علت تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی یکی از ابهاماتی است که افراد هنگام استفاده از این وسیله به دنبال پاسخ آن هستند. روبه رو شدن با لباس های کثیف بعد از فرآیند شستشو مشکوک و ناراحت کننده است. این امر اهمیت یافتن دلیل تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی را افزایش داده است. دلیل تمیز نشستن لباس در ماشین‌های لباسشویی سامسونگ، ماشین لباسشویی ال‌جی و سایر برندها تا حد زیادی به عوامل مشترک مربوط می‌شود. عدم آگاهی کافی از نحوه عملکرد ماشین لباسشویی، استفاده نادرست از مواد شوینده دلیل اصلی تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی است.

تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی

1- تنظیمات اشتباه برنامه شستشو

ماشین لباسشویی شما دارای چندین چرخه و تنظیمات مختلف است زیرا شما انواع لباس ها و پارچه ها را در ماشین لباسشویی می شویید و شستن همه آنها به یک شکل باعث تمیزی یکسان آنها نمی شود. بنابراین تنظیمات اشتباه در برنامه شستشوی ماشین لباسشویی می تواند یکی از دلایل تمیز ماندن آن باشد. به عنوان مثال، برخی از لباس ها به آب سرد نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر مانند رختخواب و حوله به آب گرم نیاز دارند. زمان شستشو و سایر تنظیمات نیز مهم هستند.

2- بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی یکی دیگر از مواردی است که لباس های شما را آنطور که باید تمیز تحویل نمی دهد. ماشین لباسشویی شما دارای سنسور تشخیص سطح آب است که از سرریز شدن ماشین لباسشویی جلوگیری می کند. اگر لباس‌های زیادی را در دستگاه قرار دهید، آب کافی برای تمیز کردن آن‌ها در دستگاه وجود نخواهد داشت و در یک ماشین لباسشویی پر بار، لباس‌ها گره می‌خورند یا به کف مخزن می‌چسبند.

بنابراین، پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی باعث می شود که شستشو در تمیز کردن لباس ها موثر نباشد. همچنین می تواند به مخزن ماشین لباسشویی یا اجزای آن  آسیب برساند. به همین دلیل است که بارگیری هرچه بیشتر ماشین لباسشویی نکته مهمی برای شستشوی صحیح و تمیز است.

3- تراز نبودن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما تراز نباشد، می لرزد، صداهای بلند ایجاد می کند و ممکن است نشت کند. این اشیاء بر عملکرد دستگاه شما تأثیر می گذارد و کیفیت شستشو را کاهش می دهد.

بسیاری از ماشین های لباسشویی دارای پایه های قابل تنظیم هستند. در این صورت آنها را کاملاً مطابق با سطح خود تراز کنید. پایین پایه ها را بررسی کنید. آنها می توانند به دلیل سایش و پارگی آسیب ببینند. اگر چنین است، باید پایه های خود را تعویض کنید. اگر ماشین لباسشویی شما پایه ندارد یا پایه های آن قابل تنظیم نیست، باید از اجسام برای تراز کردن آن استفاده کنید.

علت تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: علت تخلیه نشدن لباسشویی و راهنمای رفع مشکل

نوع و مقدار نامناسب مواد شوینده

اگر از مواد شوینده معمولی استفاده می کنید و ماشین لباسشویی شما خوب کار نمی کند، باید از شوینده بهتری استفاده کنید. توجه داشته باشید که ریختن بیش از حد مواد شوینده در دستگاه به جای کمک به تمیز کردن لباس، اصطکاک بین لباس ها را کاهش می دهد. لایه بندی لباس یک نکته کلیدی در تمیز کردن لباس است. همچنین کف زیاد باعث نشت آب از دستگاه می شود. بهترین پودر برای ماشین لباسشویی پودری است که کف کمتری داشته باشد و همچنین حاوی آنزیم باشد

همچنین صابون های پودری زمان بیشتری برای حل شدن در آب دارند و باید قبل از روشن کردن ماشین لباسشویی آن را در مخزن دستگاه بریزید. اگر از صابون های پودری به مقدار زیاد استفاده شود، آثاری روی لباس باقی می ماند.

  • تمیز نبودن مخزن داخلی ماشین لباسشویی

برای تمیز بودن لباس باید خود ماشین لباسشویی تمیز باشد. گرم شدن آب توسط المنت، انبساط و انقباض آب، رسوبات پودر لباسشویی و الیاف لباس باقیمانده در مخزن یا درام ماشین لباسشویی باعث ایجاد جرم و در نتیجه ماشین لباسشویی می شود. لباسشویی باید تمیز باشد زیرا به مرور زمان؛ رسوب، روغن، خزه و کثیفی در ماشین لباسشویی جمع می شود. این ناخالصی ها در هنگام شستشو به لباس ها منتقل می شوند. داخل مخزن را با استفاده از چراغ قوه بررسی کنید. بوی مخزن؛ اگر بوی کپک یا چیز ناخوشایندی به مشام می رسد، ماشین لباسشویی نیاز به شستشوی داخلی و سرویس دوره ای دارد.مخزن لباسشویی باید هر 6-7 ماه یکبار شسته شود.

علت تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: علت نچرخیدن لباسشویی چیست و چگونه رفع می شود؟

  • تمیز نبودن جاپودری ماشین لباسشویی

اگر جاپودری ماشین لباسشویی شما تمیز نباشد، می تواند باعث تمیز نشدن لباس شما شود. توجه داشته باشید که کثیفی و آلودگی باید حذف شود.

کشوی جاپودری را بیرون بکشید و آن را با مواد شوینده کاملا تمیز کنید و سپس خشک کنید. اگر هنوز لکه‌های کثیفی روی آن باقی مانده است، می‌توانید مسواک را در محلول سرکه، جوش شیرین و آب گرم آغشته کنید.

  • تمیز نبودن فیلتر ماشین لباسشویی

تمامی ماشین های لباسشویی دارای فیلتر تخلیه آب هستند. اگر این فیلتر مسدود شود، تخلیه دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین منجر به نشت آب، بوی ماشین لباسشویی و عملکرد نامناسب آن می شود.

دو روش برای تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی وجود دارد. یکی حذف و تمیز کردن فیلتر است که به طور کامل برای شما توضیح داده ایم و راه دیگر این است که این کار را به تکنسین نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی بسپارید. راه دوم را به شما پیشنهاد می کنیم زیرا اگر خودتان این کار را انجام دهید ممکن است مشکلات دیگری مانند نشت آب برای دستگاه شما پیش بیاید.

  • خرابی المنت یا هیتر ماشین لباسشویی

دمای آب تاثیر زیادی در تمیزی لباس دارد. در ماشین لباسشویی هیتر یا بخاری وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد. یکی از دلایل تمیز ماندن لباس ها می تواند گرمای ماشین لباسشویی باشد. اگر آب گرم در دسترس نباشد، لباس هایی که برای تمیز کردن نیاز به آب گرم یا ولرم دارند، به خوبی تمیز نمی شوند. ابتدا مطمئن شوید که دمای شستشو را به درستی در کنترل پنل تنظیم کرده اید.

سپس زمانی که آب شروع به پر شدن مخزن می کند و همچنین در حین شستشو یا با لمس درب جلو و شیشه ماشین لباسشویی دمای آب را به دقت اندازه گیری کنید تا ببینید آیا احساس گرما می کنید یا خیر. اگر متوجه گرما نشدید، احتمالاً المنت ماشین لباسشویی شما نیاز به تعمیر دارد.

  • نچرخیدن مخزن ماشین لباسشویی

علاوه بر در دسترس بودن آب و مواد شوینده، لازم است شرایط دیگری نیز برای نظافت لباس فراهم شود. لباس ها باید به اندازه کافی با هم ساییده شوند، این کار باید یا با همزن در ماشین های لباسشویی درب بالایی یا با چرخاندن در ماشین لباسشویی های درب جلو انجام شود. اگر ماشین لباسشویی حرکت نکند و دوربین نچرخد، لباس ها تمیز نمی شوند. این عدم چرخش می تواند به دلیل خرابی خازن موتور ماشین لباسشویی یا موتور ضعیف باشد. همچنین ساییدگی، پارگی یا کشیدگی تسمه ماشین لباسشویی باعث حرکت نکردن مخزن می شود.

  • گرفتگی لوله متصل به مخزن ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل تمیز ماندن ماشین لباسشویی انسداد لوله ای است که مواد شوینده را به مخزن ماشین لباسشویی می رساند. این باعث می شود که فقط مقداری از مواد شوینده به داخل مخزن سرازیر شود در حالی که بقیه در پشت جاپودری گیر می کنند.

ابتدا باید دریابید که آیا انسدادی در لوله متصل به ماشین لباسشویی وجود دارد یا خیر. برای این کار لباس های کثیف خود را داخل ماشین لباسشویی بیندازید و قبل از روشن کردن ماشین به جای پودر، پودر لباسشویی یا مواد شوینده خود را روی لباس بریزید و ماشین لباسشویی خود را روشن کنید. پس از اتمام کار، اگر این بار لباس ها تمیز شدند، به این معنی است که مشکل ماشین لباسشویی شما مسدود شدن لوله اتصال ظرف جاپودری به مخزن است.

علت تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: چرا ماشین لباسشویی روشن نمی شود؟

جمع بندی علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی

در پایان می توان دلایل تمیز ماندن ماشین لباسشویی را در چهار عامل خلاصه کرد: تخلیه نامناسب ماشین لباسشویی، گرفتگی فیلتر پمپ تخلیه و تشکیل کف در مخزن لباسشویی، دمای نامتعادل برای شستشوی لباس ها و در نهایت انتخاب برنامه نامناسب و ظرفیت لباس بیش از حد اگر سردرگم هستید و دلیل تمیز بودن ماشین لباسشویی را به سختی پیدا می کنید، بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک و مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *