علت رطوبت زیاد یخچال چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

یکی از مشکلاتی که از گذشته تا به امروز بسیار حائز اهمیت بوده است باز و بسته شدن بیش از حد درب یخچال است، که شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما در صورت بی توجهی می‌تواند شما را دچار مشکل کند. باز و بسته شدن بیش از حد درب یخچال باعث ورود هوای گرم به داخل یخچال می‌شود و برخورد هوای سرد و گرم داخل یخچال به رطوبت زیاد یخچال  و به صورت قطرات آب روی بدنه یخچال رسوب می‌کند. اگر در فصل تابستان با این مورد مواجه شده‌اید به دلیل اختلاف دمای بیرون و داخل یخچال است که تا حدودی این رطوبت طبیعی است و باید با آن مقابله کنید اما اگر این رطوبت بیش از حد باشد، از یک متخصص تعمیر یخچال سامسونگ بخواهید تا یخچال را بررسی کند. البته باید گفت که این اتفاق بیشتر در مناطق مرطوب که دمای هوا بالاست اتفاق می‌افتد.

چرا داخل یخچال شبنم وجود دارد؟

یکی از مشکلاتی که می‌تواند به قطعات یخچال آسیب برساند تعریق داخل یخچال است. شبنم یا بخار داخل یا رطوبت زیاد یخچال در اثر عوامل خارجی و داخلی ایجاد می‌شود. دانستن علت تعریق در یخچال به شما در حل این مشکل کمک می‌کند. بر همین اساس در این مقاله به این می‌پردازیم که علت رطوبت زیاد یخچال چیست و راه‌های موثری برای رفع رطوبت زیاد یخچال وجود دارد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

در ضمن به لاستیک درب یخچال توجه کنید. نبستن کامل درب می‌تواند دمای داخل را افزایش دهد. برای اطمینان از این موضوع دقت کنید که لاستیک کاملاً به دیوار چسبیده باشد و امکان ورود و خروج هوا به یخچال وجود نداشته باشد.

اگر یخچال شما در کنار وسایل گرمایشی مانند بخاری یا اجاق گاز قرار دارد، به راحتی می‌توانید علت رطوبت داخل یخچال را دریابید. بنابراین راه حل این است که در هنگام نصب و راه اندازی یخچال به این موارد توجه کنید تا در آینده نگران این اتفاقات احتمالی نباشید.

یکی دیگر از عوامل ایجاد رطوبت زیاد یخچال ، گرفتگی لوله تخلیه یخچال است. لوله یخچال وظیفه تبخیر قطرات آب را بر عهده دارد و انسداد آن باعث افزایش رطوبت می‌شود. در این صورت می‌توانید با بررسی لوله تخلیه مشکل را پیدا کنید. همچنین ممکن است لازم باشد با یک متخصص مشورت کنید.

حتما بخوانید: عیب یابی و تعمیر فن یخچال

علت رطوبت زیاد یخچال چیست؟

 از دیگر دلایل رطوبت زیاد یخچال می‌توان به آسیب دیدن لاستیک دور درب یخچال اشاره کرد، اگر سال‌هاست که از یخچال خود استفاده می‌کنید و برای سرویس آن وقت نمی‌گذارید، باید بگوییم که لاستیک را تست کنید. درب یخچال را نگاه کنید که آیا سفت است یا نه؟ زیرا آسیب و ساییدگی لاستیک اطراف درب یخچال می‌تواند باعث ورود رطوبت به یخچال شود.

اگر یخچال را نزدیک کانال خنک کننده آب نصب کرده باشید، مانند مناطق مرطوب، محیطی مرطوب برای یخچال ایجاد کرده اید! یکی دیگر از مواردی که ممکن است به آن اهمیت ندهید، محل نصب یخچال است، اگر به تازگی یخچال خریداری کرده‌اید با رعایت این نکات نسبت به نصب و راه اندازی دستگاه اقدام کنید.

رطوبت مواد غذایی را فراموش نکنید

تمام مواد غذایی که در یخچال می‌گذارید رطوبت زیادی به فضای داخلی می‌دهد. گذاشتن غذاهای گرم و داغ در داخل یخچال باعث تعریق و مه شدن یخچال می‌شود،. صبر کنید تا غذای تازه آماده شده خنک شود سپس آن را در ظرف مخصوص گذاشته و در یخچال نگهداری کنید. هرگز یخچال را با مواد غذایی بیش از ظرفیت استاندارد پر نکنید. به طوری که جریان هوا از تمام قسمت‌های یخچال عبور می‌کند.

حتما بخوانید: راهنمای جامع نظافت کردن یخچال و فریزر

رفع رطوبت زیاد  یخچال، با ساده‌ترین راه ممکن

اگر لاستیک دور درب را چک کرده اید و محل نصب یخچال را عوض کرده‌اید، اما همچنان با مشکل شبنم داخل یخچال مواجه هستید؛ باید دستگاه را تعمیر کنید. اگر یک دستکار مجرب نمی‌شناسید یا به دنبال تعمیرگاهی مطمئن با گارانتی خدمات هستید. ما به شما خدمات آنلاین را برای یک سرویس جدید پیشنهاد می‌کنیم.با امدادکاران شما در زمان و انرژی، صرفه جویی می‌کنید و تنها با چند کلیک ساده می‌توانید انواع یخچال‌ها را جدا کنید. شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر یخچال دوو یا تعمیر یخچال اسنوا و یا تعمیر یخچال بوش و….ثبت کنید، تمامی خدمات ارائه شده در امدادکاران دارای 3 ماه گارانتی می‌باشد. پس همین الان به سرویس خدماتی امدادکاران مراجعه کنید و تعمیر دستگاه را به صنعتگران مجرب بسپارید.

یکی دیگر از دلایل کاهش سرما مربوط به گرفتگی لوله فاضلاب است.

اگر مسیر زهکشی مسدود شده باشد، ابتدا در داخل یخچال شبنم وجود دارد، سپس به آب تبدیل شده و از ته یخچال سرازیر می‌شود.

توجه داشته باشید که تغییر شکل، پارگی یا خراشیدگی لاستیک اطراف درب یخچال در تمامی مدل‌ها باعث دم و بازدم هوا می‌شود که در نهایت خنکی و عرق داخل یخچال را از دست می‌دهد.

اگر درب یخچال از جای خود خارج شده باشد یا لولای در مشکل داشته باشد و درب به درستی بسته نشود، داخل یخچال به دلیل دم و بازدم هوا عرق می‌کند.

یکی از مهم‌ترین دلایل تعریق یخچال استفاده از غذای گرم، داخل دستگاه است.

اگر مواد غذایی به گونه‌ای چیده شوند که دریچه دمپر داخل یخچال مسدود شود، باعث عدم گردش هوا در محفظه یخچال می‌شود که در نهایت منجر به تراکم یا تعریق می‌شود.

باز و بسته کردن درب یخچال اغلب منجر به خنک شدن محفظه و تعریق احتمالی داخل یخچال و رطوبت زیاد یخچال می‌شود.

حتما بخوانید:  دلیل صدای یخچالعلت رطوبت زیاد یخچال چیست؟

وجود رطوبت درون یخچال باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

قطعا با ایجاد رطوبت در یخچال و از دست دادن سرما، قسمت زیادی از یخچال عرق می‌کند. عرق کردن و شبنم زدگی نیز باعث خراب شدن غذای یخچال می‌شود. از آنجایی که پیش از هر چیز دلایل تعریق یخچال را توضیح دادیم، متوجه شدید که دلیل اصلی این مشکل  کاهش سرما است. هنگامی که سرما از بین می‌رود، رطوبت در یخچال ایجاد می‌شود که به مایع (آب) تبدیل می‌شود و در محفظه جریان می‌یابد و باعث پوسیدگی بدنه یخچال می‌شود.

چگونه از عرق کردن داخل یخچال جلوگیری کنیم؟

مهم نیست که در خانه باشید یا نباشید، یخچال حتی در غیاب شما به کار خود ادامه می‌دهد و لحظه‌ای خاموش نمی‌شود و به همین دلیل گاهی ممکن است مشکلاتی برای این دستگاه پیش بیاید و یخچال را تعمیر کنید؛ حتی زمانی که یخچال هنوز کار می‌کند و آشکارا خراب نشده است! یکی از مشکلات رایج یخچال مشکل تعریق داخل یخچال است که شاید در نگاه اول، مشکل نگران کننده‌ای به نظر نرسد اما نباید از آن غافل شوید زیرا در درازمدت می‌تواند به کل دستگاه آسیب برساند و باعث بروز آن شود و متحمل خسارات سنگین شود.

نکته بسیار مهم : اگر دمای یخچال خیلی کم یا گرمتر از حد معمول باشد، کمپرسور یا موتور یخچال تحت فشار قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که بهترین دما برای یخچال بین 0 تا 5 درجه است. بنابراین، وقتی متوجه شدید که داخل یخچال عرق می‌کند، بد نیست به تنظیمات دمای یخچال نگاه کنید. تنظیم ترموستات نیز در این مورد موثر است و اگر اشتباه متوجه شوید یخچال عرق می‌کند. بررسی ترموستات و کارکرد کمپرسور مواردی تخصصی است، شما با امدادکاران می‌توانید در سرویس یخچال از سرویس و تنظیم صحیح آنها مطلع شوید.

خلاصه عیب‌یابی علت عرق کردن داخل یخچال

توجه داشته باشید که اگر سرمای یخچال کم شود، اولین چیزی که می‌بینید شبنم یا رطوبت زیاد یخچال است.

حال باید علت کاهش سرمایش را با توجه به مدل یخچال خود بررسی کنید.

اگر یخچال شما قدیمی یا مکانیکی است، باید ترموستات، نشتی گاز و خرابی کمپرسور را بررسی کنید تا سرما را کاهش داده یا از بین ببرید.

اگر یخچال شما الکترونیکی است، باید سنسور محیط، فن، نشت گاز، خرابی کمپرسور، برد الکترونیکی و اجزای یخ زدایی را بررسی کنید.

  • در نظر داشته باشید که اگر سرمای یخچال کم شود، اولین چیزی که شما مشاهده میکنید، شبنم زدن یا همان عرق کردن داخل یخچال است.
  • اگر مسیر زهکشی مسدود شده باشد، ابتدا در داخل یخچال شبنم وجود دارد، سپس به آب تبدیل شده و از ته یخچال سرازیر می‌شود.
  • اگر درب یخچال از جای خود خارج شده باشد یا لولای در، مشکل داشته باشد و درب به درستی بسته نشود، داخل یخچال به دلیل دمیدن هوا عرق می‌کند.
  • یکی از مهم‌ترین علت‌های عرق کردن یخچال، استفاده از غذای گرم داخل دستگاه میباشد.
  • باز و بسته کردن درب یخچال اغلب منجر به خنک شدن محفظه و تعریق احتمالی داخل یخچال می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *