کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست؟ نحوه تعویض و تعمیر آن

5 دقیقه زمان مطالعه

 ماشین لباسشویی از قطعات ریز زیادی تشکیل شده است که باعث کارکرد ماشین لباسشویی می‌شود که یکی از آنها کاسه نمد می باشد. شما می‌توانید برای تعمیر یخچال خود با نمایندگی تعمیر یخچال در تهران شماره های ثبت شده داخل سایت تماس بگیرید.

کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست؟

کاسه نمد در داخل دیگ ماشین لباسشویی قرار دارد که دیگ ماشین لباسشویی را آب بندی می‌کند و محور ماشین لباسشویی را از آسیب محافظت می‌کند.داخل ماشین لباسشویی و پشت دیگ قرار می‌گیرد. روی شفت وقتی این قطعه را تعویض می‌کنید باید دقت کنید که خوب آب بندی شود.

انواع کاسه نمد ماشین لباسشویی

کاسه نمدی ماشین لباسشویی مدل های محدودی دارد و اگر بخواهیم آن را بر اساس مدل طبقه بندی کنیم در واقع به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود.

 1. مدل نافی دار
 2. مدل چتری و لبه دار

در مدل چتری و لبه ای، عملیات پمپاژ به راحتی و به خوبی در دستگاه انجام می‌شود و باعث افزایش طول عمر دستگاه و راندمان دستگاه می‌شود.اما اگر بخواهیم کاسه نمدی را از نظر جنسیت تقسیم کنیم، می توان آن را به دسته های مختلفی تقسیم کرد که تنوع زیادی دارند.

کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست؟نحوه تعمیر و تعویض آن

حتما بخوانید: علت نشتی آب از زیرماشین لباسشویی چیست؟

اجزای تشکیل شده کاسه نمد ماشین لباسشویی:

 •  لاستیک سیلیکون
 • لاستیک فلورو
 •  لاستیک نیترل
 • لاستیک پلی اکلریک
 • تفلون

با توجه به تفاوت ماشین لباسشویی و محفظه ای که کاسه نمدی در آن قرار می‌گیرد، یکی از تفاوت ها اندازه کاسه های نمدی است که این اندازه بر حسب میلی متر است و از چپ به راست خوانده می‌شود و نمای دیگر از روی درب، طرح کمکی و کاسه نمدهای مارپیچ و شیارهای آن هستند که همه این کاسه های نمدی به مدل ماشین لباسشویی و دیگ آن بستگی دارد. کاسه های فلوت دار یا مارپیچ نمدی مفیدتر از کاسه های نمدی معمولی هستند که باعث پمپاژ می‌شوند و از خروج آب جلوگیری می‌کنند و آب را به محفظه داخل دیگ باز می‌گرداند.

چه زمانی نیاز به تعویض کاسه نمد می باشد؟

زمانی که کاسه نمد خراب باشد از خود آب نشت می‌کند، عبور آب از کاسه نمدی به بلبرینگ و شفت آسیب وارد می‌کند که باعث می‌شود ماشین لباسشویی برای مدت طولانی صدا ایجاد کند، یعنی زمانی که ماشین لباسشویی شما در داخل است. در مرحله خشک شدن، سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند.

در صورت آسیب دیدن این قطعه، احتمال آسیب رسیدن به شفت بسیار زیاد است، زیرا باعث ایجاد جرم بر روی آن می‌شود، بنابراین وقتی متوجه شدید که ماشین لباسشویی شما صدای زیادی دارد و مشکل آب دارد، فورا بلبرینگ و یاتاقان را چک کنید. کاسه نمدی در صورت آسیب دیدن دقت کنید که آیا آب از محفظه دیگ خارج می‌شود یا خیر.

کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست؟نحوه تعمیر و تعویض آن

حتما بخوانید: علت خرابی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی چیست؟

تشخیص ایراد کاسه نمد

قبل از اینکه بخواهید خرابی کاسه نمدی را تشخیص دهید، باید با قطعات ماشین لباسشویی آشنا باشید. اگر در حین کار یا حتی پس از اتمام کار متوجه شدید جریان آب از داخل ماشین به بیرون بسیار شدید است، باید سریعا عیب یابی ماشین لباسشویی را شروع کنید.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که نشتی آب به دلیل خرابی کاسه نمدی است، ابتدا باید پنل جلویی ماشین لباسشویی خود را باز کنید و سپس بلبرینگ و گیربکس را چک کنید، اگر دیدید نشتی آب از این دو است 100% مطمئن باشید که کاسه نمدی دستگاه ماشین لباسشویی شما آسیب دیده است.

معیوب شدن کاسه نمد ماشین لباسشویی چه آسیبی به آن می زند؟

اگر هنگام چرخش تخلیه آب ماشین لباسشویی متوجه صدای غیرمعمولی شدید، به احتمال زیاد بلبرینگ و کاسه نمدی داخل دیگ ماشین لباسشویی آسیب دیده است، وقتی کاسه نمدی ماشین لباسشویی شما آسیب دیده و نتواند دیگ را آب بندی کند، آب از دلل آن عبور می‌کند و روی یاتاقان ریخته و به مرور زمان به آن آسیب می‌رساند و صدای داخل دیگ باعث این مشکل است و همچنین باعث نشتی آب می‌شود که باید در اسرع وقت این مشکل را برطرف کنید.

آیا تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی کار تخصصی می‌باشد؟

بله، اگر تجربه کافی برای تعویض کاسه نمدی جدید نداشته باشید، باعث نشتی مجدد آن می شود و حتی برای تعویض این قطعه، بیشتر قسمت های ماشین لباسشویی باید باز شوند تا در جای خود و به درستی بسته شوند. این یک کار تخصصی است پس در صورت مواجه شدن با این مشکل حتما با واحد تعمیرات تماس بگیرید.

کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست؟نحوه تعمیر و تعویض آن

حتما بخوانید: علت رنگ پس دادن لباس در ماشین لباسشویی و چگونه برطرف کردن آن

نحوی تعویض کاسه نمد

 1. در مرحله اول ماشین لباسشویی را از پریز ایمنی جدا کنید.
 2. برای تعویض کاسه نمدی و سهولت کار باید بتوانید تمام قسمت های ماشین لباسشویی را باز کنید و ظرف را از داخل آن خارج کنید.
 3.  در مرحله بعد قسمت های مختلف دیگ را جدا کنید و به بلبرینگ و کاسه نمدی برسید.
 4.  در این مرحله، باید از یک چکش برای بیرون کشیدن بلبرینگ از محفظه آن استفاده کنید. بعد از برداشتن بلبرینگ، اعداد را روی آن بنویسید تا بتوانید بلبرینگ هم اندازه بخرید. مطمئن شوید که همیشه بهترین نوع بلبرینگ را خریداری کنید.
 5. با استفاده از پیچ گوشتی آن را بچرخانید و کاسه نمدی را بردارید. برای خرید به اعداد نوشته شده روی کاسه نمدی دقت کنید. در سمت چپ این اعداد ارتفاع_قطر داخلی_قطر بیرونی که برای خرید کاسه نمدی جدید باید با این اعداد یکی باشد.
 6.  برای تعویض کاسه نمدی جدید، قبل از تعویض آن، داخل محفظه را کاملا تمیز کنید و با استفاده از چکش، کاسه نمدی جدید را در جای خود بکوبید.

کلام اخر

توجه داشته باشید که اگر بدون دانش و تجربه این کار را انجام دهید به ماشین لباسشویی خود آسیب وارد می‌کنید.ما در گروه تعمیرات تعویض کاسه نمدی، بلبرینگ، شفت دیگ را به صورت حرفه ای و با ضمانت انجام می‌دهیم، بنابراین برای تعویض کاسه نمد و جلو گیری از آب ریزی با ما تماس بگیرید. در این مطلب به طور کامل برای شما توضیح داده ایم که کاسه نمد لباسشویی چیست؟ در مجموعه نمایندگی تیم امدادکاران تعمیرات لوازم خانگی عمده در تهران آماده خدمت رسانی به همشهریان عزیز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *