علت روشن نشدن تلویزیون چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

روشن نشدن تلویزیون یک مشکل رایج است که ممکن است در همه مدل ها و برندهای تلویزیون رخ دهد. این مشکل می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد.می‌تواند مشکل از آسیب و فرسودگی در برخی از قسمت‌های تلویزیون و یا ممکن است مشکل جزئی مانند تنظیمات آن باشد که در این مقاله دلیل روشن نشدن تلویزیون را به صورت گام به گام بررسی می‌کنیم.در صورتی که با تمامی مراحل توضیح داده شده مشکل برطرف نشد برای سرویس و تعمیر تلویزیون با مرکز فنی تلویزیون امدادکاران تماس بگیرید. پس از تماس با مرکز، متخصص تعمیر تلویزیون با شما تماس می‌گیرند و در زمانی که شما مشخص کرده اید به محل تعمیر می‌آیند.

 

تلویزیون روشن نمی شود اما چراغ استندبای روشن است

چراغ نشانگر آماده به کار یک گزینه پیش فرض برای نشان دادن خاموش بودن تلویزیون است، این برای تلویزیون عادی است. اما اگر با فشار دادن دکمه پاور تلویزیون، تغییر حالت نکرد و هر چقدر هم که تلاش کنید تلویزیون روشن نمی‌شود، احتمال خرابی ریموت کنترل تلویزیون وجود دارد.

یکی از اصلی ترین دلایل روشن نشدن تلویزیون ، مشکل در کنترل از راه دور تلویزیون یا باتری آن است. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا باتری کنترل را تعویض کنید. همچنین ممکن است خود کنترل از راه دور آسیب دیده باشد یا چیزی مانع عبور سیگنال مادون قرمز شود، برای اینکه بفهمید تلویزیون با کنترل از راه دور روشن نمی‌شود یا خیر، سعی کنید تلویزیون خود را بدون کنترل از راه دور روشن کنید.

اگر کنترل از راه دور تلویزیون شما خراب است، سعی کنید تلویزیون را با دکمه های تلویزیون روشن کنید. موقعیت دکمه پاور بسته به مدل دستگاه شما متفاوت است. معمولا دکمه پاور در کنار تلویزیون و پشت دستگاه قرار دارد. اگر تلویزیون با فشار دادن دکمه پاور روشن می‌شود، بهتر است یک کنترل جدید تهیه کنید.یا می توانید تلویزیون را به مدت 30 ثانیه از برق بکشید، سپس آن را به پریز برق دیگری که می‌دانید درست کار می‌کند وصل کنید. اگر هنوز تلویزیون شما روشن نمی‌شود، باید از یک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید.لازم به ذکر است که گاهی اوقات قفل کودک روی دکمه های تلویزیون فعال است که در این حالت تنها راه روشن کردن تلویزیون استفاده از ریموت کنترل است.

دیر روشن شدن تلویزیون

گاهی اوقات تلویزیون شما دیر روشن می‌شود یا مجبور می‌شوید چندین بار تلویزیون را خاموش و دوباره روشن کنید تا روشن شود. این عیب معمولا مربوط به برد پاور تلویزیون است. فرسودگی قطعات برد پاور معمولا بعد از 5 یا 6 سال اتفاق می افتد. با این حال، اگر زودتر تعمیر شود، برد پاور به درستی به کار خود ادامه می‌دهد و سال ها بدون مشکل کار می‌کند.سرویس تلویزیون به موقع باعث می‌شود تلویزیون شما آسیب جدی نبیند و تا چندین سال بدون مشکل کار کند.سرویس تلویزیون شامل تعویض قطعات فرسوده و به روز رسانی تلویزیون می‌باشد. ارتقاء تلویزیون به شما امکان می دهد از تلویزیون خود با کیفیت بهتری استفاده کنید. کلیه تعمیرات و خدمات تلویزیون در منزل انجام می‌شود. تعمیرات تلویزیون شامل ضمانت نامه کتبی شش ماهه است که پس از انجام خدمات به شما ارائه می‌شود.

چراغ استندبای زیر دستگاه چشمک میزند اما تلویزیون روشن نمیشود

ابتدا بررسی کنید که محافظ برقی که استفاده می‌کنید آسیبی ندیده باشد، زیرا در این صورت ممکن است در تنظیم ولتاژ خروجی مناسب دچار اختلال شود.این می‌تواند باعث این مشکل شود.

آموزش تعمیر روشن نشدن تلویزیون

مرحله 1: تهیه وسایل مورد نیاز برای انجام تعمیرات

اگر خازن های داخلی پاسخی باشد برای روشن نشدن تلویزیون برای انجام تعمیرات ساده به ابزارهای زیر نیاز دارید:

  • سیم لحیم کاری و دستگاه لحیم کاری
  • پیچ گوشتی
  • انبردست
  • سیم چین
  • تعویض خازن بر اساس دستگاه

این ابزارها مورد نیاز نیستند، اما می توانند روند کار را تسریع ببخشند:

  • پیچ گوشتی شارژی (پیچ گوشتی مغناطیسی)
  • قلع کش (از بین بردن ضایعات قلع)
  • دستیار لحیم کاری
  • قلم رسانا
  • مولتی متر

علت روشن نشدن تلویزیون چیست؟

حتما بخوانید: آشنایی با علائم و علت خرابی پنل تلویزیون و نحوه رفع مشکل

مرحله 2: تلوزیون را از دیوار یا محل خود جدا کنید

پس از جدا کردن کابل ها از تلویزیون، باید پایه را جدا کنید.اگر تلویزیون شما روی دیوار نصب شده است، باید دستگاه را از دیوار جدا کرده و پایه نصب را از پشت تلویزیون جدا کنید.

فلش های آبی تصویر بالا: این 4 پیچ را بردارید تا یک پایه دیواری (نشان داده نشده) را از تلویزیون خود جداکنید.

پشت تلویزیون در قسمت بالا روی پایه قرار گرفته است.

بنابراین هنگام برداشتن پیچ های پایه، شما نمی توانید به تنهایی آن را از پایه جدا کنید. برای ایمنی بیشتر، به کمک شخصی نیاز دارید که بتواند تلویزیون را در حالت عمودی نگه دارد،تا بتوانید به راحتی پیچ ها را از پایه جدا کنید.سپس هر کدام از شما یک طرف را بردارید و با دقت روی سطح فرش قرار دهید.

مرحله 3: دقت در جدا سازی

هشدار هنگام دست زدن به تلویزیون، همیشه آن را در حالت عمودی نگه دارید (مانند تماشای آن ) یا آن را صاف قرار دهید. هر نیرویی که در زوایای مختلف اعمال شود می‌تواند به جلوی شکننده صفحه نمایش آسیب برساند. در این مرحله با برداشتن قاب پشتی از آن عکس بگیرید.این به مونتاژ مجدد کمک خواهد کرد سپس «برد پاور» را مشخص کنید.هر تلویزیون کمی متفاوت است، اما برد پاور دارای خازن های قلعی شکل است و بردی است که ابتدا برق از دوشاخه عبور می‌کند.در این تلویزیون مدل سامسونگ یک مستطیل سبز رنگ در اطراف برد پاور قرار دارد که ما روی آن کار خواهیم کرد.

نکته: برد دیگری که سبز است برد منطقی است، این همان رایانه ای است که تلویزیون را کنترل می‌کند. (به احتمال زیاد مشکل این نیست)

 4: قاب پشت را جدا کنید

با برداشتن قاب پشتی از آن عکس بگیرید.این به مونتاژ مجدد کمک خواهد کرد.سپس «برد پاور» را مشخص کنید.هر تلویزیون کمی متفاوت است، اما برد پاور دارای خازن های قلعی شکل است و بردی است که ابتدا برق از دوشاخه عبور می‌کند.در این تلویزیون مدل سامسونگ یک مستطیل سبز رنگ در اطراف برد پاور قرار دارد که ما روی آن کار خواهیم کرد.

علت روشن نشدن تلویزیون چیست؟

حتما بخوانید: علت بهم ریختگی و قاطی شدن رنگ در تلویزیون

مرحله 5: سوکت های وصل شده از برد را جدا کنید.

تمام فیش های کابل را از PCB جدا کنید. فشار دادن گیره روی سوکت کانکتور (نه سیم کشی) برای جدا کردن آن کافی است.

مرحله 6: پیچ های روی برد را جدا کنید

پیچ های نگهدارنده برد منبع تغذیه را روی شاسی تلویزیون باز کنید.همانطور که در تصویر نشان داده شده است اکثر تخته ها دارای 6 پیچ هستند که آنها را پایین نگه می دارد.اما ببینید، ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

توجه: این یک برد پاور است و حساسیت خاصی ندارد، اما همیشه عادت خوبی است که این بردها را در امتداد لبه هایشان با دقت جدا کنید.

مرحله 7: شناسایی خازن های خراب

در این روش بر روی خازن های آلومینیوم الکترولیت جعبه ای شکل کوچک تمرکز می‌کنیم.این خازن ها در رنگ ها و اندازه های مختلفی تولید می‌شوند، این خازن ها نه تنها پیدا کردن مشکلشان راحت هست بلکه جایگزین کردن آنها هم می تواند آسان باشد.در بیشتر موارد، شما قادر خواهید بود خازن های معیوب را به صورت تصویری شناسایی کنید.شما به هیچ مهارت خاصی در الکترونیک یا تست نیاز ندارید.

مرحله 8: مشاهده باد کردن خازن

هنگامی که یک خازن از کار می‌افتد، یک واکنش شیمیایی در داخل خازن می‌تواند گاز هیدروژن تولید کند، بنابراین خازن ها دارای بریدگی هایی در بالای بدنه های آلومینیومی خود هستند.آنها برای شکستن و رهاسازی گازی هستند که در داخل کندانسور انباشته شده است. بنابراین، خازن شکسته یک برجستگی در بالا نشان می‌دهد.

علت روشن نشدن تلویزیون چیست؟

حتما بخوانید: علت سوختن بک لایت تلویزیون و روش تعمیر آن

مرحله 9: مشاهده نشت و سوختگی خازن

یکی دیگر از نشانه های خرابی خازن، نشت مایع (الکترولیت) است.این ممکن است مایع نارنجی یا قهوه ای باشد که از بالا یا پایین کندانسور نشت می کند.معمولاً این مشکل یک شوک نشتی خازن نیز ایجاد می‌کند.خازن ممکن است برآمده شود اما جریان نداشته باشد.خازن ها همیشه علائم قابل مشاهده خرابی را نشان نمی‌دهند.اما اگر هر دو علامت بالا را روی صفحه نمایش خود مشاهده کردید، مطمئن باشید که به تعمیر تلویزیون خود نزدیک شده اید.اگر این علائم آسیب را نمی بینید، اما تلویزیون شما صدای کلیک را نشان می‌دهد، همچنان می‌توانید مطمئن باشید که مراحل زیر تلویزیون شما را تعمیر می‌کند.

مرحله 10: کدام خازن ها را تست کنیم؟

در برد پاور که در بالا نشان داده شده است، شناسایی کردیم که کدام خازن ها را برای آسیب بررسی کنیم.

این خازن ها الکترولیتی آلومینیومی هستند و به احتمال زیاد علت مشکل شما هستند.

توجه: ما با خازن های بزرگ کار نمی کنیم (در هر صفحه 2 یا 3 خازن وجود دارد)آنها ولتاژ بالا هستند وبه ندرت از کار می افتند، و برای کار ایمن به کمی تجربه بیشتر نیاز دارند.

مرحله 11: جدا سازی و نصب خازن جدید

خازن ها دارای قطب مثبت (+) و منفی (-) هستند.قبل از برداشتن هر خازن، توجه داشته باشید که نوار سفید روی خازن به کدام سمت است.

شما باید خازن جدید را در همان جهت قرار دهید.هنگامی که خازن خراب را پیدا کردید، برد را برگردانید و لحیم آن را گرم و جدا کنید.

خازن جدید با همان حجم و ظرفیت را با جهت گیری صحیح روی برد قرار دهید.سیم قلع را روی برد قرار دهید و آن را به تخته لحیم کنید.

مرحله 12: روند را معکوس و قطعات را مونتاژ کنید.

1-شش پیچ روی تخته را وصل کنید.

2-هر هفت سوکت سیم کشی را دوباره وصل کنید.

3-قاب پشتی را وصل کنید.

4-تلویزیون را روشن کنید و خوشحال باشید که در هزینه تعمیرات تلویزیون صرفه جویی زیادی کرده اید.

در پایان

دانستن دلیل روشن نشدن تلویزیون می‌تواند به تعمیرکاران کمک کند تا اقدامات مناسبی برای تعمیر تلویزیون انجام دهند. معمولاً روشن نشدن تلویزیون ها به دلایلی مانند خرابی برد اصلی، نور پس زمینه، برد پاور،غیر استاندار بودن کابل HDMI و خرابی پنل است. مجموعه ما می‌تواند به شما در تعمیر تلویزیون کمک کند تا بتوانید مانند قبل از تماشای برنامه های تلویزیون لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *