علت از کار افتادن تایمر در ماشین ظرفشویی چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

ماشین ظرفشویی نمونه ای از وسایل برقی پرکاربرد است که باید با استفاده از تایمر ظرفشویی تنظیم شود. به همین دلیل است که تایمر ماشین ظرفشویی بسیار مهم است. اما متأسفانه وسایل الکتریکی کمی حساس هستند و در اثر عوامل مختلفی مانند تماس با آب و استفاده طولانی مدت ممکن است آسیب ببینند. یکی از مشکلاتی که باعث خرابی و خرابی ماشین ظرفشویی می شود، خرابی تایمر است و تایمر روی این دستگاه پیش نمی‌رود.شما میتوانید برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود از تیم امدادکاران کمک بگیرید و یا با شماره های ثبت شده داخل سایت تماس حاصل نمایید.

تایمر چیست و چه وظیفه ای دارد؟

تایمر به عنوان مغز ماشین ظرفشویی شناخته می شود و وظیفه انتقال وظایف قسمت های مختلف ماشین را به آنها بر عهده دارد. به طور کلی و به طور خلاصه می توان گفت که تایمر وظیفه کنترل و نظارت بر تمام چرخه های مشخص شده در ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد. اگر این قطعه آسیب دیده یا مشکل خاصی دارد باید در اسرع وقت آن را تعویض یا تعمیر کنید. در غیر این صورت عملکرد دستگاه دچار اختلال می‌شود و دیگر کارایی قبلی را نخواهد داشت.

از کار افتادن تایمر ماشین ظرفشویی سبب بروز چه مشکلاتی می شود؟

خرابی تایمر ماشین ظرفشویی و یا از کار افتادن تایمر در صورت تعمیر نشدن مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. مشکلاتی که باعث می‌شود تایمر ماشین ظرفشویی به جلو و عقب حرکت نکند عبارتند از:

– اگر تایمر ماشین ظرفشویی از کار بیفتد، نمی‌توانید چرخه شستشو را با استفاده از آن در ماشین ظرفشویی تنظیم کنید.

– وقتی تایمر غیرفعال است، نمی توان زمان خشک شدن ظروف را در ماشین ظرفشویی تنظیم کرد.

– بدون کمک تایمر ماشین ظرفشویی نمی توان زمان مناسب را با توجه به نوع ظرف و میزان کثیفی آن تنظیم کرد.

– اگر تایمر وجود نداشته باشد، ماشین ظرفشویی در حین شستشو به مرحله بعدی نمی‌رود.

– بدون کمک تایمر ماشین ظرفشویی نمی توانید تنظیماتی را در ماشین ظرفشویی انجام دهید.

علت از کار افتادن تایمر در ماشین ظرفشویی چیست؟

حتما بخوانید: تعمیر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی و عیب یابی آن

اختلال در عملکرد میکروسوئیچ درب چگونه باعث از کار افتادن تایمر ظرفشویی می‌شود؟

اولین عاملی که می‌تواند باعث جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی شود، خرابی میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی است. همانطور که می‌دانید بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی یا بروز مشکل در درب ماشین ظرفشویی اجازه راه اندازی ماشین ظرفشویی را نمی‌دهد. در واقع میکروسوئیچ نصب شده بر روی درب دستگاه تمامی عوامل را بررسی می‌کند و در صورت باز بودن درب از روشن شدن دستگاه جلوگیری می‌کند.

 در برخی موارد میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی آسیب دیده و باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌شود. روشن نشدن ماشین ظرفشویی نیز از روشن شدن تایمر جلوگیری می کند. به همین دلیل امکان حرکت تایمر به جلو یا عقب وجود ندارد. اگر دلیل پیش نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی خرابی میکروسوئیچ است، می توانید از مرکز خدمات بخواهید که علت خرابی را بررسی کرده و آن را برطرف کند.

علل اصلی خرابی تایمر ظرفشویی

علت اول: چرخاندن اشتباه

اگر تایمر را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، دنده‌های آن به مرور زمان می‌شکنند و در نتیجه از کار می‌افتند.

علت دوم: اختلال در عملکرد میکروسوئیچ

زیر درب ماشین لباسشویی قطعه کوچکی به نام میکروسوئیچ وجود دارد که وظیفه آن بستن و قفل درب ماشین است. اگر مانعی جلوی در نباشد و همه چیز خوب باشد، میکروسوئیچ در را قفل می‌کند و فرآیند شستشو آغاز می‌شود.اگر این قطعه به درستی کار نکند، فرآیند شستشو و در نتیجه شروع به کار تایمر دستگاه انجام نمی‌شود. بنابراین قبل از انجام هر کاری این را بررسی کنید و در صورت لزوم قطعه را تعویض کنید.

علت سوم: خراب شدن شناور دستگاه

یک میکروسوئیچ شناور در ماشین ظرفشویی تعبیه شده است که به عنوان سوپاپ اطمینان عمل می‌کند. وظیفه این قطعه اتصال و قطع ورودی آب به دستگاه می‌باشد. وقتی درب ماشین بسته می‌شود، شیر شناور بالا می‌رود، آب وارد دستگاه می‌شود و پس از پر شدن تانک، شیر پایین می آید و جریان آب را قطع می‌کند.اگر این قسمت بشکند، آب زیادی وارد مخزن می‌شود و حتی ممکن است بریزد. در نتیجه باعث از کار افتادن دستگاه می‌شود و همچنین تایمر به درستی کار نمی‌کند.

علت از کار افتادن تایمر در ماشین ظرفشویی چیست؟

حتما بخوانید: نمک ماشین ظرفشویی و کاربرد آن چیست؟

علت چهارم: خرابی برد دستگاه

برد مدار الکترونیکی ماشین ظرفشویی به همراه تایمر وظیفه کنترل عملکرد صحیح دستگاه از جمله ارسال فرمان شستشو به موتور، پمپ، خاموش و وصل شیر آب وغیره را بر عهده دارد. در نتیجه اگر برد ماشین ظرفشویی مشکل داشته باشد روی عملکرد تایمر نیز تاثیر می‌گذارد. بنابراین قبل از تعویض تایمر بهتر است این قسمت را نیز بررسی کنید.

خرابی برد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

  • عدم وجود برق
  • پوسیدگی سیم ها
  • قطع شدن اتصالات

علت پنجم: خرابی المنت دستگاه

المنت ماشین ظرفشویی وظیفه گرم کردن آب شستشوی ظروف را بر عهده دارد. وقتی آب به اندازه کافی گرم شد، برنامه به مرحله بعدی می رود. اگر آب به درستی گرم نشود، دستگاه وارد مرحله بعدی نمی‌شود، بنابراین تایمر جلو نمی‌رود.

علت ششم: خرابی ترموستات

وظیفه ترموستات در ماشین ظرفشویی این است که دمای آب داخل ماشین را بخواند. حتی اگر آب به اندازه کافی گرم شود، اما ترموستات دمای آب را به درستی نخواند، دستگاه به مرحله بعدی نمی رود.با کارکردن ماشین ظرفشویی در چرخه معمولی آن و باز کردن آن پس از پایان چرخه، می‌توانید تشخیص دهید که ترموستات معیوب است. اگر آب داغ است، احتمالا ترموستات ماشین ظرفشویی خراب است و باید تعویض شود. بنابراین بررسی ترموستات نیز باید به عنوان یکی از علل خرابی تایمر بررسی شود.

علت هفتم: خرابی خود تایمر ظرفشویی

آخرین عامل ممکن است خرابی خود تایمر ماشین ظرفشویی باشد. این قطعه نیز جزو مواد مصرفی ماشین بوده و ممکن است از کار بیفتد و خرابی آن ناشی از قطعات دیگر نباشد. بنابراین در مرحله آخر بهتر است تعمیر تایمر را به عنوان راه حلی برای ماشین ظرفشویی که به درستی کار نمی‌کند بررسی کنید.

علت از کار افتادن تایمر در ماشین ظرفشویی چیست؟

حتما بخوانید: پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی کدامیک انتخاب بهتری است؟

نکاتی برای جلوگیری از خرابی ماشین ظرفشویی

بدون شک هر وسیله الکتریکی عمر مفیدی دارد. عمر مفید ماشین ظرفشویی بین 7 تا 12 سال است. اما اگر چند نکته را رعایت کنید، قطعا می‌توانید از عمر مفید آن نهایت استفاده را ببرید. برای جلوگیری از شکستن تایمر و سایر قسمت های ماشین ظرفشویی بهتر است همیشه نکات زیر را رعایت کنید:

ظروف را قبل از شستن از هر نوع غذا تمیز کنید

بعد از هر بار شستشو داخل دستگاه را تمیز کنید

از شوینده مناسب استفاده کنید

نظافت منظم درزگیرها و درپوش ماشین ظرفشویی

انتخاب برنامه شستشوی مناسب با توجه به کثیفی و نوع ظروف

بیش از ظرفیت دستگاه ظرف در آن قرار ندهید

تعویض سبدها و قفسه ها در صورت نیاز

فیلتر دستگاه را به صورت دوره ای تعویض کنید

تایمر را به درستی در جهت عقربه های ساعت بچرخانید

از مایع ظرفشویی یا پودر زیاد استفاده نکنید

قبل از روشن کردن دستگاه، سیم کشی و اتصالات الکتریکی را بررسی کنید

بازدید دوره ای از دستگاه توسط متخصصین

آیا می‌توانیم خودمان تایمر را تعمیر کنیم؟

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی ممکن است برای مدل های مختلف متفاوت باشد. همچنین گاهی اوقات شما اشتباه تشخیص می‌دهید و مشکلی که فکر می‌کنید از تایمر است ممکن است علت دیگری داشته باشد و نیازی به تعمیر تایمر نداشته باشید.

نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که خرابی تایمر می‌تواند نشان دهنده خرابی قطعات اصلی دستگاه باشد و تنها کارشناسان فنی می‌توانند این موضوع را تشخیص دهند. بنابراین بهتر است به آچار دست نزنید و از متخصصان و کارشناسان در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی کامل و دقیق تمامی دلایل احتمالی خرابی تایمر ماشین ظرفشویی پرداخته ایم. شاید مشکل ماشین شما یکی از عوامل ساده ای باشد که می‌توانید خودتان آن را برطرف کنید، اما اگر قادر به انجام این کار نیستید، بهتر است کار خاصی انجام ندهید. همچنین اگر تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی به درستی انجام نشود، دستگاه با آسیب جدی تری مواجه می‌شود و ماشین ظرفشویی به طور کامل از کار می افتد و دیگر قابل استفاده نیست. بنابراین بهتر است تعمیر آن را به متخصص این حوزه بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *