چرا درب یخچال می افتد و چگونه آن را تعمیر کنیم؟

5 دقیقه زمان مطالعه

یکی از مشکلات رایج تعمیر یخچال سامسونگ، افتادن درب آن است. این مشکل ممکن است به دلیل وزن درب یا خرابی درزگیر درب یخچال باشد. عدم تعمیر افتادن درب یخچال که در حال سقوط است می‌تواند آسیب های جبران ناپذیری به یخچال شما وارد کند. تا زمانی که نیاز به تعویض دستگاه داشته باشید.در این مقاله به بررسی علت افتادن درب یخچال، روش حل این مشکل و در نهایت راه های جلوگیری از بروز آن می‌پردازیم.

افتادن درب یخچال چه نشانه و علائمی دارد؟

زمانی که درب یخچال به خوبی باز و بسته نمی‌شود و یا درزگیر و لاستیک یخچال در بالا باز است نشان دهنده افتادن درب یخچال است. با گذشت زمان و در اثر بی توجهی به وزن مواد قرار داده شده در درب، درب یخچال کاملا از جای خود جدا شده و دیگر قابل استفاده نیست. به همین دلیل نباید به نشانه ها توجه کرد و بلافاصله نسبت به تعمیر درب اقدام کرد.اگر درب یخچال آویزان باشد، هنگام باز و بسته کردن در، صدایی غیرعادی ایجاد می‌کند. همچنین لولای پایینی درب یخچال که دارای درزگیر و فریم پلاستیکی است، اگر از جای خود خارج شود یا بشکند درب یخچال افتاده است.

چرا درب یخچال می افتد و چگونه آن را تعمیر کنیم؟

حتما بخوانید: راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزر

درب یخچال به چه دلایلی دچار افتادگی می‌شود؟

1-سنگین بودن زیاد درب یخچال

ظروف شیشه ای معمولا سنگین هستند و به دلیل نوع مواد از سرما اشباع نمی‌شوند و دمای محیط را به خود جذب می‌کنند. به همین دلیل بهتر است از ظروف شیشه ای در یخچال مخصوصا درب آن استفاده نکنید. زیرا وزن زیاد آن باعث آسیب به لولا و محل دری که داخل لولا می افتد می‌شود. باز و بسته شدن درب به مدت طولانی هم باعث  سنگین شدن درب یخچال می شود.

2- عدم تنظیم درست شیب یخچال فریزر

هنگام نصب یخچال باید به شیب آن توجه زیادی شود. شیب یخچال باید کمی به سمت عقب باشد. صاف بودن یا کج شدن یخچال به جلو اشتباه است. اگر دقت کرده باشید فقط در قسمت جلوی یخچال دو پایه تنظیم وجود دارد که معمولا به آنها قفل یخچال می‌گویند. این پایه ها با جلوگیری از حرکت یخچال، شیب یخچال به سمت عقب را نیز تنظیم می‌کنند. این نوع تنظیم باعث می‌شود وقتی درب یخچال را تا نیمه رها می‌کنیم به طور خودکار بسته شود.

3-جمع شدن آب کف یخچال

وقتی آب در پایین یخچال جمع می‌شود، تجمع آب در اطراف لولاها و ستون های بدنه باعث اکسیداسیون و زنگ زدگی می‌شود. این منجر به از دست دادن قدرت بدن یخچال می‌شود. وزن درب یخچال روی لولای که به آن متصل است قرار می‌گیرد. لولا نیز به بدنه پیچ می‌شود. بنابراین وزن درب یخچال روی بدنه است و کاهش مقاومت بدنه در اثر تماس با آب و ایجاد زنگ زدگی منجر به تغییر شکل بدنه و ستون و کج شدن درب به جلو می شود. این اتفاق در اثر افتادن درب یخچال رخ می‌دهد.

این بدترین مورد آسیب درب یخچال است که دیگر نمی توان آن را انجام داد. حتی اگر درب یخچال توسط صنعتگر گالوانیزه شود، لاستیک درب کاملاً روی بدنه قرار نمی‌گیرد و یخچال یخ می‌زند.

افتادن درب یخچال به دلیل مشکلات و آسیب دیدن چندین قسمت یخچال است. بنابراین برای درک دلایل افتادن درب یخچال ابتدا هر یک از قطعات را بررسی می‌کنیم.

  1. بدنه یخچال زنگ زده و اکسیده شده است.
  2. درب یخچال که به دلیل وجود مواد غذایی سنگین و تعداد بالا سنگین شده است.
  3. در اطراف لولای درب پایین که یک سوراخی وجود دارد یک قاب پلاستیکی با واشر داخل آن قرار دارد. به مرور زمان وزن درب باعث از کار افتادن واشر و شکستن و خوردگی داخل در می‌شود. تعمیر این مورد نیز سخت و زمان بر است. در صورت بروز هر یک از این حوادث تکنسین های مجرب امدادکاران آماده سرویس و تعمیر یخچال شما هستند.

چرا درب یخچال می افتد و چگونه آن را تعمیر کنیم؟

حتما بخوانید: علت آب شدن مواد غذایی در فریزر چیست؟

روش تعمیر افتادگی درب یخچال

در صورت خرابی یا افتادن درب یخچال برای تعمیر باید قطعات متصل به درب را بررسی کنیم و در صورت خرابی آن را تعمیر یا تعویض کنیم. قطعاتی که در افتادگی درب موثر هستند، لاستیک و بدنه است.

1-تعمیر لاستیک درب یخچال

لاستیک درب به دلیل زمان و استفاده طولانی مدت از یخچال پوسیده شده و وظایف خود را به خوبی انجام نمی‌دهد. در واقع فرسودگی لاستیک باعث ورود هوا به داخل یخچال می‌شود. در این صورت باید لاستیک را تعویض کنید. برای بررسی لاستیک درب یخچال می‌توانید یک تکه کاغذ داخل درب قرار دهید.اگر بعد از بستن درب کاغذ نیفتد، درب یخچال سفت است، در غیر این صورت لاستیک شل شده و نیاز به تعویض دارد. اگر لاستیک روی در سالم بود، ممکن است به دلیل آلودگی خاصیت چسبندگی خود را از دست داده باشد.

2-تعمیر لولای درب یخچال

یکی از موارد افتادن درب یخچال، کج شدن لولای در است. برای جبران این افتادگی و بلند کردن درب بهتر است از چند واشر پلاستیکی استفاده کنید. اگر کاسه نمد لولا شکسته باشد باید واشر دیگری نصب شود. تمام این موارد باید توسط متخصص مربوطه انجام شود. اگر متوجه شدید که لولای در کار نمی‌کند، قفسه ها را خالی کنید و لولای در را با کمی روغن یا روغن های پخت و پز روغن کاری کنید.

3- تعمیر فرورفتگی یا پوسیدگی درب یخچال

در برخی موارد به دلیل ضربه یا حرکت نامناسب، درب یخچال فرو می رود. در این موارد باید از یک سرویس حرفه ای کمک بگیرید. زیرا درب یخچال باید از بدنه آن جدا باشد. همچنین اگر یخچال در محیط مرطوب یا در معرض نور مستقیم خورشید باشد، درب آن پوسیده شده و نیاز به سمباده زدن دارد. اگر مشکل برطرف نشد، درب باید توسط کارگاه تعویض شود.

4- تعمیر زنگ‌زدگی درب یخچال

یکی دیگر از مشکلات رایجی که افتادن درب یخچال به مرور زمان دچار آن می‌شود زنگ زدگی است که با سرکه سفید قابل حل است. برای این کار قسمت های زنگ زده در را با سرکه سفید خیس کنید و بگذارید چند ساعت بماند سپس پاک کنید. همچنین ترکیب نمک و لیمو باعث از بین بردن زنگ زدگی می‌شود.روی قسمت های زنگ زده نمک بپاشید و سپس آبلیمو بریزید و بعد از 3-4 ساعت با پارچه تمیز کنید. استفاده از جوش شیرین و ضد زنگ های شیمیایی نیز از دیگر راه های برطرف کردن زنگ زدگی درب یخچال است.

چرا درب یخچال می افتد و چگونه آن را تعمیر کنیم؟

حتما بخوانید: علت رطوبت زیاد یخچال چیست؟

راه‌های جلوگیری از افتادگی درب یخچال

توصیه می‌کنیم ظروف شیشه ای و اجسام سنگین را در قفسه های درب یخچال قرار ندهید. تا حد امکان از باز و بسته کردن در و محکم بستن آن خودداری کنید. اگر لولای درب یخچال خراب است تنها راه حل تعویض آن است. اگر مشاهده کردید که آب در کف یخچال یا داخل یخچال جمع شده است، در اسرع وقت از یک سرویس حرفه ای برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

سخن پایانی

افتادن درب یخچال یکی از مشکلات رایجی است که می‌تواند ناشی از وزن زیاد لایه های درب باشد. در این مقاله سعی شده است علت افتادگی و خرابی درب یخچال و قطعات مربوطه بررسی شود و راهنمای رفع افتادگی درب یخچال ارائه شود. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نظر در مورد مقاله می‌توانید با کارشناسان ما و شماره های ثبت شده داخل سایت تماس بگیرید. اگر یخچال شما دچار افتادگی و یا خراب شده باشد، تکنسین مجرب امدادکاران بلافاصله قطعات را تعویض یا یخچال را در منزل شما تعمیر می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *