباسشویی با دست است. اگر دیدید که دیگ بیش از چند میلی مترحرکت می‌کند، به احتمال زیاد بلبرینگ فرسوده شده است و باید به فکر تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی باشید.

 • وجود لکه‌ی روغن روی لباس

اگر پس از شستن لباس ها متوجه لکه روغن روی آن شدید، باید مشکوک به آسیب دیدن یاتاقان های ماشین لباسشویی باشید و پس از بررسی این قطعات، در صورت آسیب در اسرع وقت آنها را تعویض کنید.

 • نشت کردن آب

یکی دیگر از علائم خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی نشت آب است. برای اطمینان از سالم بودن یا خرابی بلبرینگ ها، باید بلبرینگ و کاسه نمدی دستگاه را به دقت بررسی کنید. اگر متوجه نشت آب شدید، به احتمال زیاد نیاز به تعویض بلبرینگ دارید.

بلبرینگ ماشین لباسشویی چیست؟علل خرابی آن

حتما بخوانید: آموزش تعمیر و تعویض لاستیک درب یخچال

علت خرابی بلبرینگ های لباسشویی

قبل از تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی، خوب است علت خرابی این قطعه را بررسی کنید تا بدانید از چه کارهایی باید اجتناب کنید تا بلبرینگ ماشین لباسشویی شما برای مدت طولانی سالم بماند:

 • استفاده از لباسشویی بیش از توان آن

برخی از افراد عادت دارند تمام لباس های کثیف را در یک روز بشویند یا آن را چندین بار پشت سر هم بدون توقف روشن کنند. باید بدانید که این کار به بلبرینگ ماشین لباسشویی آسیب می‌رساند و عمر مفید ماشین لباسشویی را کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است لباس ها را پشت سر هم بشویید و بین هر بار استفاده از ماشین لباسشویی حداقل 4 ساعت فاصله بگذارید.

 • پر کردن لباسشویی بیش از حد ظرفیت آن

همانطور که می‌دانید ظرفیت هر ماشین لباسشویی مشخص است، ظرفیت بر اساس وزن خشک لباس محاسبه می‌شود. بنابراین بهتر است ماشین لباسشویی را با حجم زیادی از لباس های کثیف پر نکنید.

همچنین شستن لباس های بزرگ و سنگین، پتو و پرده در ماشین لباسشویی در دراز مدت به بلبرینگ آسیب می‌رساند.

 • تراز نبودن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی به درستی نصب نشده باشد، احتمال تراز نبودن آن افزایش می یابد. این مشکل باعث می‌شود که ماشین لباسشویی در هنگام چرخش ظروف به شدت تکان بخورد. ضربه هایی که توسط کمک فنرها خنثی نمی‌شوند. این وضعیت به بلبرینگ ماشین لباسشویی و سایر قسمت های ماشین آسیب می‌زند.

 •  سرویس نکردن سالیانه‌ی لباسشویی

بهترین کاری که می‌توانید برای نگهداری بهتر ماشین لباسشویی خود انجام دهید این است که از یک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید تا ماشین لباسشویی شما را هر ساله بررسی و سرویس کند. با این کار نه تنها از خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی، بلکه از مشکلات احتمالی سایر قطعات نیز مطلع خواهید شد. به این ترتیب هزینه های تعمیر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

بلبرینگ ماشین لباسشویی چیست؟علل خرابی آن

حتما بخوانید: تعمیر و تعویض دیگ ماشین لباسشویی

آموزش تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی یکی از سخت ترین کارها در تعمیر ماشین لباسشویی است، بنابراین اگر تجربه و مهارتی در این زمینه ندارید بهتر است کار را به متخصصین امدادکاران بسپارید.

مراحل تعویض به شرح زیر است:

 1. قبل از هر کاری، ماشین لباسشویی را خاموش کرده و آن را از پریز جدا کنید. بهتر است هنگام جدا کردن دستگاه از دستکش محافظ استفاده کنید تا به دست شما آسیبی نرسد.
 2. پانل بالایی ماشین لباسشویی را که با چند پیچ ​​در جای خود نگه داشته شده است باز کنید و کشوی جا پودری را بردارید. پس از باز کردن پیچ های زیر جاپودری، به آرامی تمام کابل ها و اتصالات را از تایمر دستگاه یا تابلو برق جدا کنید.
 3. برای جلوگیری از بروز مشکل در هنگام آب بندی مجدد برد، قبل از باز کردن اتصالات، چند عکس از برد بگیرید. (توصیه می‌کنیم این کار را برای تمام مراحل انجام دهید.)
 4. پیچ های صفحه سپر پنل کنترل را باز کرده و صفحه را بردارید.
 5. حالا پنل جلویی ماشین لباسشویی را باز کنید.
 6. در این مرحله محفظه اصلی جاپودری را باز کرده و شلنگ های ورودی که آب را به جاپودری می آورند همراه با شلنگ لاستیکی جدا کنید. (با انبردست می‌توانید این کار را بهتر انجام دهید.)
 7. لاستیک درب واشر را از آن جدا کنید. تمام سیم ها را با دقت از المنت جدا کنید.
 8. با باز کردن پنل پشتی دیگ و تسمه که به موتور وصل است را می‌بینید. (برای برداشتن تسمه ابتدا آن را بکشید و سپس بچرخانید)
 9. درپوش را باز کنید و بیرون بکشید. حالا نوبت حذف موتور است. برای این کار کابل ها را جدا کرده و پیچ های موتور را باز کنید.
 10. شلنگ تخلیه آب را از زیر محفظه شستشو جدا کنید.
 11. سیم ها و کابل هایی که هنوز به ماشین لباسشویی متصل هستند را جدا کنید. چون برای کشیده شدن کامل دیگ نباید به چیزی گیر کند تا به راحتی جدا شود.
 12. پیچ های بالا و پایین آن را باز کنید. مطمئن شوید که تمام لوازم جانبی از ماشین لباسشویی خارج شده اند، سپس گیره های فنری را از ماشین جدا کرده و محفظه را بیرون بکشید. حالا تمام پیچ های دیگ را باز کنید.
 13. اکنون زمان تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی است. بلبرینگ ها در پشت دیگ شستشو قرار دارند. در قسمتی که بلبرینگ و کاپ نمدی قرار دارند، بلبرینگ در جلو و یاتاقان کوچکتر در پشت آن قرار دارد. می‌توانید بلبرینگ ها را با انبردست جدا کنید. سپس یاتاقان های جدید را جایگزین کنید.
 14. کاسه نمدی و بلبرینگ را با چند ضربه در جای خود فشار دهید تا با کف سینک همسطح شود. حوض (بشکه) فولادی را در محفظه قرار داده و پیچ های آن را محکم کنید.
 15. دیگ را داخل دستگاه قرار دهید و حالا به ابتدا برگردید و با استفاده از تصاویری که گرفته اید قطعات را دوباره سرهم کنید.

در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که هزینه بلبرینگ ماشین لباسشویی چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که قیمت ها بسته به سایز بلبرینگ ماشین لباسشویی و ظرفیت ماشین لباسشویی متفاوت است.

البته اگر قرار است کار را به استادکار بسپارید، باید هزینه تعمیر را به هزینه بلبرینگ ماشین لباسشویی اضافه کنید.

جمع بندی نهایی

در این مقاله سعی کردیم علاوه بر ارائه علائم خرابی بلبرینگ های ماشین لباسشویی، روش تعویض این قطعه را نیز به شما معرفی کنیم. البته به یاد داشته باشید که اگر تجربه ای در این زمینه ندارید، باید از یک متخصص حرفه ای کمک بگیرید. این مقاله به شما کمک می‌کند در صورت مشاهده علائم خرابی یاتاقان‌ها سریع عمل کنید و قبل از خرابی سایر قطعات، ماشین لباسشویی خود را تعمیر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *