تنظیم هیدرواستات ماشین لباسشویی چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

در این مقاله شما را با نحوه تنظیم هیدرواستات ماشین لباسشویی آشنا می‌کنیم. تنظیم هیدرواستات ماشین لباسشویی میزان آب ورودی به دیگ را کنترل می‌کند. به عبارت دیگر وظیفه این قطعه تنظیم میزان آب ورودی به ماشین لباسشویی است که ممکن است پس از مدتی فرسوده شود. دوستان عزیز اگر به دنبال یک صنعتگر مجرب برای ماشین لباسشویی خود هستید می توانید با نمایندگی تعمیرات یخچال تماس بگیرید.

تنظیم هیدرواستات ماشین لباسشویی

تنظیم هیدرواستات ماشین لباسشویی بر عملکرد آن تاثیر میگذارد و نقش مهمی در عملکرد کل سیستم ایفا می‌کند. مهمترین وظیفه این قطعه تنظیم میزان آب ورودی به ماشین لباسشویی است. قبل از شروع به تنظیم هیدرواستات ماشین لباسشویی، بهتر است شما را با انواع آن آشنا کنیم.

این قطعه دارای دو نوع سه شاخه و شش شاخه می‌باشد که در برندهای مختلف قابل استفاده می‌باشد.

عملکرد هیدرواستات چگونه است ؟

هیدرواستات دارای شلنگی است که به پایین دیگ ماشین لباسشویی متصل می‌شود. در این قسمت محفظه ای به نام محفظه فشار را می‌بینیم. هنگامی که سطح آب در مخزن ماشین لباسشویی بالا می رود، هوای داخل شلنگ فشرده می‌شود. در این شرایط به دیافراگم داخل هیدرواستات فشار وارد شده و آب قطع می‌شود. وجود پیچ ​​روی محفظه ماشین لباسشویی به شما این امکان را می دهد که با چرخاندن به چپ و راست، مقدار آب ورودی به دیگ را تغییر دهید.

هیدرواستات بسیار مهم است و اگر از حالت تنظیم خارج شود ماشین لباسشویی را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. تنظیمات انجام شده بر روی این قطعه بر اساس دو عامل مهم که شامل میزان فشار آب در منطقه و ارتفاع محل مسکونی می‌باشد تعیین می‌شود. اگر فشار آب در منطقه کم است یا واحد مسکونی در ارتفاع بالایی از سطح زمین قرار دارد، باید پیچ ​​هیدرواستات را بیشتر بچرخانید تا آب با فشار بیشتری وارد شود. زیرا هر چه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد فشار آب کمتر می شود و بالعکس.

هر چه به زمین نزدیکتر باشید، باید پیچ ​​را تنظیم کنید تا بسته شود و میزان آب ورودی را کاهش دهید.

تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: تسمه ماشین لباسشویی چیست؟

هیدرواستات ماشین لباسشویی آبگیری استاندارد

تنظیم هیدرواستات ماشین لباسشویی زمانی انجام می‌شود که می‌بینید دستگاه آب زیادی یا خیلی کم تخلیه می‌کند. در این شرایط، باید هیدرواستات را طوری تنظیم کنید که آبگیری مطابق با اندازه استاندارد انجام شود. در غیر این صورت نه تنها برنامه شستشوی دستگاه تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بلکه در دراز مدت باعث آسیب به لباسشویی می‌شود. اگر می‌خواهید مقدار آب ورودی را افزایش دهید باید پیچ ​​را باز کنید و اگر می‌خواهید مقدار آب ورودی را کم کنید باید پیچ ​​را کمی ببندید.

یکی از مشکلات رایجی که هنگام از کار افتادن هیدرواستات رخ می‌دهد، انجام نشدن مرحله استخراج آب است. در این شرایط باید پلاتین را در لوله ورودی قرار دهیم تا سلامت آن را ارزیابی کنیم. پلاتین به شیر برقی متصل است. اگر بعد از دمیدن لوله ورودی پلاتین مشکل همچنان ادامه داشت، باید هیدرواستات را تعویض کنید. برای تعویض هیدرواستات خود، می‌توانید خدمات نمایندگی تعمیرات امدادکاران را نیز درخواست کنید.

هیدرواستات ماشین لباسشویی | برای بعد از آبگیری

در برخی موارد، باید هیدرواستات ماشین لباسشویی را تنظیم کنید تا بعد از تخلیه، عملکرد بهتری داشته باشید. اگر مشاهده کردید که دستگاه آبگیری به خوبی عمل کرد، اما در مراحل بعدی مشکلاتی وجود دارد، باید هیدرواستات را پس از آبگیری تنظیم کنید. در چنین شرایطی قطعاتی به نام پلاتین وجود دارد. این قطعه وظیفه تغذیه موتور تایمر را بر عهده دارد و می توانید برای رفع مشکل آن را در لوله قرار دهید. اگر مشکل برطرف نشد چاره ای جز تعویض این قطعه نخواهید داشت.

اگر ماشین لباسشویی شما از برندهای معتبر است، نگران نباشید. از آنجایی که تمامی برندهای معتبر ایران و جهان دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشند در صورت نیاز با اعزام کارشناسان به محل شما اقدام به تعمیر و رفع ایراد می نمایند. در حال حاضر برندهای معتبری از جمله نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ، نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی ال جی، نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی اسنوا و غیره وجود دارند که هر کدام سابقه و شهرت درخشانی در صنعت لوازم خانگی دارند.

ناگفته نماند که برندهای ایرانی مانند پاکشوما نیز آزمون خود را پس داده اند و نه تنها در ایران بلکه در بازارهای جهانی نیز عملکرد خوبی داشته اند. این برند دارای گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش نیز می باشد.

تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: بلبرینگ ماشین لباسشویی چیست؟علل خرابی آن

هیدرواستات ماشین لباسشویی | حین آبگیری

در برخی موارد شاهد تخلیه مداوم ماشین لباسشویی هستیم به این معنی که سطح آب ثابت نمی ماند بلکه مدام تخلیه می‌شود و در این شرایط کارکرد ماشین مختل می‌شود. این مشکل یکی از عواقب خرابی هیدرواستات ماشین لباسشویی است و برای رفع مشکل باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

هیدرواستات ماشین لباسشویی | عملکرد صحیح موتور 

همانطور که می‌دانید دستگاه های الکتریکی به صورت یک سیستم کار می‌کنند و بروز نقص در هر یک از قطعات منجر به افت عملکرد کل سیستم می‌شود. خراب شدن هیدرواستات نه تنها آب ورودی دستگاه را مختل می‌کند، بلکه می‌تواند بر راندمان موتور نیز تأثیر بگذارد.

تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی چیست؟

حتما بخوانید: کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست؟ نحوه تعویض و تعمیر آن

علائم خرابی هیدرواستارت

مشکلات ناشی از کار نکردن هیدرواستات معمولا حول محور آبرسانی و تنظیم سطح آب دستگاه می‌چرخد ​​و اگر ماشین لباسشویی شما از این نظر خراب باشد، احتمال بروز مشکل در هیدرواستات ماشین لباسشویی وجود دارد. اگر با مشکلات زیر مواجه شدید، باید هیدرواستات ماشین لباسشویی خود را بررسی کنید.

  1. آب کافی برای شروع فرآیند شستشو وجود ندارد
  2. تامین آب بیش از حد و افزایش بیش از حد سطح آب در مخزن
  3. نشت ناگهانی آب
  4. قطع و وصل جریان آب ورودی
  5. کمبود آب به طور کلی
  6. فرآیند شستشو را شروع نمی‌کند

مثلاً فرض کنید سوراخ کوچکی در شلنگ هیدرواستات ایجاد می‌شود و در نتیجه با بالا رفتن سطح آب، فشار هوای داخل شیلنگ افزایش نمی‌یابد و هوای موجود از سوراخ خارج می شود. در این صورت دستور توقف آب صادر نمی‌شود و روند آبرسانی ادامه دارد.

در پایان

اگر دیدید ماشین لباسشویی خوب تخلیه می‌کند، اما موتور ماشین لباسشویی کار نمی‌ کند، این مشکل از هیدرواستات است. در این شرایط هیدرواستات قادر به فعال کردن تایمر پلاتینیوم نیست و باید فورا آن را تعویض کنید. همچنین می توانید برای رفع شکستگی سیم کلاچ هیدرواستات اقدام کنید، زیرا گاهی اوقات مشکل از آسیب دیدن سیم این قطعه است. اگر پس از مطالعه این مقاله همچنان در استفاده از ماشین لباسشویی خود با مشکل مواجه شدید، می توانید از نمایندگی های خدمات ما با شماره های ثبت شده داخل سایت مشاوره و راهنمایی بخواهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *