علت سوختن المنت یخچال چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

المنت یخچال چیست؟ چرا المنت یخچال می سوزد؟ المنت یکی از قطعات اصلی یخچال است که در صورت سوختن آن، یا یخچال بیش از حد سرد می شود و یا یخچال گرم می شود. این قطعه پشت یخچال قرار دارد و تعمیر و تعویضش نیاز به ابزار و دانش فنی دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با این قطعه و نحوه تعمیر و تعویضش آشنا کنیم. در صورتی که با مطالعه این مقاله متوجه سوختن المنت یخچال خود شدید، با امدادکاران تماس بگیرید. این مجموعه به عنوان نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ سال های زیادی است که با بهترین تعمیرکاران یخچال آماده خدمت رسانی به مشتریان است. با ما همراه باشید تا در این مقاله مشکل شما را حل کنیم.

المنت یخچال یا هیتر یخچال چیست؟

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قطعاتی که در یخچال ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، المنت گرمایشی است که بدون آن کپک روی لوله های پشت یخچال جمع شده و منجر به آسیب به دستگاه می‌شود. المنت یخ ها و برفک ها را آب می کند و به تثبیت دمای یخچال کمک می کند. با توجه به اهمیت زیاد این قطعه در یخچال، لازم به ذکر است که در صورت مشاهده علائمی که حاکی از خرابی آن است، سریعا برای تعمیر آن به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

علت سوختن المنت یخچال چیست

حتما بخوانید: راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزر

علت سوختن المنت یخچال چیست؟

تقریبا همه یخچال ها پشت قسمت فریزر و کنار اپراتور گرمایی دارند. آسیب به این عناصر یا قسمت‌های مختلف آنها می‌تواند مشکلات اساسی ایجاد کند.برای درک کامل این قطعه باید از نزدیک به آن نگاه کنید. المنت ها معمولاً در پشت یخچال قرار دارند. اگر آن را پیدا نکردید، می‌توانید آنها را در دفترچه راهنمای یخچال خود جستجو کنید.

نرسیدن آب به المنت ها :

المنت یخچال می‌توانند با استفاده از ذوب شدن برف و یخ کار کنند. اما اگر آب کافی دریافت نکند و خشک شود، آسیب دائمی خواهد دید.

در صورت مشاهده آب نشدن برفک ها ، در اسرع وقت از متخصصان کمک بگیرید تا از آسیب جدی به یخچال خود جلوگیری کنید.

باز بودن مداوم درب ها:

شاید کمی خسته کننده و کسل کننده به نظر برسد که درهای یخچال را همیشه باز نگه ندارید، اما مهم این است! باز کردن مداوم درب ها می‌تواند صدمات زیادی به یخچال شما از جمله سوختن المنت باشد.هنگامی که درب یخچال به طور مداوم باز می‌شود، هوای گرم دائما وارد یخچال می‌شود. در نتیجه، کمپرسور و اجزایی مانند المنت های گرمایش فشار بیشتری را تحمل می‌کنند تا دوباره یخچال را خنک کنند. این فشار مضاعف می‌تواند به یخچال شما آسیب برساند و باعث سوختن المنت گرمایشی و حتی کمپرسور شود.

خرابی واشرهای درب:

یکی دیگر از پاسخ های ما به این سوال که علت سوختن المنت یخچال چیست؟ آسیب به مهر و موم درب. پوسیدگی، شل شدن، از بین رفتن چسبندگی و خرابی لاستیک دور درب می‌تواند به طور غیر مستقیم بر المنت تأثیر منفی بگذارد.

اگر پیدا کردن مهر و موم ها دشوار باشد، یخچال توانایی خود را برای حفظ دمای خنک از دست می‌دهد. در نتیجه به کمپرسور فشار وارد می‌کند تا دوباره دما را تثبیت کند. فشار بیش از حد به کمپرسور و سایر اجزاء مانند المنت های گرمایشی باعث سوختن آنها می‌شود.المنت‌های داغ می‌توانند برای شما مشکلات زیادی ایجاد کنند. اگر مطمئن نیستید که المنت یخچال شما آسیب دیده اند یا خیر،به ادامه مقاله می‌پردازیم.

عواملی که سبب سوختن المنت یخچال می‌شود

شاید بتوانید به خودتان بگویید چه چیزی باعث سوختن المنت یخچال شما می‌شود؟ المنت یخچال همیشه به آب نیاز دارد، اگر آب کافی نباشد یا خشک و بدون آب باشد،می ‌‌سوزد، بنابراین اگر احساس کردید یخچال شما خوب خنک نمی‌کند باید برای تعمیر آن و اطلاع دقیق تر از سوختن المنت آن را به تعمیرکاران بسپارید.

گاهی اوقات ممکن است دیده باشید که بدنه‌های داخلی یخچال شما کاملاً یخ زده است و وقتی با امدادکاران تماس می‌گیرید، به شما می‌گویند که احتمالا المنت یخچال سوخته و باید فورا تعویض شود، بنابراین کوچک‌ترین مشکلی که در یخچال شما ایجاد می‌شود. باید آن را به یک مرکز خدمات حرفه ای ببرید.

 

علت سوختن المنت یخچال چیست

حتما بخوانید: علت آب شدن مواد غذایی در فریزر چیست؟

چرخه کار کردن المنت در یخچال

برای اینکه المنت حرارتی کار کند، مراحل باید در یک چرخه تکرار شوند تا در نهایت یخچال شروع به خنک شدن کند و یخ در قسمت تبخیر آب شود. در ابتدا گاز داخل کمپرسور از کندانسور فشار قوی به لوله های اواپراتور فرستاده می‌شود و اواپراتور با استفاده از تکنولوژی موجود در یخچال، گاز سرد را جذب کرده و این سرما را به یخچال منتقل می‌کند. در این عملیات لوله های اواپراتور دارای یخ زدگی هستند و یخ زدگی باید ذوب شود.

اما چگونه المنت تشخیص می‌دهد که یخچال داراری برفک هست و باید آن را ذوب کند؟ برای این منظور دیسک حرارتی فعال می‌شود که به عنوان سنسور عمل می‌کند و پنل الکترونیکی یخچال را از وجود یخ زدگی روی اواپراتور مطلع می‌کند. کمپرسور المنت را به سمت برفک زدایی هدایت می‌کند و المنت شروع به از بین بردن یخ از لوله های اواپراتور می‌کند. این چرخه به همین ترتیب تکرار می‌شود و باعث تجمع یخ در اواپراتور نمی‌شود.

علائم خرابی المنت یخچال

یکی از علائمی که با آن می توان متوجه خرابی المنت گرمایشی یخچال شد، سرد شدن بیش از حد یخچال است. هنگامی که المنت حرارتی آسیب دیده و به درستی کار نمی‌کند، باعث می‌شود یخ در اواپراتور ذوب نشود و عملکرد سیکل خنک کننده یخچال مختل شده و یخچال بیش از حد سرد شود. همچنین اگر پشت یخچال گرم نباشد، می‌تواند نشانه شکسته شدن و یا سوراخ شدن المنت گرمایشی دستگاه باشد.

در ضمن سرد نشدن یخچال نیز یکی از علائمی است که نشان دهنده خرابی المنت گرمایشی دستگاه است و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. البته سرد نشدن یخچال نیز می‌تواند به دلیل آسیب دیدن سایر قسمت های یخچال باشد که علت دقیق آن باید توسط متخصص تشخیص داده شود.

اگر در پشت یخچال با توده عظیمی از یخ و برفک مواجه شدید، باید شک کنید که المنت حرارتی آسیب دیده است و ابتدا جرم یخ را جدا کرده و برای تعمیر این قطعه با متخصص تماس بگیرید.

انواع المنت یخچال

 المنت میله ای :

این نوع المنت در صورت خرابی، هیچ گرمایی تولید نمی‌کند و در نتیجه نمی‌تواند یخ زدگی ایجاد شده را ذوب کند. با گذشت زمان میزان این یخبندان ها افزایش می‌یابد و شروع به یخ زدن می‌کند. با گذشت زمان ضخامت یخ افزایش می‌یابد و این میزان انجماد به عنوان عایق عمل می‌کند و از گردش هوای سرد در یخچال جلوگیری می‌کند. در نتیجه سردی دستگاه کاهش یافته و دمای دستگاه شما افزایش می‌یابد.

 المنت شیشه ای:

اگر این المنت که عمدتاً در سینی زیرین اواپراتور قرار دارد و به عنوان المنت تبخیر کننده استفاده می‌شود، مشکل داشته باشد، آب داخل سینی شروع به یخ زدن کرده و در نهایت سینی پر از یخ می شود. حالا سینی فضای خالی ندارد و آبی که وارد آن می شود به داخل یخچال و فریزر می ریزد. در این حالت آب در زیر کشوی میوه های یخچال جمع می شود یا در انتهای فریزر یخ می زند و حتی باعث چسبیدن کشوی فریزر زیرین به ته یخچال می شود.

 المنت سیمی یا رشته ای:

این المنت ها با قیمت های متفاوتی در بازار موجود هستند، شما می‌توانید المنت مورد نظر را به صورت آنلاین یا حضوری خریداری کنید، البته باید در نظر داشته باشید که المنت خریداری شده مختص برند یخچال شما باشد ،تا در هنگام تعویض المنت، در یخچال شما به مشکل برنخورید. با این حال، اگر یخچال را برای تعویض یا تعمیر المنت به تعمیرگاه ببرید، به شما خواهند گفت که چه نوع المنتی را در بازار بخرید.

چه زمانی المنت در یخچال شروع به کار می کند؟

کمپرسور یخچال گاز را با فشار به اواپراتور منتقل می‌کند.

اواپراتور سرما را جذب کرده و با کمک فن، سرما را به یخچال منتقل می‌کند.

در این فرآیند، بخارساز اغلب کف می‌کند و اگر این کف ها ذوب نشوند، سرما از بین می رود.

ترمودیسک به عنوان یک سنسور عمل می‌کند و به برد الکترونیکی هشدار می‌دهد که یخ زدگی بیش از حد روی اواپراتور وجود دارد.

در نهایت، برد خنک کننده المنت فرمان را برای شروع عملیات می‌دهد.

در این مرحله المنت روشن می‌شود و شروع به یخ زدایی می‌کند.

این چرخه دو بار در 24 ساعت در روز تکرار می‌شود.

علت سوختن المنت یخچال چیست

حتما بخوانید: ۱۰ دلیل یکسره کار کردن یخچال

اگر المنت در یخچال خراب شود چه مشکلاتی برای یخچال پیش میاید؟

اگر هیتر یا المنت یخچال خراب شود، برفک ها آب نمیشوند و در نهایت برودت از بین می رود.

تمامی یخچال های NoFrost دارای واحد یخ زدایی هستند.

اگر یخچال روشن است اما خنک نمی‌کند، ممکن است مشکل یخ زدگی داشته باشید، که تشخیص آن آسان است.

ابتدا به پوشش اواپراتور نگاه کنید.

اواپراتور معمولا در دیواره پشتی فریزر قرار دارد.

اگر مشکل یخ وجود داشته باشد، یک لایه ضخیم یخ روی پوشش اواپراتور وجود دارد که باید آن را بردارید.

در اینجا متوجه شده اید که یخ زدگی در اواپراتور به دلیل مشکل در قسمت های یخ زدایی است.

یکی از این قسمت ها المنت است که با دمای بالا یخ را آب می‌کند.

اگر المنت آسیب ببیند، یخ ها آب نمی‌شود و در نهایت سرما از بین می‌رود.

توجه داشته باشید که وقتی المنت آسیب می بیند، یخ زدایی صورت نمی‌گیرد و در برخی مدل ها یخچال خاموش می‌شود.

چگونه المنت یخچال را تعویض کنیم؟

همانطور که گفتیم اواپراتور اغلب در دیواره پشتی یخچال قرار دارد. اگر المنت ها مشکل یخ زدگی داشته باشد، این یخ را روی درب آن خواهید دید. اگر فرصت و تجربه تعمیر یخچال را ندارید، باید با یک تکنسین لوازم خانگی مشورت کنید و از او کمک بخواهید. اما اگر از فناوری آگاه هستید، ممکن است بتوانید خودتان این کار را انجام دهید.

 1. قبل از شروع تعمیر المنت یخچال، فراموش نکنید که دستگاه را خاموش کنید.
 2. سپس باید المنت داخل یخچال و فریزر و محتویات فریزر و قفسه های آن و دستگاه یخ ساز را خالی کنید.
 3.  اواپراتور اغلب با گیره ها یا پیچ ها در جای خود محکم می‌شود.
 4. آنها را با یک پیچ گوشتی باز کنید، پیچ ها را آزاد کنید و پانل را بردارید.
 5. حالا می‌توانید المنت گرمایشی را ببینید و اگر آن را پیدا نکردید از دفترچه راهنمای یخچال استفاده کنید.
 6. دو سیم متصل کننده المنت گرمایشی را از ترمینال ها بکشید.
 7. اگر المنت با پیچ یا گیره محکم شده است، آنها را با احتیاط جدا کنید.
 8. المنت جدید را تعویض کنید و اتصالات را محکم کنید.

سوختن المنت در یخچال با چه علائمی همراه است؟

 • بیش از اندازه یخچال خنک می‌شود
 • خنک نبودن یخچال
 • اپراتور یخ می‌زند
 • گرم نبودن پشت یخچال

المنت در کجای یخچال شما جای دارد؟

المنت های گرمایشی بیشتر نزدیک اپراتور نصب می‌شوند. اگر نمی‌توانید المنت گرمایش یخچال خود را پیدا کنید، می‌توانید از دفترچه راهنما کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که برخی از یخچال های مدرن فاقد عنصر گرمایش هستند.

نکاتی برای جلوگیری از سوختن المنت یخچال

همیشه باید از آسیب دیدن وسایل برقی به خصوص یخچال جلوگیری کنید تا خود را در معرض عواقب و هزینه های بالای تعمیر و تعویض قطعات قرار ندهید.بنابراین باید مراقب باشید که به یخچال خود آسیب نرسانید.سعی کنید چه عمدا و چه سهوا تحت هیچ شرایطی درب یخچال را برای مدت طولانی باز نگذارید زیرا تمام سرمای آن از بین می‌رود و به اکثر قسمت ها از جمله المنت یخچال فشار وارد می‌شود تا دوباره خنک شود. قسمت های یخچال را تمیز نکنید و آب نپاشید زیرا در بیشتر موارد باعث سوختن قطعات می‌شود سوختن هر یک از قسمت های یخچال به این معنی است که کل عملکرد یخچال خراب می‌شود.

آیا یخچال ما می تواند هیتر یا المنت نداشته باشد؟

پاسخ این پرسش “بله” است. برخی از یخچال ها فرآیند یخ زدایی و برفک زدایی را به صورت خودکار و بدون نیاز به المنت انجام می‌دهند. اگر تعجب می‌کنید که چگونه این کار انجام می‌شود،باید بگوییم چرخه گاز مبرد توسط یک شیر برقی معکوس شده و این فرآیند کامل می‌شود. گاز موجود در این یخچال ها همان طور که سرد می‌شود باعث ذوب آنها می‌شود و یخ و برفک تولید می‌کند. لازم به ذکر است که این یخچال ها مصرف انرژی بالایی دارند و نیاز به نگهداری و بازرسی مداوم دارند.

در پایان

تیم امدادکاران در تلاش هستند تا مشکلات مربوط به یخچال شما را در اسرع وقت و کوتاهترین زمان ممکن برای شما برطرف کنند. شما می توانید با شماره های ثبت شده داخل سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *