علت کار نکردن فیس آیدی چیست

5 دقیقه زمان مطالعه

گوشی‌های آیفون بسیارهوشمند و پیشرفته هستند و این ویژگی در آن‌ها باعث شده که کاربران زیادی در سراسر دنیا از این گوشی‌ها استفاده کنند. این گوشی‌ها ساختار بسیار با کیفیتی دارند، اما گاهی ممکن است دچار ایرادات نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی شوند. برای مثال درصورتیکه گوشی آیفون از دست شما بیوفتد و یا به هر دلیلی ضربه بخورد، و یا اگر دچار آب خوردگی شود، حتی زمانی‌که هنگام تعویض ال سی دی، آن را به طرز نادرست و اشتباهی روی گوشی نصب کنند، موجب می‌شود که عملکرد فیس آیدی مختل شود و یا باعث از کار نکردن فیس آیدی شود.

در این مقاله از نمایندگی امدادکاران با ما همراه باشید تا برای شما دلایل از کار نکردن فیس آیدی را توضیح دهیم.

عملکرد فیس آیدی به چه صورت می‌باشد؟

تکنولوژی اسکن چهره در قسمت بالای گوشی آیفون تعبیه شده است. فیس آیدی سبک چهره شما را چهره کاربر را با نور مادون قرمز، پرتو 30000 نقطه‌ای که به چشم انسان نامرئی می‌باشد، اسکن می‌کند.همانگونه که گوشی یک نقطه عمیق از چهره شما ایجاد می‌کند، اطلاعات و داده‌ها به ریاضی تبدیل می‌شوند.

این داده‌ها رمزگذاری شده هستند و در گوشی آیفون شما ذخیره شده‌اند و علاوه بر این به هیچ عنوان در آی کلود و یا هرجای دیگری از آن‌ها نسخه پشتیبان تهیه نمی‌شود. نحوه‌ی عملکرد سیستم عمدتا بر روی جزئیات در اطراف چشم‌ها، بینی و دهان کاربر تمرکز دارد. بنابراین چنانچه در این قسمت مانعی وجود داشته باشد، هنگام تشخیص چهره با مشکل مواجه می‌شوید.

اسکن چهره، چشم‌های باز کاربر را که در حال نگاه کردن به گوشی می‌باشد را پردازش می‌کند. چنانچه فاصله‌ی گوشی از چشم‌های کاربر بین 10 تا 20 اینچ و به عبارتی بین 25 تا 50 سانتی متر باشد، این ابزار بهتر و آسان تر کار می‌کند.

بنابراین درصورتی‌که در رختخواب هستید و چشمان شما پف کرده است، و یا در صورتیکه گوشی آیفون خود را بیش از حد به صورت خود نزدیک کرده باشید و قصد باز کردن قفل گوشی آیفون خود را دارید، این کار به درستی انجام نمی‌شود.

علت کار نکردن فیس آیدی چیست

حتما بخوانید: نحوه ریست فکتوری کردن گوشی شیائومی

نحوه فعال کردن فیس آیدی در گوشی آیفون

برای استفاده از این تکنولوژی در ابتدا باید چهره‌ی خود را ثبت کنید. این کار را می‌توان در مراحل ابتدایی راه اندازی و پس از خرید گوشی آیفون انجام داد و یا در فرصت دیگری با رفتن به قسمت تنظیمات face ID  & Passcode و انجام مراحلی که در ادامه ذکر خواهد شد این قابلیت را راه اندازی کرد:

1-در ابتدا پسورد یا رمز عبور خود را وارد کنید.

2-روی گزینه Enroll Face ضربه بزنید.

3-برای شروع کار ضربه بزنید و همچنین اعلان‌های روی صفحه را دنبال کنید.

4-در ادامه از شما می‌خواهد که چهره خود را در یک قاب قرار دهید.

5-در اینجا سعی کنید سر خود را به اطراف تکان دهید تا اسکن چهره به درستی انجام شود.

برای باز شدن قفل گوشی به وسیله‌ی فیس آیدی تنها کافی است که به آن نگاه کنید. سیستم باز شدن قفل به گونه‌ای طراحی شده است که دوربین trueDepth وظیفه دارد که چهره شما را ببیند، خواه گوشی شما در موقعیت طبیعی قرار داشته باشد یا در یک سطح کنار گذاشته باشید.

چه کارهایی با Face ID می‌توان انجام داد؟

اصلی ترین کاربرد فیس آیدی باز کردن قفل گوشی آیفون با استفاده از چهره است. اما فیس آیدی قابلیت‌های دیگر نیز دارد. ایجاد و ارسال Animoji اپل، نوع جدیدی از Emoji را با نام Animoji  ایجاد کرده است. این Emoji متحرک می‌باشد اما نه فقط از نوع متحرک ساده، بلکه از صدای کاربر و حتی از ویژگی‌ها و حالات چهره کاربر نیز استفاده می‌کند. کاربر می‌تواند از 12 نوع از این Emoji ها استفاده کند و به آسانی در برنامه پیامرسان اپل آن‌ها را برای دیگران ارسال کند. این ویژگی جذاب طرفداران زیادی را برای خرید گوشی‌های آیفون دارد.

اپل آیدی با حذف کردن Touch ID در آیفون X، فناوری فیس آیدی می‌تواند برای تائید اعتبار خرید اپل استفاده شود. این یک فرایند نسبتا آسان است. فقط کافی است که دو بار دکمه‌ی سمت راست گوشی را فشار دهید. به گوشی آیفون خود نگاه کنید تا آیفون شما با تائید هویت شما معمای خرید را برای شما انجام دهد. البته شرکت اپل اعلام کرده است که در کنار Apple pay توسعه دهندگان دیگر نیز می‌توانند از تکنولوژی فیس آیدی در اپلیکیشن‌های خود استفاده کنند. به طور مثال اپلیکیشن Snapchat فیلترهای با کیفیت بالاتری برای دارندگان گوشی‌های آیفون با بهبود الگو برداری از چهره ارائه خواهد کرد.

علت کار نکردن فیس آیدی چیست

حتما بخوانید: مزایا و معایب روت کردن گوشی چیست

دلیل ایجاد مشکل در فیس آیدی آیفون X

یکی از عواملی که موجب کار نکردن فیس آیدی می‌شود، خراب شدن و آسیب دیدن برد است. از کار افتادن برد گوشی یا عملکرد اشتباه آن روی نحوه‌ی عملکرد فیس آیدی تاثیر سوء می‌گذارد. البته گاهی اوقات ممکن است بر اثر آسیب دیدن فلت، سیستم تشخیص چهره کار نکند، که البته معمولا در گوشی‌های اپل، این اتفاق کمتر رخ می‌دهد.

برخی مواقع ضربه خوردن گوشی یا وارد آمدن فشار به صفحه نمایشگر گوشی، موجب کار نکردن فیس آیدی می‌شود. به طور کلی عوامل زیر موجب کار نکردن فیس آیدی می‌شود:

1-آب خوردگی

2-ضربه خوردن

3-تعویض ال سی دی

4-تعویض گلس ال سی دی

گاهی اوقات گوشی هیچ مشکل سخت افزاری ندارد، اما فیس آیدی آن به علت استفاده نادرست، نمی‌تواند به درستی کار کند. برای مثال ممکن است به طور صحیح به گوشی خود نگاه نکنید، خواب آلود باشید، و یا به علت استفاده از عینک، چهره شما به درستی قابل تشخیص نباشد.

قابلیت‌های فیس آیدی

به طور قطع با Face ID که در سری گوشی‌های آیفون X به بعد ایجاد شده است آشنا هستید. این تکنولوژی چهره کاربر را به راحتی و به طرز پیشرفته شناسایی می‌کند و فقط با دیدن چهره کاربر گوشی آیفون آنلاک می‌شود و در غیر اینصورت گوشی قفل می‌ماند. زمانی‌که کمپانی اپل iPhone X را به بازار عرضه کرد، تحول جدیدی را به وجود آورد. به دلیل اینکه تاچ آیدی که در گوشی آیفون 8 به قبل دیدیم حذف شده و در عوض قابلیت فیس آیدی به آن اضافه شده است. کیفیت فیس آیدی بسیار بالا است و حتی در آپدیت‌های سری‌های 12 تلاش شده تا این سنسور توانایی تشخیص چهره کاربر را حتی با وجود ماسک داشته باشد. با وجود تمام این مسائل گاهی اوقات برای بعضی از کاربران گوشی‌های آیفون مشکل ایجاد می‌شود و موجب کار نکردن فیس آیدی در گوشی می‌شود.

دلایل کار نکردن فیس آیدی در گوشی‌های آیفون چیست؟

زمانیکه گوشی از کاربر می‌خواهد که رمز عبور را وارد کنید و فیس آیدی کار نمی‌کند، ممکن است یه اتفاق کاملا طبیعی باشد. زیرا گاهی اوقات نیاز است که به جای استفاده از فیس آیدی، کد عبور و یا اپل آیدی را وارد کنید. در ادامه به برخی از عواملی که موجب کار نکردن فیس آیدی می‌شود می‌پردازیم.

1-گوشی به تازگی روشن و یا ریستارت شده باشد.

2-پنج تلاش ناموفق برای مطابقت چهره انجام شده باشد.

3-کاربر ماسک به صورت زده باشد.

4-بیش از 48 ساعت قفل گوشی باز نشده باشد.

5- در شش و نیم روز گذشته از رمز عبور برای باز کردن قفل گوشی استفاده نشده باشد و فیس آیدی در ۴ ساعت گذشته قفل گوشی را باز نکرده باشد.

6-گوشی دستور قفل از راه دور دریافت کرده باشد.

7- پس از اجرای حالت Emergency SOS با فشار دادن و نگه داشتن همزمان دکمه تنظیم صدا و کناری به مدت دو ثانیه.

در صورت بروز این مورد، بعد از یکبار باز کردن گوشی با کد، مشکل کار نکردن فیس آیدی حل خواهد شد.

علت کار نکردن فیس آیدی چیست

حتما بخوانید: رفع پیام Important Display Message بعد از تعویض LCD آیفون

راهکارهای رفع مشکل کار نکردن فیس آیدی در گوشی آیفون X

1-تمیز کردن سنسور جلوی دوربین گوشی آیفون X

قبل از انجام هر کاری در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم که برای برطرف کردن مشکل کار نکردن فیس آیدی گوشی خود، در ابتدا سنسورهای جلویی گوشی آیفون و همچنین محل نصب آن‌ها را با یک پنبه یا دستمال بدون پرز به خوبی تمیز کنید. در بین سنسورهای جلویی آیفون‌هایی که از قابلیت Face ID استفاده می‌کنند، یه لنز اختصاصی تحت عنوان True Depth تعبیه شده است که مسئولیت تشخیص جزئیات خاص چهره کاربر را برعهده دارد. ممکن است وجود آلودگی مانع از کارکردن درست این سنسور شود.

2-خاموش و روشن کردن گوشی آیفون X

ممکن است این روش کمی ساده بنظر بیاید، اما بعضی اوقات خاموش و روشن کردن گوشی آیفون، یکی از روش‌های مفید برای رفع مشکل کار نکردن فیس آیدی می‌باشد. بنابراین زمانیکه متوجه شدید که فیس آیدی به درستی کار نمی‌کند و مختل شده است، دکمه پاور سمت راست کنار صفحه گوشی خود را با یکی از دکمه‌های صدا برای چند ثانیه نگه دارید و روی گزینه‌ی Slide To Power Off ضربه بزنید تا آیفون خاموش شود. حالا باید دکمه سمت راست کنار اسکرین را برای مدت زمان کوتاهی فشار دهید و زمانیکه لوگوی اپل را دیدید، انگشت خود را رها کنید.

3-ریست کردن Face ID

یکی دیگر از روش‌ها برای رفع مشکل کار نکردن فیس آیدی ریست کردن Face ID می‌باشد. می‌توانید در قسمت Face ID & Passcode، گزینه‌ی Reset Face IDرا انتخاب کنید. با انجام این روش تمامی تنظیمات فیس آیدی به حالت اولیه خود برمی‌گردد و باید آن را از اول فعال کنید.

4-بروزرسانی Ios

یکی دیگر از روش‌ها برای رفع مشکل کار نکردن فیس آیدی در گوشی‌های آیفون مخصوصا آیفون X، آپدیت کردن سیستم عامل است. برای بروز رسانی گوشی خود کافی است وارد تنظیمات شوید و سپس Software Update را انتخاب کنید و روی گزینه‌ی Download and Install ضربه بزنید، تا گوشی آیفون شما جدیدترین نسخه IOS را نصب کند. بعد از اینکه گوشی آیفون شما بروزرسانی شد، گوشی خود را چک کنید که آیا مشکل کار نکردن فیس آیدی برطرف شده است یا خیر.

مشکلات سخت افزاری فیس آیدی گوشی آیفون X

در صورتیکه با انجام روش‌های ذکر شده مشکل همچنان پابرجا بود به احتمال زیاد علت کار نکردن فیس آیدی به دلیل وجود یک مشکل سخت افزاری است که برای برطرف کردن آن نیاز به مراجعه به نمایندگی تعمیرات موبایل است.

تعمیرات موبایل در امدادکاران

شما در هر نقطه از شهر تهران که هستید (شمال،جنوب،شرق،غرب) می‌توانید درخواست و مشکلات گوشی خود مانند کار نکردن فیس آیدی و غیره را در نمایندگی تعمیرات نرم افزاری موبایل در تهران ثبت کنید.

همچنین می‌توانید تعمیرات انواع برند‌های موبایل اعم از تعمیر گوشی آیفون ، هواویی، سامسونگ و شیائومی و غیره را به تیم متخصص وحرفه‌ای امدادکاران بسپارید تا در کمترین زمان ممکن موبایل شما را تعمیر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *