علت بوی سوختگی در ماشین لباسشویی چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

امروزه ماشین های لباسشویی از تکنولوژی بالایی برخوردار هستند و همین موضوع خانواده ها را الزام کرده که از این دستگاه به درستی استفاده کنند. برخی از مشکلات ماشین لباسشویی ممکن است شما را بترساند و حس کنید دستگاه شما دیگر قابل تعمیر نخواهد بود. یکی از این مشکلات، استشمام بوی سوختگی از ماشین لباسشویی است که برای کاربران زیادی رخ داده است. معمولا افراد پس از حس کردن بوی سوختگی از ماشین لباسشویی فکر می کنند که دستگاه برای همیشه از کار خواهد افتاد اما اینطور نیست. در صورت مواجهه با همچین مشکلی حتما دستگاه را از برق بکشید و سریعا با یک نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی تماس بگیرید تا در اسرع وقت این مشکل را رفع کنند.

در این مقاله قصد داریم علت بوی سوختگی در ماشین لباسشویی و روش های رفع این مشکل را به طور کامل بررسی کنیم:

دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

توصیه می‌کنیم تا زمانی که در زمینه تعمیرات لوازم برقی و خانگی آشنایی ندارید و تجربه کافی ندارید، اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی نکنید. موتورهای ماشین لباسشویی حتی زمانی که برای مدت طولانی کار نمی‌کنند می توانند مقدار قابل توجهی برق را ذخیره کنند، بنابراین اگر با این نوع لوازم آشنا نباشید، ممکن است خسارات مالی و جانی زیادی را به بار آورید. در ادامه دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی را بررسی می کنیم تا بتوانید جتی الامکان مانع بروز این مشکل شوید:

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی چیست؟

1. فرسودگی تسمه لباسشویی

پولی موتور و لباسشویی توسط یک تسمه لاستیکی به هم متصل می‌شوند. بوی سوختگی می‌تواند ناشی از پارگی یا پوسیدگی این بند باشد. اگر تسمه پوسیده و از جای خود خارج شده باشد، بوی سوختگی ناشی از سایش به قسمت های دیگر ایجاد می‌کند. البته گاهی نیز ممکن است تسمه لباسشویی بر اثر سفت چرخیدن و ریگلاژ نبودن، بوی سوختگی تولید بکند. توجه داشته باشید که کار کردن لباسشویی با تسمه معیوب به مرور زمان منجر به آسیب دیدگی سایر قطعات دستگاه خواهد شد؛ بنابراین به محض بروز این مشکل سریعا به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

2. آسیب به موتور ماشین لباسشویی

سیم پیچ ماشین لباسشویی به دلیل استفاده مکرر و یا اضافه وزن لباس در ماشین لباسشویی ممکن است آسیب ببیند. در این مواقع از موتور بوی سوختگی متصاعد می‌شود. پس سعی کنید حتما به طور اصولی از ظرفیت استاندارد ماشین لباسشویی استفاده کنید تا فشار کمتری به موتور این دستگاه وارد شود.

3. لاستیک المنت

یک لاستیک در داخل ماشین لباسشویی اصلی تعبیه شده است تا المنت را آب بندی کند. المنت یکی از قطعات اصلی ماشین لباسشویی است که وظیفه آن گرم کردن آب برای شستشو است. این عنصر در پایین ماشین لباسشویی نصب می شود. اگر اتصالی در المنت وجود داشته باشد و باعث داغ شدن المنت شود، لاستیک المنت بوی سوختگی می‌دهد. برای جلوگیری از بروز این مشکل حتما دستگاه را به یک محافظ برق متصل کنید. همچنین اگر ماشین لباسشویی برنامه ای را اجرا می کند، تا پایان آن برنامه دستگاه را خاموش نکنید.

4. دوشاخه برق

دوشاخه برق ماشین لباسشویی گاهی بر اثر جریان برق ناگهانی یا بیش از حد دچار سوختگی می شود. در برخی از گزارشات کاربران امدادکاران آتش گرفتن دوشاخه برق منجر به خسارات بسیار زیادی شده است. اگر بوی سوختگی در ماشین لباسشویی حس کردید، ابتدا دوشاخه را بررسی کنید و از سلامت آن مطمعن شوید. همانطور که بالاتر هم گفته شد، حتما از محافظ برق استفاده کنید تا نواسات برق در دستگاه کنترل شود.

5. اتصالی یا سوختن برد لباسشویی:

برد ماشین لباسشویی یکی از اصلی ترین قطعات این دستگاه محسوب می شود و وظیفه فرمان دادن به قطعات را برعهده دارد. در صورتی که این قطعه دچار اتصالی یا سوختن شود، بوی سوختگی از ماشین لباسشویی بلند می شود. همچنین اگر این برد به درستی کار نکند، به قطعات دیگر ماشین لباسشویی نیز آسیب جدی خواهد زد.

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

 

حتما بخوانید: علت نشتی آب از زیرماشین لباسشویی چیست؟

تعمیر و رفع بوی سوختگی ماشین لباسشویی

اساساً بوی سوختگی ماشین لباسشویی می‌تواند ناشی از اصطکاک شدید بین قطعات یا گرمای بیش از حد در قسمت های الکتریکی دستگاه باشد. از آنجایی که این وضعیت خطرناک است، باید فورا با آن مقابله کنید. همانطور که می‌دانید ماشین لباسشویی دارای قطعات متحرک زیادی است که گاهی اوقات بوی سوختگی طبیعی ایجاد می‌کند.

به عبارت دیگر، اکثر مواقع بوی سوختگی ماشین لباسشویی طبیعی است، بنابراین توجه کنید، باید بین بوهای مهم و جزئی تمایز قائل شوید. علاوه بر این، بیشتر این بوها می‌تواند ناشی از جریان الکتریکی در مدارهای الکتریکی یا سیم پیچ موتور ماشین لباسشویی باشد.

شما می توانید برای رفع بوی سوختگی ماشین لباسشویی با نمایندگی تعمیرات لباسشویی امدادکاران تماس بگیرید. این مجموعه با در اختیار داشتن کادر مجرب و متخصص آماده تعمیر ماشین لباسشویی در محل و منزل مشتریان است.

نکات تکمیلی سوختگی در ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما بوی سوختگی می‌دهد، ممکن است قسمتی از ماشین لباسشویی خراب شده باشد، در این صورت اگر دانش و مهارت کافی در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی دارید، حق دارید فقط قطعات را بررسی و تعویض کنید. اگر تجربه کافی در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی ندارید، به هیچ عنوان اقدام به تعویض قطعات در ماشین لباسشویی نکنید.

همچنین یکی از مهم ترین آسیب هایی که در ماشین لباسشویی رخ می‌دهد، به دلیل بار بیش از حد ماشین لباسشویی است، بنابراین اگر لباس های زیادی را در ماشین لباسشویی قرار دهید، به اجزای داخلی ماشین لباسشویی فشار وارد می‌شود. همچنین باعث کار زیاد موتور و المان های الکتریکی ماشین لباسشویی و فشار زیاد تسمه ماشین لباسشویی می‌شود که باعث خراب شدن ماشین لباسشویی و ایجاد بوی سوختگی در ماشین لباسشویی می‌شود.

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: علت خرابی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی چیست؟

راهکارهایی برای از بین بردن بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

همانطور که در قسمت های قبل توضیح دادیم با توجه به نحوه کار ماشین لباسشویی و استفاده از برق ‌حتی می‌تواند در اثر بی‌احتیاطی باعث آتش سوزی شود. برای این منظور با ارائه راهکارهایی برای رفع بوی سوختگی ماشین لباسشویی تا حدودی این مشکل را برطرف خواهیم کرد:

  • بهتر است به مقدار لباس های داخل ماشین لباسشویی دقت کنید تا به موتور ماشین شما فشار نیاید و باعث سوختن آن نشود.
  • اگر لباس های زیادی دارید بهتر است آن ها را در چند مرحله و با فاصله در ماشین لباسشویی قرار دهید تا موتور ماشین لباسشویی شما نسوزد.
  • شکستگی یا شل بودن تسمه ماشین لباسشویی همیشه با تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی همراه است، به همین دلیل بهتر است هر چه زودتر تسمه را بررسی کنید و در صورت شل بودن مخزن لباسشویی از شکستن آن جلوگیری کنید.
  • با توجه به اینکه المنت ماشین لباسشویی داخل آن قرار دارد و به آن دسترسی ندارید، بهتر است به صورت دوره ای آن را سرویس و بررسی کنید تا در این قسمت دچار سوختگی نشوید.
  • سیم کشی آسیب دیده ماشین لباسشویی نیز باید با رعایت نکات ایمنی توسط سرویس تخصصی امدادکاران بررسی شود.
  • برای جلوگیری و از بین بردن بوی سوختگی ماشین لباسشویی در اثر آسیب به پریز یا دوشاخه، در صورت مشاهده سیاه شدن یا آب شدن این قطعات، باید آنها را تعویض کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله تمامی قطعاتی که می‌تواند به علت بوی سوختن در ماشین لباسشویی مربوط باشد را برای شما بررسی کردیم. اصولا تعمیر ماشین لباسشویی که بوی سوختگی دارد یکی از مشکلاتی است که هر تعمیرکاری از پس آن بر نمی آید. بنابراین برای رفع این مشکل حتما با یک تعمیرگاه مجاز و معتبر تماس بگیرید تا ماشین لباسشویی شما به صورت کاملا اصولی تعمیر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *