رله استارت یخچال چیست و نحوه کارایی آن

5 دقیقه زمان مطالعه

در این مقاله برای نیاز کمتر به تعمیر یخچال راهنمای عیب یابی رله یخچال از 0 تا 100 را مورد بحث قرار داده ایم.آسیب به این وسیله الکتریکی می‌تواند زندگی عادی شما را مختل کند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای یخچال شما پیش بیاید خرابی رله استارت یخچال است. رله استارت یک قطعه الکتریکی در یخچال است که وظیفه تامین برق کمپرسور یخچال را بر عهده دارد. آسیب دیدن این قسمت از کارکرد کمپرسور جلوگیری می‌کند و حتی ممکن است به آن آسیب برساند.

رله استارت یخچال چیست؟

رله استارت یخچال وسیله ای است که برق کمپرسور یخچال را تامین می‌کند. کمپرسور وظیفه خنک کردن یخچال را بر عهده دارد. در واقع کمپرسور یخچال گاز را فشرده و به مایع تبدیل می‌کند و دمای آن را بالا می‌برد. پس از یک دوره چرخش، این گاز در داخل سیستم خنک شده و یخچال را خنک می‌کند. کمپرسور همیشه کار نمی‌کند و هر بار برای شروع کار باید راه اندازی شود که این کار توسط رله انجام می‌شود. اگر رله یخچال بسوزد، کمپرسور کار نمی‌کند و یخچال خنک نمی‌شود.اگر یخچال شما کار نمی کند، ممکن است مشکل از رله دستگاه شما باشد. رله به عنوان یک دستگاه راه اندازی برای کمپرسورهای یخچال عمل می‌کند. این دستگاه وظیفه تامین انرژی سیم پیچ را برای کمک به راه اندازی کمپرسور یخچال برای لحظه ای کوتاه بر عهده دارد. اگر یخچال شما روشن نمی‌شود، ممکن است رله معیوب باشدو بنابراین فضای داخل یخچال نیز سرد نخواهد بود.

به طور کلی رله یکی از قطعات الکتریکی پرکاربرد است و در بسیاری از وسایل برقی کاربرد دارد. برخی از کاربردهای رله عبارتند از:

  • کنترل ولتاژ و جریان در دستگاه های الکترونیکی
  • مدیریت پمپ بنزین انواع خودرو
  • راه اندازی و استارت موتورهای الکتریکی

 

رله استارت یخچال چیست و نحوه کارایی آن

حتما بخوانید: علت سوختن المنت یخچال چیست؟

نشانه‌های خرابی رله یخچال چیست؟

صدای کلیک

هر بار که رله کمپرسور را راه اندازی می‌کند صدای کلیک شنیده می‌شود. اما اگر کمپرسور کار نکند، پس از مدت کوتاهی رله دوباره کلیک می‌کند. این صدای کلیک مکرر نشانه سوختن رله است.

گرم شدن یخچال

یکی از علائم کار نکردن رله یخچال بالا رفتن دما و سرد نشدن یخچال است که در این صورت احتمالاً کمپرسور اصلا روشن نمی‌شود. معمولاً در این حالت صدای زمزمه دائمی از کمپرسور شنیده می‌شود. اگر این صدا شنیده نشد و غذا گرم شد، ممکن است نشانه این باشد که رله خوب کار نمی‌کند، یعنی رله ضعیف کار می‌کند و توان ورودی آن مناسب نیست.

توجه داشته باشید که گاهی مواردی مانند تنظیم نشدن دما و نیاز به تعمیر لاستیک درب یخچال نیز بر سرد نشدن یخچال تاثیر می‌گذارد.

 

رله استارت یخچال چیست و نحوه کارایی آن

 

حتما بخوانید: علائم خالی شدن گاز در یخچال و نحوه عیب یابی آن چیست؟

تست رله یخچال چگونه است؟

همانطور که گفته شد، اگر کمپرسور گرم شود و صدای کلیک بلند یا متناوب ایجاد کند، این می‌تواند نشانه خرابی رله یخچال باشد. برای تست آن باید سیستم را خاموش کرد. این قطعه نسبتا ارزان است و به راحتی قابل تعویض است.

مراحل تست رله به چه صورت است؟

ابتدا یخچال را از برق بکشید. رله در پشت و پایین یخچال قرار دارد. درپوش ایمنی را برای دسترسی به کمپرسور باز کنید. در نزدیکی کمپرسور جعبه کوچکی قرار دارد که سیم هایی از آن بیرون زده است این جعبه رله است.

برای حفظ امنیت، می‌توانید قبل از برداشتن آن از نحوه نصب و سیم کشی آن عکس بگیرید تا در نصب مجدد و تعویض آن مشکلی نداشته باشید. مدل های قدیمی معمولا دارای یک رله سیم پیچ مسی هستند که به راحتی قابل تشخیص است. مدل های جدیدتر رله های حالت جامد هستند که برای بررسی به ابزار خاصی نیاز دارند. این مدل ها راحت تر از مدل های قبل می‌سوزند.

– تست بدون ابزار رله یخچال

رله را به صورت چشمی بررسی کنید. در صورت زنگ زدگی و خوردگی پایه رله ها باید تعویض شوند و در برخی موارد فقط با تمیز کردن مشکل حل می شود. اما این روش به اندازه کافی قابل اعتماد نیست. در رله جامد اگر بعد از جدا كردن از كمپرسور آن را تكان دادید صدای تق تق داد رله شما سوخته است. برای اطمینان می‌توانید آن را به یک متخصصین امدادکاران نشان دهید.

– تست رله یخچال توسط مولتی متر/ اهم متر

برای اندازه گیری مقاومت پایه های رله می‌توان از اهم متر استفاده کرد. اهم پایه های رله را به صورت جفت اندازه گیری کنید، فقط یک جفت از این پایه ها باید دارای مقدار باشند. در سیم پیچ های رله می توان آنها را با اهم متر بررسی کرد. رله ها معمولا دارای سه پایه با علامت L، M و S هستند. برای بررسی صحت اتصال، اهم متر را روی پایه های M و S قرار دهید باید صفر باشد.

در حالی که پراب ها هنوز به پایانه ها متصل هستند، رله را دوباره روشن کنید. یک کلیک باید شنیده شود و اهم متر باید بی نهایت را نشان دهد. این عمل را بین پایه های L و S تکرار کنید و باید همان نتیجه را بگیرید. حالا این کار را بین پین های L و M انجام دهید. این بار مقدار باید در هر دو حالت صفر باشد.در واقع باید بررسی شود که قطعی داخل سیم پیچ و یا بین پایه‌ها تا سیم پیچ وجود نداشته باشد. همچنین دو پایه رله متصل به کمپرسور در زمانی که کلید هنوز باز است کوتاه نمی‌شوند. در صورت خرابی رله مدل و شماره آن را بردارید و با رله جدید جایگزین کنید.

رله استارت یخچال چیست و نحوه کارایی آن

حتما بخوانید: آموزش تعمیر و تعویض ترموستات یخچال

سخن پایانی

در این مقاله با رله یخچال و برخی از مزایای آن آشنا شدید همچنین یاد گرفتید که در یخچال چه کاربردهایی دارد. پیشنهاد می‌کنیم تعویض رله یخچال را به یک متخصص بسپارید و خودتان به چیزی دست نزنید.

کلیه خدمات حفاظت و نگهداری یخچال مانند تعمیر رنگ یخچال و اقدامات فنی تعمیر کمپرسور و سایر تجهیزات اصلی باید مطابق با استفاده بهینه از این واحد انجام شود. بهترین کاری که می‌توانید در هنگام مشاهده مشکل در عملکرد یخچال انجام دهید، تماس با کارشناسان این حوزه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *