علت بوی سوختگی در ماشین لباسشویی چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

چه چیزی باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شما می‌شود؟ اگر متوجه بوی سوختگی در ماشین لباسشویی خود شدید، می تواند به دلایل مختلفی باشد. این بو را نباید نادیده گرفت. تشخیص و رفع سریع مشکل مهم است، در این مقاله دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی را توضیح می‌دهیم.اگر بوی سوختگی را از ماشین لباسشویی استشمام کردید، فورا آن را از برق بکشید و آن را به نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی در تهران بسپارید.

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی

توصیه می‌کنیم تا زمانی که در زمینه تعمیرات لوازم برقی و خانگی آشنایی ندارید و تجربه کافی ندارید، اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی نکنید. موتورهای ماشین لباسشویی حتی زمانی که برای مدت طولانی کار نمی‌کنند می توانند مقدار قابل توجهی برق را ذخیره کنند، بنابراین اگر با این نوع لوازم آشنا نباشید بسیار خطرناک است.

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی چیست؟

دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

تسمه لباسشویی: پولی موتور و ظرفشویی توسط یک تسمه لاستیکی به هم متصل می‌شوند. بوی سوختگی می‌تواند ناشی از پارگی یا پوسیدگی این بند باشد. اگر تسمه پوسیده و از جای خود خارج شده باشد، بوی سوختگی ناشی از سایش به قسمت های دیگر ایجاد می‌کند.

آسیب به موتور ماشین لباسشویی : سیم پیچ ماشین لباسشویی به دلیل استفاده مکرر و یا اضافه وزن لباس در ماشین لباسشویی ممکن است آسیب ببیند در این مواقع از موتور بوی سوختگی متصاعد می‌شود. در برخی موارد تسمه سفت نیز باعث فشار به موتور و بوی سوختگی شده است.

لاستیک المنت: یک لاستیک در داخل ماشین لباسشویی اصلی تعبیه شده است تا المنت را آب بندی کند. اگر اتصالی در المنت وجود داشته باشد و باعث داغ شدن المنت شود، لاستیک المنت بوی سوختگی می‌دهد.

المنت: المنت یکی از قطعات اصلی ماشین لباسشویی است که وظیفه آن گرم کردن آب برای شستشو است. این عنصر در پایین ماشین لباسشویی نصب می شود. اگر المنت مشکل و ایراد داشته باشد باعث داغ شدن بیش از حد این قطعه می‌شود و این افزایش دما باعث سوختن لاستیک داخل دیگ می‌شود. در نهایت این مشکلات می‌تواند علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی باشد.

سیم کشی ماشین لباسشویی: کوتاهی در سیم کشی یا یکی از قسمت های ماشین لباسشویی باعث افزایش جریان الکتریکی در سیم کشی شده و باعث سوختن روکش و عایق سیم ها و ایجاد بوی سوختگی می‌شود.

دوشاخه برق: در مواردی شاهد وصل شدن دوشاخه بوده ایم که منجر به سوختن دوشاخه و بوی نامطبوع شده است.بعضی از مدل های ماشین لباسشویی دارای اتصال سه سیمه و در مدل ما کنتاکت ها دو پین هستند. دو شاخه نصب شده، خرابی این تبدیل نیز باعث متصاعد شدن بوی سوختگی می‌شود.

برد یا تایمر: اتصال در برد یا تایمر ماشین لباسشویی و سوختن قطعات یا عایق بودن آنها نیز باعث می‌شود ماشین لباسشویی بوی سوختگی بدهد.

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

 

حتما بخوانید: علت نشتی آب از زیرماشین لباسشویی چیست؟

تعمیر ماشین لباسشویی که بوی سوختگی می دهد

اساساً بوی سوختگی می‌تواند ناشی از اصطکاک شدید بین قطعات یا گرمای بیش از حد در قسمت های الکتریکی ماشین لباسشویی باشد. از آنجایی که این وضعیت خطرناک است، بهتر است فورا با آن مقابله کنید. همانطور که می‌دانید ماشین لباسشویی دارای قطعات متحرک زیادی است که گاهی اوقات بوی سوختگی طبیعی ایجاد می‌کند.

به عبارت دیگر، بسیاری از این بوهای سوزان طبیعی هستند، بنابراین توجه کنید، باید بین بوهای مهم و جزئی تمایز قائل شوید. علاوه بر این، بیشتر این بوها می‌تواند ناشی از جریان الکتریکی در مدارهای الکتریکی یا سیم پیچ موتور ماشین لباسشویی باشد.

نکات تکمیلی سوختگی در ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما بوی سوختگی می‌دهد، ممکن است قسمتی از ماشین لباسشویی خراب شده باشد، در این صورت اگر دانش و مهارت کافی در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی دارید، حق دارید فقط قطعات را بررسی و تعویض کنید. اگر تجربه کافی در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی ندارید، به هیچ عنوان اقدام به تعویض قطعات در ماشین لباسشویی نکنید.

همچنین یکی از مهم ترین آسیب هایی که در ماشین لباسشویی رخ می‌دهد، به دلیل بار بیش از حد ماشین لباسشویی است، بنابراین اگر لباس های زیادی را در ماشین لباسشویی قرار دهید، به اجزای داخلی ماشین لباسشویی فشار وارد می‌شود. همچنین باعث کار زیاد موتور و المان های الکتریکی ماشین لباسشویی و فشار زیاد تسمه ماشین لباسشویی می‌شود که باعث خراب شدن ماشین لباسشویی و ایجاد بوی سوختگی در ماشین لباسشویی می‌شود.

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: علت خرابی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی چیست؟

راهکارهایی برای از بین بردن بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

همانطور که در قسمت های قبل توضیح دادیم با توجه به نحوه کار ماشین لباسشویی و استفاده از برق ‌حتی می‌تواند در اثر بی‌احتیاطی باعث آتش سوزی شود. برای این منظور با ارائه راهکارهایی برای رفع بوی سوختگی ماشین لباسشویی تا حدودی این مشکل را برطرف خواهیم کرد:

  • بهتر است به مقدار لباس های داخل ماشین لباسشویی دقت کنید تا به موتور ماشین شما فشار نیاید و باعث سوختن آن نشود.
  • اگر لباس های زیادی دارید بهتر است آن ها را در چند مرحله و با فاصله در ماشین لباسشویی قرار دهید تا موتور ماشین لباسشویی شما نسوزد.
  • شکستگی یا شل بودن تسمه ماشین لباسشویی همیشه با تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی همراه است، به همین دلیل بهتر است هر چه زودتر تسمه را بررسی کنید و در صورت شل بودن مخزن لباسشویی از شکستن آن جلوگیری کنید.
  • با توجه به اینکه المنت ماشین لباسشویی داخل آن قرار دارد و به آن دسترسی ندارید، بهتر است به صورت دوره ای آن را سرویس و بررسی کنید تا در این قسمت دچار سوختگی نشوید.
  • سیم کشی آسیب دیده ماشین لباسشویی نیز باید با رعایت نکات ایمنی توسط سرویس تخصصی امدادکاران بررسی شود.
  • برای جلوگیری و از بین بردن بوی سوختگی ماشین لباسشویی در اثر آسیب به پریز یا دوشاخه، در صورت مشاهده سیاه شدن یا آب شدن این قطعات، باید آنها را تعویض کنید.

نتیجه گیری از بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

در این مقاله تمامی قطعاتی که می‌تواند به علت بوی سوختن در ماشین لباسشویی مربوط باشد را برای شما توضیح می دهد تا در صورت نیاز بتوانید این قطعات را در ماشین خود بررسی کنید. اصولا حذف و تعمیر ماشین لباسشویی که بوی سوختگی دارد یکی از مشکلاتی است که برای افرادی که ماشین لباسشویی آنها این مشکل را دارد بسیار مهم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *