شیر اطمینان پکیج چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

شیر اطمینان پکیج یکی از قطعات حساس و ضروری در تمام پکیج‌های دیواری و زمینی است که به دلیل حساسیت به تغییرات فشار و دما، فشار را در مدار اولیه پکیج (مدار گرمایش) تنظیم کرده و با کمترین هزینه آن را در 3 بار حفظ و کنترل می‌کند. به همین دلیل اسم دیگر شیر اطمینان پکیج شیر 3 بار می‌باشد. در واقع پس از افزایش دما یا مقدار آب پکیج، فشار پکیج نیز افزایش می‌یابد و در این لحظه شیر اطمینان که دارای فنر و دیافراگم لاستیکی است به صورت خودکار باز می‌شود و با تخلیه آب موجب کاهش فشار و رساندن فشار به زیر 3 بار می‌شود. در این مقاله از کادر تخصصی امدادکاران با ما همراه باشید تا شما را با یکی از قطعات مهم در پکیج آشنا کنیم.

بنابراین شیر اطمینان را شیر تخلیه پکیج نیز می‌نامند زیرا با تخلیه آب درون پکیج، فشار داخلی پکیج را تنظیم می‌کند. اصولاً تمامی سیستم‌های دارای مدار بسته حرارتی به شیر اطمینان نیاز خواهند داشت، زیرا تغییرات دما در این سیستم‌ها عامل تغییر فشار می‌باشد که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین برای کنترل فشار در این سیستم‌ها از شیر اطمینان استفاده می‌شود.

در کل بر اساس نوع حساسیتی که شیر اطمینان از خود نشان می‌دهد دو نوع شیر اطمینان وجود دارد که در نوع اول فقط به تغییرات فشار (حساس به فشار) عکس العمل نشان می‌دهد و در نوع دیگر حساسیت به تغییرات در فشار و همچنین دما باعث عملکرد شیر اطمینان (شیر اطمینان حساس به دما و فشار) خواهد شد.

جنس شیر اطمینان پکیج از چیست

در گذشته شیرهای اطمینان موجود در پکیج‌ها برنجی و تماما رزوه‌ای و با استحکام بالا بودند اما در حال حاضر این شیرها پلاستیکی و بدون رزوه (اتصالات) می‌باشند.

 

شیر اطمینان پکیج چیست؟

بهتر است بدانید: علت روشن نشدن مشعل و شمعک پکیج

ساختار شیر اطمینان پکیج

ساختار شیر اطمینان پکیج از سه قسمت تشکیل شده است که عبارتند از: دیسک، نازل و فنر. بعلاوه قسمت خروجی شیر اطمینان دارای قطر بیشتری نسبت به قسمت ورودی می‌باشد.

عملکرد شیر اطمینان پکیج

هنگامی که فشار داخلی پکیج با افزایش دما و مقدار آب پکیج به بالاتر از 2.5-3 بار برسد. ابتدا نازل درون شیر تخلیه پکیج این فشار بالا را دریافت می‌کند که باعث می‌شود فنر شیر تخلیه باز شود و باعث بلند شدن دیسک و باز شدن شیر و تخلیه آب از مدار گرمایش پکیج می‌شود که در نتیجه فشار درون پکیج را به زیر 3 بار می‌رساند.

برای یافتن شیر تخلیه پکیج، باید آن را در بخش زیرین اتصالات پکیج پیدا کنید. و محل دقیق‌تر آن در پکیج‌ها به شرح زیر است، در اکثر پکیج‌ها شیر پکیج در بلوک برگشت و وسط شیلنگ برگشت گرمایش و شلنگ آب سرد قرار دارد. و در سایر پکیج‌ها شیر اطمینان در داخل بلوک رفت و درست زیر پکیج دیواری قرار دارد.

وظیفه شیر اطمینان پکیج

وظیفه شیر تخلیه یا اطمینان پکیج جلوگیری یا خنثی کردن فشار بیش از حد در سیستم پکیج می‌باشد. بنابراین زمانی که شیر تخلیه پکیج آسیب دیده باشد و در برابر فشار زیاد باز نشود، آسیب جدی به دستگاه وارد می‌کند. بنابراین شیر اطمینان دو وظیفه اصلی تضمین امنیت جان و محافظت از دستگاه در برابر افزایش فشار را دارد تا در اثر ترکیدگی لوله‌ها خسارت جانی و مالی به شما وارد نشود. بنابراین بهترین اقدام در زمان سرویس و تعمیر پکیج، تعویض یا تعمیر شیر اطمینان پکیج توسط تعمیرکار متخصص و آشنا به سیستم پکیج زیر نظر نمایندگی تعمیر پکیج دیواری می‌باشد. در این مورد می‌توانید از کارشناسان مجرب ما در امدادکاران که با انواع پکیج‌ها آشنایی کامل دارند کمک بگیرید.

کاربرد شیر اطمینان پکیج

شیر تخلیه یکی از اجزای اصلی ایمنی در پکیج است که فشار داخلی پکیج را تنظیم می‌کند و این فشار را بوسیله خروج آب از سیستم تنظیم می‌کند. در صورتی که عملکرد شیر تخلیه مشکل داشته باشد، فشار و دمای داخل پکیج افزایش می‌یابد. و آسیب‌های جدی مانند ترکیدگی لوله‌ها و حتی خود پکیج را به همراه دارد. زیرا ساختار داخلی پکیج تحمل فشار بالاتر از 3.5 بار را ندارد. نصب شیر اطمینان نیز بایستی به درستی انجام گیرد. در غیر این صورت احتمال نشت آب گرم از شیر اطمینان و تخلیه نامناسب آب وجود دارد که باعث پاشیدن آب داغ به صورت افراد یا آسیب رساندن به لوازم آشپزخانه می‌شود.

شیر اطمینان پکیج چیست؟

بهتر است بدانید: عیب یابی و تعمیر پمپ پکیج دیواری

علل خرابی شیر اطمینان پکیج

دلایل زیادی می‌تواند منجر به خرابی شیر اطمینان شود که مهم‌ترین آنها مواجه شدن با فشار بالا است و عوامل دیگری از جمله باز ماندن شیر پرکن، خرابی منبع انبساط، شوک حرارتی، فرسودگی و ضربه‌های غیرمنتظره به شیر اطمینان پکیج باعث آسیب می‌شود.

علائم خرابی شیر اطمینان

با در نظر گرفتن خطراتی که یک شیر اطمینان با عملکرد نادرست می‌تواند به همراه داشته باشد. اطلاع به موقع خرابی شیر اطمینان بسیار مهم است. اما متاسفانه ایراد در شیر اطمینان مثل سایر مشکلات پکیج، به شکل کد خطا نشان داده نمی‌شود و به سرعت باعث خرابی پکیج می‌شود. خرابی شیر اطمینان پس از افزایش بیش از حد فشار در پکیج رخ می‌دهد. تنها راه تشخیص خرابی شیر اطمینان وقتی است که عقربه فشار پکیج یا صفحه نمایش پکیج، فشاری بالاتر از 2 بار (محدوده قرمز رنگ فشار سنج) را نشان می‌دهد و پکیج همچنان کار می‌کند. ، سپس علامت بعدی خرابی شیر اطمینان ظاهر می‌شود که نشت و خروج آب از شیر اطمینان است. در این صورت سیستم گرمایش پکیج باید تعمیر شود و راهی به جز تعویض شیر اطمینان وجود ندارد.

تعمیر شیر اطمینان پکیج

با توجه به اهمیت شیر ​​اطمینان در تنظیم فشار و امنیت پکیج، اطمینان از سلامت این قطعه ضروری است. در صورت بروز مشکلاتی مانند افزایش فشار در پکیج یا نشت آب از شیر اطمینان، به احتمال قوی فنر یا خود شیر اطمینان مشکل دارد.

وقتی در مسیر پکیج نشتی وجود داشته باشد و شما برای جبران آب خارج شده، شیر پرکن را باز کنید باعث می‌شود آب جدید وارد پکیج شود، که در این صورت آب ورودی املاح را نیز با خود وارد پکیج می‌کند، که این املاح حین گردش در دستگاه و تماس با شعله رسوب کرده و مشکل جدیدی در پکیج ایجاد می‌شود. بنابراین می‌بایست شیر ​​اطمینان را تعمیر کنید.

بنابراین وقتی که با نشتی مداوم آب مواجه می‌شوید مشکل از شیر اطمینان است، و ممکن است این مشکل به دلیل تجمع رسوبات بین دیافراگم و شیر اطمینان باشد که برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید شیر اطمینان را باز کرد، و درون دیسکلر گذاشت و سپس شسته شود. در برخی موارد علت نشتی ممکن است از بین رفتن دیافراگم یا ضعیف شدن فنر شیر تخلیه باشد. که در این صورت بهترین اقدام تعویض شیر تخلیه است.

روش تعویض شیر اطمینان پکیج

برای تعویض شیر اطمینان پکیج باید مراحل زیر را انجام دهید:

  • خاموش کردن پکیج
  • بستن شیر پرکن بابت متوقف کردن آبگیری و کم شدن فشار پکیج (آبگیری بیش از حد در دستگاه پکیج باعث افزایش فشار می‌شود)
  • چند ساعت صبر کنید تا آب درون پکیج و خود پکیج خنک شود و سپس شروع به تعویض شیر اطمینان کنید.
  • حالا آب درون پکیج باید کاملا تخلیه شود. برای این کار می‌توان از یکی از رادیاتورها استفاده کرد. برای این کار شیر ورودی آب پکیج را ببندید و شیر پرکن را باز کنید و بعد ترجیحاً پایین‌ترین شیر آبگرم از سطح پکیج را باز کنید، که در این صورت تمام آب تخلیه شده و فشار پکیج به صفر می‌رسد.
  • سپس با توجه به نوع شیر اطمینان، به یکی از دو روش زیر اقدام به جدا کردن شیر اطمینان کنید: در مورد شیر اطمینان اورینگی، قسمت بیرونی آن را به سمت قسمت بیرون بکشید و شیر جدید را جایگزین کنید. و در مورد شیر اطمینان دنده‌ای به طور کامل آن را چرخانده و باز کنید، سپس شیر اطمینان جدید را قراردهید. برای این کار می‌توانید از آچار شلاقی استفاده کنید. اگر شیر اطمینان دارای لوله تخلیه است، می‌بایست لوله تخلیه مرتبط به شیر تخلیه قبلی را نیز باز کرده و با استفاده از آچار مناسب، لوله تخلیه جدید را ببندید. اطمینان حاصل کنید که کمک نوار لوله دو رزوه پایینی شیر اطمینان پایینی را کاملاً بپوشاند و بعد شروع به بستن شیر اطمینان کنید.
  • برای اطمینان از محل نصب شیر اطمینان روی پکیج می‌توانید به نحوه بسته شدن شیر اطمینان از قبل توجه کنید.
  • بعد از تعویض شیر اطمینان، شیر پرکن را مجددا باز کنید تا مدار سیستم پکیج پر از آب شود و پر شدن مدار با آب باید تا وقتی ادامه یابد که عقربه فشارسنج به عدد 1.5 برسد. زیرا از آنجایی که دستگاه نباید بیشتر از حد مجاز پر شود، پس از رسیدن فشار پکیج به این حد، شیر پرکن را ببندید.
  • سپس تمام رادیاتورها را هوگیری کنید.
  • در نهایت شیر ​​اطمینان را از نظر نشتی بررسی کنید.

از آنجایی که شیر اطمینان قطعه‌ای حساس است، در صورت عدم کارکرد صحیح آن می‌تواند حوادث خطرناکی را به همراه داشته باشد. بنابراین تشخیص به موقع و صحیح خرابی شیر اطمینان موضوع مهمی می‌باشد، که باید به سرعت توسط یک تعمیرکار ماهر تشخیص داده شود. و بعد از عیب یابی دقیق شیر اطمینان اقدام به تعمیر یا تعویض آن کند. برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی لازم است که سرویس  و رسوب گیری پکیج هر شش ماه یکبار انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *