علت خرابی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

تا به حال به لاستیک دور ماشین لباسشویی توجه کرده اید؟ اگر تا به حال به آن توجه نکرده اید، توصیه می کنیم این بار لبه های لاستیک را کمی بچرخانید تا کپک و کثیفی زیر آن را ببینید. کپک نه تنها ظاهر بدی دارد است، بلکه می‌تواند سلامتی شما را هم به خطر بیندازد.این به دلیل نگهداری نادرست شما از ماشین لباسشویی رخ می‌دهد. یک دقیقه صبر کنید و از خود بپرسید که بعد از شستن لباس ها و بیرون آوردن آنها از ماشین لباسشویی چه می‌کنید؟درست است هیچ کاری نمیکنید و درب ماشین لباسشویی را تا زمان استفاده بعدی بسته نگه میدارید.آب باقیمانده حاصل از شستشو در شیارهای لاستیک درب در شستشوی بعدی به کپک تبدیل می‌شود و در نهایت لکه های قهوه ای و سیاه ایجاد می‌کند.

اگر شما هم به دنبال تعمیر ماشین لباسشویی خود با برندهای مختلف مانند: تعمیر ماشین لباسشویی ال جی، تعمیر ماشین لباسشویی بوش، تعمیر ماشین لباسشویی آبسال و غیره هستید می توانید باشماره های ثبت شده داخل سایت تماس بگیرید.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی چیست؟

یکی از مهم ترین قطعات ماشین لباسشویی لاستیک دور درب آن است که کاربرد اصلی این قسمت پوشاندن فضای خالی بین بدنه ماشین لباسشویی و ظرف، ماشین لباسشویی است.  اجزای مهم ماشین لباسشویی لاستیک اطراف در آن است که بیشترین باکتری و کپک در آن ذخیره می‌شود و در صورت تمیز نشدن باعث ایجاد مشکل می‌شود.

یکی از مهم ترین دلایل بسته نشدن درب ماشین لباسشویی در اکثر مدل ها و برندهای ماشین لباسشویی، پارگی یا آسیب جزئی لاستیک اطراف درب است. پارگی لاستیک یا آسیب دیدن این لاستیک به دلیل طول عمر زیاد دستگاه و گاهی کج شدن و بسته شدن درب آن می‌باشد. این یکی از دلایل خرابی لاستیک است.
در واقع لاستیک دور در از نشت آب از ماشین لباسشویی در حین کار جلوگیری می‌کند، همچنین از شکستن شیشه در هنگام کار و تکان دادن ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند،

بنابراین می توان گفت وظیفه لاستیک دور درب ایجاد فاصله بین دیگ و بدنه ماشین لباسشویی است تا در حین کار ماشین لباسشویی به دلیل سرعت بالای دیگ و چرخش آن، صدای نامتناسب ایجاد نمی‌کند.

علت خرابی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: علت چروک شدن لباس در لباسشویی چیست؟

به طور کلی سه نوع از این قطعه وجود دارد :

1- لاستیک دور درب ساده : این نوع لاستیک ساده ومعمولی بوده و هیچ شیاری بر روی آن ندارد، مزیت این لاستیک این است که نسبت به سایر لاستیک ها، تعویض و تعمیر آن راحت تر است.
2- لاستیک دور درب تک سوراخ: در این لاستیک شیاری برای گردش آب تعبیه شده است که برای شستشوی لباس ها استفاده می‌شود، سیستم گردش شستشوی این نوع لاستیک در اطراف آن تعبیه شده است، به گونه ای که لاستیک با شلنگ به محفظه جاپودری وصل می‌شود.
3- لاستیک دور درب چراغ دار: در لاستیک نوع سوم دو کانال وجود دارد. این لاستیک دور درب یکی از جدیدترین و گرانترین لاستیک های دور درب ماشین لباسشویی است که یک سوراخ برای سیستم گردش آب و سوراخ دوم برای چراغ لباسشویی است. سایز این لاستیک نیز نسبت به سایر لاستیک های دور درب بزرگتر است.

 

علت خرابی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی چیست؟

از مشکلات خرابی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- سیاه شدن لاستیک :برای رفع این مشکل هر بار که ماشین لباسشویی را تمام کردیم باید درب ماشین لباسشویی را به مدت دو ساعت باز بگذاریم و لاستیک دور در را با دستمال خشک کنیم، لاستیک دور درب سیاه شده و در اثر رطوبت خراب می‌شود. .
2- لاستیک لباسشویی به آبکش می‌گیرد و صدا می‌دهد :دلیل از بین رفتن این قطعه عدم استفاده از چربی گیر برای تمیز کردن لاستیک است.
3- پاره شدن لاستیک دور در صورتی که با این مشکل مواجه شویم :چاره ای جز تعویض لاستیک نداریم زیرا پارگی لاستیک حتی اگر سطحی و کوچک باشد باعث نشتی آب در هنگام شستن لباس می‌شود.
4- کپک زدن لاستیک :برای رفع مشکل لاستیک اطراف درب از مواد شیمیایی و پاک کننده استفاده کنید.اگر به مواد حساسیت دارید بهترین جایگزین استفاده از مواد طبیعی مانند لیمو ترش و سرکه است.این روش بی ضرر و مقرون به صرفه است. برای این کار محلولی از آب لیمو، سرکه و آب تهیه کنید و اطراف در را با یک اسفنج نرم پاک کنید یا اسپری کنید و مدتی صبر کنید تا باکتری ها از بین بروند، سپس درب را با یک پارچه لاستیکی نرم پاک کنید و خشک کنید.

علت خرابی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

روش عوض کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی عبارتند از:

تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی از اقداماتی است که خود شخص هم می تواند این کار را بدون هیچ مشکلی تعویض کند.برای تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
  2. درب بالایی ماشین لباسشویی را که با دو پیچ در پشت ماشین لباسشویی ثابت می‌شود را باز کنید.
  3. پیچ های پشت پنل جلویی را با پیچ گوشتی باز کنید.
  4. جاپودرها را بکشید.
  5. تمامی سیم های ارتباطی برد را جدا کنید تا به برد آسیبی نرسد و کنار بگذارید.
  6. درب پایین تعبیه شده در بدنه جلو برای پمپ تخلیه و فیلتر را کاملا باز کرده و تمامی پیچ های قابل مشاهده را باز کنید.
  7. پس از بازکردن تمامی پیچ های بدنه جلو باید لاستیک را جدا کنید.
  8. پیچ میکروسوئیچ در را باز کرده و کابل متصل به آن را جدا کنید تا قاب جلو کاملا جدا شود.
  9. سیم و فنر را باز کرده و لاستیک دور درب را جدا کنید.
  10. لاستیک جدید را تعویض کرده و مراحل فوق را برعکس کنید.

در پایان

ما درک می کنیم که شما می توانید با نگهداری صحیح و انجام تعمیرات دستگاه خود، عمر آن را افزایش دهید.

مجموعه متعهد و واجد شرایط امدادکاران کلیه خدمات مرتبط با لوازم برقی خانگی از قبیل نصب، سرویس و تعمیر را در تهران وغیره را ارائه می‌دهد.

با تماس شما تکنسین های واجد شرایط به محل مورد نظر اعزام می‌شوند و در کمترین زمان و با مناسب ترین قیمت خدمات لازم را ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *